Unul dintre cei mai tineri debutanți din istoria Ligii 1 a împlinit 18 ani! Cum a fost sărbătorit de colegi

25.000 de euro este cota de transfer a lui Andrei Dima, conform Transfermarkt Galerie foto (1 fotografii): Unul dintre cei mai tineri debutanți din istoria Ligii 1 a împlinit 18 ani! Cum a fost sărbătorit de colegi
Foto: Facebook Rapid  |   25.000 de euro este cota de transfer a lui Andrei Dima, conform Transfermarkt

Redactia   |   Publicat: 08.02.2024 17:46   |  Actualizat: 08.02.2024 17:48

Mijlocașul ofensiv Andrei Dima a împlinit astăzi, 8 februarie, frumoasa vârstă de 18 ani. Fotbalistul a fost sărbătorit în vestiar de colegii săi de la FC Voluntari.

Deși au trecut mai bine de doi ani de la debutul său în Liga 1, Andrei Dima și-a sărbătorit majoratul de abia la începutul lui 2024.

Fotbalistul lui FC Voluntari a împlinit vârsta de 18 ani și a avut parte de o surpriză în vestiar din partea colegilor, care i-au adus un tort și i-au cântat ”La mulți ani!”.

Andrei Dima, unul dintre cei mai tineri debutanți din istoria Ligii 1

În ianuarie 2022, Andrei Dima debuta în Liga 1, la vârsta de 15 ani și 11 luni, în tricoul Academicii Clinceni, după ce era introdus în ultimele 22 de minute ale partidei pierdute contra CS Mioveni, scor 1-3.

Tânărul fotbalist a profitat de situația neagră de la club din acea stagiune și a strâns 11 meciuri în primul eșalon până la finalul campionatului.

Apoi, odată cu ”dezintegrarea” clubului ilfovean, Dima a făcut pasul la o echipă de renume din România, Rapid.

Rapid s-a luptat cu Benfica și Juventus pentru semnătura sa

Dan Șucu a fost cel care a insistat ca giuleștenii să investească în sectorul juvenil, iar Dima era văzut ca o speranță a fotbalului nostru.

Conform Prosport, Juventus și Benfica ar fi fost de asemenea interesate de fotbalistul Academicii, dar acesta a fost dornic să continue în România și a făcut pasul în Giulești.

După un sezon la Rapid, în care nu a apucat să debuteze la seniori, mijlocașul ofensiv a semnat cu FC Voluntari, în vara lui 2023, unde încă își așteaptă, de asemenea, primele minute la prima echipă.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
Gigi Becali susține că a sunat la UEFA să întrebe despre palmaresul Stelei. Ce răspuns a primit: ”Era un simplu funcționar”
Gigi Becali susține că a sunat la UEFA să întrebe despre palmaresul Stelei. Ce răspuns a primit: ”Era un simplu funcționar”
Gigi Becali susține că a sunat la UEFA să întrebe despre palmaresul Stelei. Ce răspuns a primit: ”Era un simplu funcționar”
Se încheie aventura lui Valentin Costache la Apollon Limassol! Unde ar urma să se transfere fostul jucător al Rapidului
Se încheie aventura lui Valentin Costache la Apollon Limassol! Unde ar urma să se transfere fostul jucător al Rapidului
Se încheie aventura lui Valentin Costache la Apollon Limassol! Unde ar urma să se transfere fostul jucător al Rapidului
Gigi Becali a văzut posibilele adversare ale FCSB-ului din preliminariile Champions League și a dat verdictul
Gigi Becali a văzut posibilele adversare ale FCSB-ului din preliminariile Champions League și a dat verdictul
Gigi Becali a văzut posibilele adversare ale FCSB-ului din preliminariile Champions League și a dat verdictul

Cele mai citite

Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
Diverse  |  28 Mai 2024, 11:17
1.
Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
Liga 2  |  28 Mai 2024, 16:20
2.
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Special  |  28 Mai 2024, 21:30
3.
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Atenție ȘOFERI! Acestea sunt TOP 10 mașini care se strică cel mai greu. Pe ce loc se află Dacia?
Atenție ȘOFERI! Acestea sunt TOP 10 mașini care se strică cel mai greu. Pe ce loc se află Dacia?
Atenție ȘOFERI! Acestea sunt TOP 10 mașini care se strică cel mai greu. Pe ce loc se află Dacia?
VIDEO Tancul sud-coreean K2, testat în premieră la Smârdan. Costă 8.500.000 $. România vrea 300
VIDEO Tancul sud-coreean K2, testat în premieră la Smârdan. Costă 8.500.000 $. România vrea 300
VIDEO Tancul sud-coreean K2, testat în premieră la Smârdan. Costă 8.500.000 $. România vrea 300
Știri de ultimă oră din sport
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 14:52
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 14:12
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală tensionată și plină de nervi”
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală tensionată și plină de nervi”
Champions League   |  30 Mai 2024, 13:40
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală tensionată și plină de nervi”
Criterii de departajare la Euro 2024. Cum se califică România în optimile de finală
Criterii de departajare la Euro 2024. Cum se califică România în optimile de finală
EURO 2024   |  30 Mai 2024, 12:52
Criterii de departajare la Euro 2024. Cum se califică România în optimile de finală
Marius Marin, gata de EURO 2024: ”Sper să fac eu treaba murdară”
Marius Marin, gata de EURO 2024: ”Sper să fac eu treaba murdară”
EURO 2024   |  30 Mai 2024, 12:34
Marius Marin, gata de EURO 2024: ”Sper să fac eu treaba murdară”
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 11:38
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
Răzvan Lucescu a negociat pentru a ajunge într-un campionat de top al Europei: ”Mi-am câştigat acest drept”
Răzvan Lucescu a negociat pentru a ajunge într-un campionat de top al Europei: ”Mi-am câştigat acest drept”
Stranieri   |  30 Mai 2024, 11:15
Răzvan Lucescu a negociat pentru a ajunge într-un campionat de top al Europei: ”Mi-am câştigat acest drept”
Swiatek, la un pas de eliminarea de la Roland Garros! Favorita nr.1 a revenit în decisiv de la 2-5
Swiatek, la un pas de eliminarea de la Roland Garros! Favorita nr.1 a revenit în decisiv de la 2-5
Tenis   |  30 Mai 2024, 10:54
Swiatek, la un pas de eliminarea de la Roland Garros! Favorita nr.1 a revenit în decisiv de la 2-5
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
SuperLiga   |  15:49
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
Simona Halep va primi un wild card la Iași Open: ”Vom avea jucătoare importante”
Tenis   |  15:34
Simona Halep va primi un wild card la Iași Open: ”Vom avea jucătoare importante”
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Natație   |  15:22
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
SuperLiga   |  14:52
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
SuperLiga   |  14:12
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală...
Champions League   |  13:40
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală tensionată și plină de nervi”
Cum l-a impresionat Gigi Becali pe Dumitru Dragomir: ”Este de o inteligență rară”
Diverse   |  13:19
Cum l-a impresionat Gigi Becali pe Dumitru Dragomir: ”Este de o inteligență rară”