UEFA a decis! Partida retur dintre Sheriff - Farul se va disputa la Tiraspol

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): UEFA a decis! Partida retur dintre Sheriff - Farul se va disputa la Tiraspol

Vlad Ionescu   |   Publicat: 03.07.2023 17:04   |  Actualizat: 03.07.2023 17:42

Sheriff Tiraspol, campioana Moldovei, a anunțat că UEFA i-a permis să joace meciurile europene pe teren propriu la Tiraspol. Astfel, partida retur din primul tur al preliminariilor Ligii Campionilor, Sheriff - Farul, va avea loc pe 18 iulie.

Inițial, stadionul "Zimbrul" din Chișinău fusese desemnat gazdă a acestui meci. Această decizie a fost luată din cauza situației tensionate din Ucraina. Totuși, Sheriff Tiraspol a obținut aprobarea UEFA pentru a disputa partida la Tiraspol, iar Farul se va lupta pentru calificare pe o arenă cu o capacitate de peste 12.700 de locuri.

Prieteni, vești grozave! Comitetul Executiv al UEFA a discutat în cea mai recentă ședință cererea comună a clubului și a Federației Moldovenești de Fotbal de a readuce meciurile europene pe stadionul lui Sheriff.

Mulțumită eforturilor conducerii clubului și ale președintelui Federației, Leonid Oleinichenko, meciurile din cupele europene revin la Tiraspol”, se arată într-un comunicat urcat pe Facebook de moldoveni conform AS.RO

UEFA le interzise moldovenilor să joace meciurile din Europa pe teren propriu

UEFA anunțase inițial că meciul retur dintre Sheriff Tiraspol și Farul va avea loc pe stadionul "Zimbru" din Chișinău. Motivul acestei decizii a fost războiul din Ucraina, iar oficialii considerau că Tiraspolul era o zonă cu un grad ridicat de risc în urma invaziei ruse. Cu toate acestea, UEFA a hotărât să mute partida retur la Tiraspol.

Astfel, meciul va fi găzduit de stadionul lui Sheriff, care are o capacitate de 12.746 de locuri. Interesant de menționat este faptul că UEFA a interzis, acum un an, ca Sheriff să joace meciurile europene pe teren propriu la Tiraspol.

Farul, 8 goluri primite în două meciuri din perioada de cantonament

Farul a încheiat cantonamentul din Polonia cu două înfrângeri dureroase. Într-un meci disputat împotriva echipei Ostrava, constănțenii au pierdut cu scorul de 0-5, iar în fața celor de la Warta Poznan a suferit o înfrângere cu scorul de 0-3.

Anterior plecării în Polonia, Farul a efectuat un stagiu de pregătire în Poiana Brașov.

Situația veniri/plecări din vara asta pentru campionii României

Antrenor: Gică Hagi

Veniri: Rivaldinho (Universitatea Craiova), Nicolae Carnat (CS Mioveni), Fabio Vianna (FC Argeș), Marco Borgnino (Atletio de Rafaela), Damien Dussaut (Rapid), Ionuț Vînă (Universitatea Craiova), Diogo Queiros (Famalicao), Zorhan Bassong (FC Argeș)

Reveniri: Florian Haită (U Cluj), Ștefan Bodișteanu (CSA Steaua), David Maftei (Unirea Slobozia), Răzvan Matiș (Unirea Slobozia), Gabriel Buta (Unirea Slobozia)

Plecări: Vlad Morar (liber de contract), Carlo Casap (liber de contract), Louis Munteanu (Fiorentina / Italia, revenire din împrumut)


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Cum l-a impresionat Gigi Becali pe Dumitru Dragomir: ”Este de o inteligență rară”
Cum l-a impresionat Gigi Becali pe Dumitru Dragomir: ”Este de o inteligență rară”
Cum l-a impresionat Gigi Becali pe Dumitru Dragomir: ”Este de o inteligență rară”
Gafa lui Florin Talpan în dosarul pentru marca verbală FCSB Steaua. Ce răspuns a primit de la EUIPO juristul Stelei
Gafa lui Florin Talpan în dosarul pentru marca verbală FCSB Steaua. Ce răspuns a primit de la EUIPO juristul Stelei
Gafa lui Florin Talpan în dosarul pentru marca verbală FCSB Steaua. Ce răspuns a primit de la EUIPO juristul Stelei
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga

Cele mai citite

Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
Diverse  |  28 Mai 2024, 11:17
1.
Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
Liga 2  |  28 Mai 2024, 16:20
2.
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Special  |  28 Mai 2024, 21:30
3.
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Atenție ȘOFERI! Acestea sunt TOP 10 mașini care se strică cel mai greu. Pe ce loc se află Dacia?
Atenție ȘOFERI! Acestea sunt TOP 10 mașini care se strică cel mai greu. Pe ce loc se află Dacia?
Atenție ȘOFERI! Acestea sunt TOP 10 mașini care se strică cel mai greu. Pe ce loc se află Dacia?
VIDEO Tancul sud-coreean K2, testat în premieră la Smârdan. Costă 8.500.000 $. România vrea 300
VIDEO Tancul sud-coreean K2, testat în premieră la Smârdan. Costă 8.500.000 $. România vrea 300
VIDEO Tancul sud-coreean K2, testat în premieră la Smârdan. Costă 8.500.000 $. România vrea 300
Știri de ultimă oră din sport
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 14:52
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 14:12
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală tensionată și plină de nervi”
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală tensionată și plină de nervi”
Champions League   |  30 Mai 2024, 13:40
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală tensionată și plină de nervi”
Criterii de departajare la Euro 2024. Cum se califică România în optimile de finală
Criterii de departajare la Euro 2024. Cum se califică România în optimile de finală
EURO 2024   |  30 Mai 2024, 12:52
Criterii de departajare la Euro 2024. Cum se califică România în optimile de finală
Marius Marin, gata de EURO 2024: ”Sper să fac eu treaba murdară”
Marius Marin, gata de EURO 2024: ”Sper să fac eu treaba murdară”
EURO 2024   |  30 Mai 2024, 12:34
Marius Marin, gata de EURO 2024: ”Sper să fac eu treaba murdară”
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 11:38
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
Răzvan Lucescu a negociat pentru a ajunge într-un campionat de top al Europei: ”Mi-am câştigat acest drept”
Răzvan Lucescu a negociat pentru a ajunge într-un campionat de top al Europei: ”Mi-am câştigat acest drept”
Stranieri   |  30 Mai 2024, 11:15
Răzvan Lucescu a negociat pentru a ajunge într-un campionat de top al Europei: ”Mi-am câştigat acest drept”
Swiatek, la un pas de eliminarea de la Roland Garros! Favorita nr.1 a revenit în decisiv de la 2-5
Swiatek, la un pas de eliminarea de la Roland Garros! Favorita nr.1 a revenit în decisiv de la 2-5
Tenis   |  30 Mai 2024, 10:54
Swiatek, la un pas de eliminarea de la Roland Garros! Favorita nr.1 a revenit în decisiv de la 2-5
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
SuperLiga   |  15:49
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
Simona Halep va primi un wild card la Iași Open: ”Vom avea jucătoare importante”
Tenis   |  15:34
Simona Halep va primi un wild card la Iași Open: ”Vom avea jucătoare importante”
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Natație   |  15:22
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
SuperLiga   |  14:52
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
SuperLiga   |  14:12
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală...
Champions League   |  13:40
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală tensionată și plină de nervi”
Cum l-a impresionat Gigi Becali pe Dumitru Dragomir: ”Este de o inteligență rară”
Diverse   |  13:19
Cum l-a impresionat Gigi Becali pe Dumitru Dragomir: ”Este de o inteligență rară”