UEFA introduce un nou format al Ligii Campionilor începând cu sezonul 2024/25: mai multe echipe și mai multe meciuri

Vlad Ionescu   |   Publicat: 16.05.2023 10:28   |  Actualizat: 16.05.2023 12:00

Planurile UEFA pentru un nou format al Ligii Campionilor vor fi implementate începând cu sezonul 2024/25, cu patru cluburi suplimentare implicate și o creștere de 50% a numărului de meciuri.

Pe lângă oferirea unor premii financiare suplimentare, programul cluburilor de top va deveni și mai încărcat. Această strategie gândită de UEFA vine cu scopul de a păstra elita Europei de partea lor, în urma unei noi propuneri din partea Super Ligii Europene.

Numeroase cluburi, inclusiv cele șase mari cluburi din Premier League, au fost convinse să accepte propunerea unei ligi separatiste în 2021, dar planurile au căzut în final după numeroase proteste. În octombrie, Super Liga Europeană a anunțat planurile de a relansa liga prin intermediul companiei A22 Sports Management, condusă de CEO-ul său, Bernd Reichart.

Cum arată noul format UCL

Un singur grup format din 36 de echipe va înlocui formatul actual cu opt grupe de patru echipe, fiecare echipă disputând opt meciuri în noua etapă grupelor. Patru meciuri vor fi jucate acasă și patru în deplasare.

După faza grupelor, toate echipele vor fi plasate într-un tabel, iar primele opt echipe se vor califica automat în optimile de finală, în timp ce cluburile clasate între locurile 9 și 24 vor intra într-o rundă de play-off pentru cele opt locuri rămase.

După această etapă, desfășurarea Ligii Campionilor va continua în mod obișnuit, cu optimi de finală, sferturi de finală și semifinale în două manșe, urmate de finala.

Finala din 2025 este programată să se desfășoare pe Allianz Arena, stadionul lui Bayern Munchen.

Acest nou format ar putea duce la calificarea unui număr mai mare de cluburi din Premier League în Liga Campionilor, cu sloturi suplimentare alocate celor două cele mai bune națiuni europene din sezonul precedent și un al treilea slot pentru a cincea națiune în clasamentul UEFA.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Petrolul Ploiești - UTA 0-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Balint își reîntâlnește fosta formație
Petrolul Ploiești - UTA 0-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Balint își reîntâlnește fosta formație
Petrolul Ploiești - UTA 0-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Balint își reîntâlnește fosta formație
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității

Cele mai citite

Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
SuperLiga  |  20 Aprilie 2024, 21:07
1.
Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Fotbal  |  22 Aprilie 2024, 11:00
2.
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
SuperLiga  |  20 Aprilie 2024, 09:15
3.
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
Știri de ultimă oră din sport
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 18:39
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 17:40
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Diverse   |  22 Aprilie 2024, 17:20
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 17:00
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:24
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:09
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:00
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
Diverse   |  22 Aprilie 2024, 15:48
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
SuperLiga   |  18:46
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
SuperLiga   |  18:39
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
live score Petrolul Ploiești - UTA 1-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Tabela se modifică pentru prima oară la Ploiești
SuperLiga   |  18:32
Petrolul Ploiești - UTA 1-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Tabela se modifică pentru prima oară la Ploiești
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
SuperLiga   |  18:23
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum...
SuperLiga   |  17:44
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
SuperLiga   |  17:40
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Diverse   |  17:20
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a...
SuperLiga   |  17:00
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
Rezultate / Clasamente