Victor Pițurcă știe de ce va lua FCSB titlul: "Campionatul e slab, slab". Cu cine îl compară pe Dan Petrescu

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Victor Pițurcă știe de ce va lua FCSB titlul: "Campionatul e slab, slab". Cu cine îl compară pe Dan Petrescu

Vlad Ionescu   |   Publicat: 11.04.2024 15:36   |  Actualizat: 11.04.2024 21:03

Victor Pițurcă (67 de ani), fostul selecționer al echipei naționale, a analizat sezonul actual din SuperLiga.

FCSB, formație ce așteaptă de nouă ani să cucerească trofeul SuperLigii, este deja campioană. Cel puțin asta crede Victor Pițurcă, fostul selecționer al României.

"Campionatul e slab, slab. FCSB a fost echipa cea mai constantă și de asta a și ieșit campioană", a spus Victor Pițurcă.

De asemenea, acesta a discutat și despre sosirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj și despre situația la momentul actual din SuperLigă.

"Dan Petrescu trebuia să fie un Ferguson al campionatului nostru, al CFR-ului. "

"Dan Petrescu trebuia să fie un Ferguson al campionatului nostru, al CFR-ului. Normal și logic era ca Dan Petrescu să antreneze 20 de ani CFR-ul pentru performanțele pe care le-a realizat, el e născut ca antrenor pentru CFR", a mai spus fostul selecționer pentru Sport.ro

Adrian Mutu a demisionat de la CFR Cluj, după umilința suferită în Cupa României, cu Corvinul Hunedoara, 0-4. Totuși, gruparea din Gruia a trecut ușor peste plecarea ”Briliantului”, reușind o victorie în Giulești, 4-1, cu Rapid.

Aurelian Chițu, dorit de Dan Petrescu la CFR Cluj

Imediat după reușita CFR-ului, în presă au apărut informații conform cărora Dan Petrescu va reveni pe banca tehnică a ”feroviarilor”, lucru confirmat chiar și de club, ulterior.

Se pare că ”bursucul” a pus deja ochii pe un jucător din Superligă, mai exact pe Aurelian Chițu, mijlocașul lui FCU Craiova 1948. Fotbalistul ar fi încântat de proiectul CFR-ului, astfel că și-ar fi dat acordul verbal pentru a semna cu echipa, din vară.

Ștefan Gadola, acționarul minoritar al CFR-ului, a vorbit despre revenirea lui Dan Petrescu. Oficialul a anunțat că gruparea din Gruia are ca obiectiv locul 2, iar începând de anul viitor, ”feroviarii” vor face tot posibilul să obțină trofeul de campioni.

Dan a fost întotdeauna un băiat deosebit și a luat campionatul de câte ori a fost la noi. Chiar dacă era criticat stilul lui de joc, noi am luat campionatul. Eu sper să obținem măcar locul 2 (n.r.- în acest sezon). (n.r. – Și la anul titlul?) Așa mi se pare normal! Noi am fost întotdeauna bolnavi cu chestia asta. Totdeauna am vrut titlul.

Nu îmi pare rău că nu a venit mai devreme Dan Petrescu. Asta a fost, așa e fotbalul. Lucrurile astea nu sunt predictibile. După ce am luat 0-4, vă așteptați să batem cu 4-1 pe Rapid? Deci, de ce să ne punem probleme din acestea?”, a spus Ștefan Gadola.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA

Cele mai citite

Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 17:43
1.
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 14:01
2.
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
SuperLiga  |  13 Iunie 2024, 19:00
3.
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Știri de ultimă oră din sport
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
SuperLiga   |  15 Iunie 2024, 01:03
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 22:09
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fotbal   |  14 Iunie 2024, 22:00
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
SuperLiga   |  01:03
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Laurențiu Reghecampf, critici pentru Scoția după eșecul drastic cu Germania. Răducioiu și Marica s-au pus de acord: "E favorită"
EURO 2024   |  00:15
Laurențiu Reghecampf, critici pentru Scoția după eșecul drastic cu Germania. Răducioiu și Marica s-au pus de acord: "E favorită"
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer