Transfer important pentru Rapid. Giuleștenii i-au adus lui Mutu un internațional

Rapid l-a transferat pe Omar El Sawy de la Miercurea Ciuca Galerie foto (1 fotografii): Transfer important pentru Rapid. Giuleștenii i-au adus lui Mutu un internațional
Foto: Sportpictures  |   Rapid l-a transferat pe Omar El Sawy de la Miercurea Ciuca

Robert Zanfir   |   Publicat: 19.05.2023 15:44   |  Actualizat: 19.05.2023 15:55

Omar El Sawy (19 ani) a semnat un contract pe cinci ani cu Rapid București. Internaționalul de tineret al României a fost vineri, 19 mai, în București. În urma mutării, Csikszereda Miercurea Ciuc se va alege cu aproximativ 400 de mii de euro.

Victor Angelescu și Dan Șucu l-au confirmat pe Adi Mutu și pentru sezonul viitor. Cu problema antrenorului rezolvată, giuleștenii au anunțat și obiectivul pentru viitorul campionat. Câștigarea titlului. Daniel Niculae și compania au și demarat campania de întăriri. Și-au acoperit regula U21.

Rapid a semnat cu internaționalul de tineret Omar El Sawy

Conform Playsport, giuleștenii l-au transferat pe El Sawy de la Csikszereda, iar ciucanii se vor alege cu aproximativ 400 de mii de euro. Potrivit Gsp, mijlocașul ofensiv a fost deja în București și a semnat un contract pentru cinci sezoane.

El Sawy este născut la Târgu Mureș și are origini egiptene. În ultimul sezon din Liga 2, El Sawy a jucat 19 meciuri și a marcat de două ori. La Rapid, El Sawy va acoperi locul lui Antonio Sefer, cel care a asigurat până acum respectarea regulii U21.

100 de mii de euro
este cota lui Omar El Sawy, conform transfermarkt

Visează să joace pentru naționala României

Internaționalul de tineret a impresionat în sezonul trecut. Atunci, a fost singurul jucător de la Miercurea Ciuc care a dus mâna la inima în momentul intonării imnului României, în finala Ligii Elitelor U19.

„Eu iubesc țara asta. Faptul că am putut să ascult imnul înaintea meciului e un sentiment unic”. Omar El Sawy
  • 2004 este anul nașterii lui Omar El Sawy. În sezoanele 2023-2024 și 2024-2025, regula U21 se va aplica în cazul fotbaliștilor născuți după data de 1 ianuarie 2002.

Mutu, confirmat pe banca Rapidului

În ciuda unui final de sezon sub așteptări, Mutu a fost reconfirmat în funcția de antrenor al Rapidului. Victor Angelescu și Dan Șucu i-au impus câștigarea titlului.


„Suntem în discuţii cu mai mulţi jucători, cu 2-3 suntem aproape să semnăm. Şi sperăm noi că cei 5-6 jucători pe care am spus că îi transferăm, să îi aducem de la început, ca să poată face cantonamentul cu Adi Mutu şi cu echipa. Sunt şi jucători români şi străini.

Vor pleca în jur de şase jucători în mare, la 2-3 le expiră contractele. Dar cred că este destul de clar cine a avut randament şi cine nu. Clar, Adi Mutu are postul asigurat şi cu el vom aborda sezonul viitor”, a declarat Victor Angelescu, acționar Rapid București


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Cum l-a impresionat Gigi Becali pe Dumitru Dragomir: ”Este de o inteligență rară”
Cum l-a impresionat Gigi Becali pe Dumitru Dragomir: ”Este de o inteligență rară”
Cum l-a impresionat Gigi Becali pe Dumitru Dragomir: ”Este de o inteligență rară”
Gafa lui Florin Talpan în dosarul pentru marca verbală FCSB Steaua. Ce răspuns a primit de la EUIPO juristul Stelei
Gafa lui Florin Talpan în dosarul pentru marca verbală FCSB Steaua. Ce răspuns a primit de la EUIPO juristul Stelei
Gafa lui Florin Talpan în dosarul pentru marca verbală FCSB Steaua. Ce răspuns a primit de la EUIPO juristul Stelei

Cele mai citite

Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
Diverse  |  28 Mai 2024, 11:17
1.
Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
Liga 2  |  28 Mai 2024, 16:20
2.
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Special  |  28 Mai 2024, 21:30
3.
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Atenție ȘOFERI! Acestea sunt TOP 10 mașini care se strică cel mai greu. Pe ce loc se află Dacia?
Atenție ȘOFERI! Acestea sunt TOP 10 mașini care se strică cel mai greu. Pe ce loc se află Dacia?
Atenție ȘOFERI! Acestea sunt TOP 10 mașini care se strică cel mai greu. Pe ce loc se află Dacia?
VIDEO Tancul sud-coreean K2, testat în premieră la Smârdan. Costă 8.500.000 $. România vrea 300
VIDEO Tancul sud-coreean K2, testat în premieră la Smârdan. Costă 8.500.000 $. România vrea 300
VIDEO Tancul sud-coreean K2, testat în premieră la Smârdan. Costă 8.500.000 $. România vrea 300
Știri de ultimă oră din sport
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 16:56
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Natație   |  30 Mai 2024, 15:22
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 14:52
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 14:12
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală tensionată și plină de nervi”
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală tensionată și plină de nervi”
Champions League   |  30 Mai 2024, 13:40
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală tensionată și plină de nervi”
Criterii de departajare la Euro 2024. Cum se califică România în optimile de finală
Criterii de departajare la Euro 2024. Cum se califică România în optimile de finală
EURO 2024   |  30 Mai 2024, 12:52
Criterii de departajare la Euro 2024. Cum se califică România în optimile de finală
Marius Marin, gata de EURO 2024: ”Sper să fac eu treaba murdară”
Marius Marin, gata de EURO 2024: ”Sper să fac eu treaba murdară”
EURO 2024   |  30 Mai 2024, 12:34
Marius Marin, gata de EURO 2024: ”Sper să fac eu treaba murdară”
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 11:38
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
SuperLiga   |  16:56
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
SuperLiga   |  16:45
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
SuperLiga   |  15:49
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
Simona Halep va primi un wild card la Iași Open: ”Vom avea jucătoare importante”
Tenis   |  15:34
Simona Halep va primi un wild card la Iași Open: ”Vom avea jucătoare importante”
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Natație   |  15:22
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
SuperLiga   |  14:52
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
SuperLiga   |  14:12
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală...