A câștigat 4 medalii de aur înainte de mondialul de la Cluj
![Foto 4/4](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F7%2F3%2F994%2F1688367546e539ef36.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 03.07.2023 09:48 | Actualizat: 03.07.2023 10:02
„Fata de aur” din gimnastica ritmică și-a făcut încălzirea la ultima competiție înainte de Campionatul Mondial de Junioare de la Cluj. La Pharaoh’s Cup din Egipt ea a terminat prima în toate probele la care a concurat.
Amaliei Lică a făcut furori la ultima competiției dinaintea Campionatului Mondial de junioare de la Cluj, competiție care se va desfășura între 7-9 iulie, la Sala BT Arena.
Gimnasta s-a întors din Egipt cu 4 medalii de aur, la cerc, măciuci, minge și panglică!
„A fost ultimul concurs ca o verificare înainte de mondial. Mă bucur că am reușit să demonstrez și sper ca la mondial să pot concura bine și să iau toate medaliile” -Amalia Lică, campioană europeană de junioare la gimnastică ritmică.
Amalia recunoaște că înaintea competiției de la Cluj -Napoca are emoții.
“Există o presiune, dar încerc să nu mă gândesc la ea pentru că nu am nevoie de ea. În momentul de față, am nevoie să mă antrenez cât de bine pot cât de mult și la mondiale să fie cât mai bine” - Amalia Lică, campioană europeană de junioare la gimnastică ritmică.
Ținta la Mondiale: 3 medalii
Ea și-a făcut deja calculele pentru Cluj!
„Ideal ar fi să câștig 3 medalii de aur, la cele 3 obiecte și, dacă se poate, și la echipă să fie o medalie cât mai valoroasă” - Amalia Lică, campioană europeană de junioare la gimnastică ritmică.
Sportiva spune că încă nu s-a obișnuit când aude cum i se adresează mai nou, lumea.
”Îmi place când mi se spune <<fata de aur de la gimnastică ritmică>>, dar încă nu m-am obișnuit 100%”- Amalia Lică, campioană europeană de junioare la gimnastică ritmică.
Amaliei îi place aurul, uneori îl și poartă, dar cel mai mult îi place să îl vadă în dulapurile de acasă, amenajate special pentru medaliile pe care le-a câștigat.
„Acum ceva timp, mi-am numărat medaliile, am în jur de 60 și predomină cele de aur”- Amalia Lică, campioană europeană de junioare la gimnastică ritmică.
„The beginning of magic” e între 7-9 iulie, la Cluj-Napoca
“The beginning of magic”, regalul mondial al gimnasticii ritmice, are loc între 7-9 iulie, la Cluj-Napoca, în Sala BT Arena. 62 de țări, 380 de gimnaste și 36 de ansambluri vor fi prezente la Campionatul Mondial de Gimnastică Ritmică pentru junioare, organizat în premieră în România! Costurile organizării depășesc 1,7 milioane de euro. Evenimentul de la Cluj-Napoca, va fi plin de momente care îi va ține pe spectatori conectați la importanța lui.
„Vom avea trei zile de magie, de altfel acesta este și motto-ul nostru: “The beginning of magic”. Pentru că de aici începe magia, de la vârsta asta. Vom avea și un magician, pe Andrei Babici, care îi va încânta pe cei mici și, de ce nu, pe cei mari, atât în pauze cât și în standurile special amenajate la BT Arena. De asemenea, îl avem pe tenorul Bogdan Mihai, care va cânta imnul național” – Irina Deleanu, președinte Federația Română de Gimnastică Ritmică.
Ele sunt gimnastele care vor reprezenta România la mondial
La Mondialul de la Cluj, echipa României va fi reprezentată la individual de Amalia Lică, revelația momentului în gimnastica ritmică, și de Lisa Garac, iar în proba de grup de Andra și Carina Crainic, Irene și Ada Pătrașcu, Eva Vencu, Arianna Alexandru și Andreea Năstase.
La marea competiție organizată în premieră în România fetele le vor avea alături pe antrenoarele lor, Adriana Mitroi, Alexandra Piscupescu și Ștefania Prioteasa.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Cintia Goldani a murit la doar 36 de ani: "Un înger în formă umană". Ce a pățit cunoscuta culturistă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F29%2F18005%2F17196582767f069e00.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România, argint la Campionatele Europene de scrimă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F24%2F17686%2F1719177359356cc488.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici s-a întors după triumful din Serbia: ”Cred că asta îmi mai lipsește”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F22%2F17607%2F1719067966ee8fb4de.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici, în finala Campionatului European, la 100 m liber. Ce timp a stabilit românul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F18%2F17411%2F17187354032ac4bc38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cătălin Chirilă este din nou campion european în proba olimpică de canoe simplu pe distanța de 1000 m. Cătălin a făcut o cursă extraordinară și l-a învins din nou pe cehul Martin Fuksa](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F15%2F17223%2F171845048578b22a9f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dramatism total în finala CE de minifotbal. Tricolorii ratează trofeul continental la loviturile de departajare în fața Serbiei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F8%2F16930%2F1717877665397144b6.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)