video exclusiv Nadia Comăneci: “Vor fi lansate pe 18 iulie”. Legenda gimnasticii mondiale, celebrată cu ocazia Jocurilor Olimpice de la Paris
![9 medalii olimpice a câștigat Nadia Comăneci la cele două ediții JO la care a participat](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F9%2F18522%2F17205284463a5e6a70.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 09.07.2024 15:38 | Actualizat: 10.07.2024 00:05
Nadia Comăneci (62 de ani) este cel mai cunoscut nume românesc peste hotare. “Zeița de la Montreal”, acolo unde a luat primul 10 din istoria gimnasticii la Jocurile Olimpice, a încheiat un parteneriat cu un mare retailer de îmbrăcăminte. Nadia i-a oferit un scurt interviu lui Cristian Munteanu, senior writer iAMsport.ro, în care a oferit mai multe amănunte despre această colaborare.
Nadia este singurul nume românesc ce este lângă Maradona, Jordan, Ali, Pele și alți uriași ai sportului mondial. Prima sportivă din istoria ce a luat nota 10 la Jocurile Olimpice – asta se întâmpla în 1976, la Montreal, Nadia este un simbol pe întreg mapamondul. Simbol al perfecțiunii.
Când și-a terminat exercițiul la paralele, până și tabela de afișare a notei, Omega, a rămas uimită. A arătat 1.00, dar asta numai pentru că nu fusese programată să arate patru cifre. Nota Nadiei era 10.00. Legenda sportului mondial a explicat, pentru iAMsport.ro, ce a simțit în acele momente.
Nadia Comăneci: “Au și semnătura mea”
La 48 de ani de la acele minute prinse de timp într-un chihlimbar, Zara, cunoscutul retailer de îmbrăcăminte, îi aduce un omagiu “Zeiței de la Montreal”. Acesta va pune în vânzare, începând cu 18 iulie, două produse cu imaginea și semnătura Nadiei Comăneci.
Bună dimineața, doamna Comăneci. Am văzut că ați colaborat din nou cu Zara. Ne puteți spune mai exact despre ce e vorba?
În fiecare an olimpic ei celebrează legende care au marcat istoria sportului la JO. Anul acesta mi-au propus să fiu și eu una dintre sportivele omagiate. Am acceptat cu plăcere, desigur, pentru că e frumos ca oamenii să-și aducă aminte de ceva întâmplat acum aproape jumătate de secol. Cât de mult a trecut…
Dar ați mai colaborat cu ei, dacă nu greșesc?
Da, în 2020. Atunci am creat ceva împreună în colecția Women’s Icon. Un maieu alb, care avea imprimată o fotografie cu mine, de pe bârnă, plus autograf. Women and Icon era mesajul înscris pe acest tricou fără mâneci.
Iar acum aveți două piese vestimentare. Care sunt acestea?
Un tricou casual, bun de purtat prin Paris dacă mergi la Jocurile Olimpice. Sau în vacanță. Și ceva cu mânecă lungă, gen sweatshirt, mai de toamnă. Ambele cu pozele mele din concursuri. Una de la bârnă și alta de la sol. Ambele au semnătura mea și logo.
Când se vor putea cumpără din magazine?
Pe 18 iulie, data la care am și luat primul 10 de la Montreal. Atunci vor fi și online, dar și fizic în magazine. Nu pot să spun cât vor costa, dar mai sunt puține zile până pe 18.
Nadia, celebrată la Paris
La Paris s-a lansat și enciclopedia “Olympisme, Une histoire du monde”, volum ce acoperă toate Jocurile Olimpice din 1896 și până în prezent.
Performanța Nadiei Comăneci, care avea numai 14 ani în 1976, la Montreal se regăsește în paginile acestei enciclopedii care amintește iubitorilor sportului momentele definitorii ale acestuia.
Legendara gimnastă face parte și din expoziția foto organizată la Palais de la Porte Doree, construit în 1931. Aici se regăsesc imagini memorabile din cei 130 de ani de olimpism.
Cadrele cu Nadia Comăneci, imediat după ce nota ei de 1.00 a fost afișată, sunt expuse în cadrul acestei expoziții ce a avut vernisajul pe 26 aprilie și va putea fi văzută până pe 8 septembrie.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![EXCLUSIV | Maria Olaru: “Am fost pusă la zid. Pentru ce?” Campioana olimpică vorbește cu sinceritate despre momentele dificile pe care le-a traversat în viață](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F11%2F17044%2F1718109702923c95e3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![EXCLUSIV | Maria Olaru: “M-am tras, m-am zbătut... S-a întâmplat împotriva voinței mele”. Fosta campioană olimpică de la Sydney dezvăluie povești neștiute din viața ei într-un interviu document pentru iAMsport.ro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F9%2F16932%2F1717912847c2d8c41d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Echipa României, clasată pe locul al patrulea la Europenele de gimnastică feminină de la Rimini](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F5%2F15201%2F1714923689e6d60a36.jpg&w=540&h=360&c=1)
![O nouă medalie pentru România la Campionatele Europene de gimnastică artistică! Încă o performanță reușită de Sabrina Maneca Voinea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F4%2F15159%2F171484804749217959.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima medalie pentru România la Europenele de Gimnastică de la Rimini! Performanță extraordinară a marii noastre speranțe pentru Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F4%2F15153%2F17148421496df083b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ana Maria Bărbosu, la un pas de medalia la Campionatele Europene de gimnastică artistică! Românca s-a clasat pe poziția a patra](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F4%2F15147%2Fc150-da475b2b-1714837521392722d8.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19146%2F17215640919b00ed89.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19073%2F1721458898a6115947.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Orașul de 67.000 de locuitori cu două stadioane moderne. Cum arată lucrările la arena care va costa 50 de milioane de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19089%2F172147548538986e1b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Europa revine la serviciu militar obligatoriu. Nu se poate baza pe SUA pentru un război cu Rusia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4VqtMsrUQUfNlSaPrbFU_tFVBsEo5IgKledkDu8jlpA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5Lzg5ZjAxY2I0MjUxMjMwMjQ5NjA1YzI4N2FjMTk0ODY5LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.700.000.000 € investește România în sisteme de apărare aeriană. Doar Bucureștiul e „acoperit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FtcWHtov94Q0HR_36UGzNhtqbeTIESUV4_iO_F07ADEc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzQ5ZTAzOTU2MzVlNWI1NzYxN2M5NDdlYWVlNjRkYjYwLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când vine pensia în luna august? Este ultima lună când 3,5 milioane de pensionari iau venituri mici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FNMLqE1f3xuMsPTuYAqDeRp0DhHFvX_TFCb4v4-vekhA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RjNzg2ZDUyODc0ODRlMWYwNDVhYWExOGE5YmI0ZDllLTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Nicolescu nu face sărbătoare din victoria ”câinilor” în fața Petrolului: ”Nu trebuie să fim prea fericiți pentru acest rezultat”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19216%2F1721676801b30dddd3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Petrescu mai poate rămâne fără un jucător de bază în această vară. Cristi Balaj confirmă discuțiile: "Știu că se interesează cluburi și impresari"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19154%2F172158544996041fc1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Constantin Grameni e sincer după remiza cu Oțelul: ”Îmi lipsește Louis Munteanu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19220%2F172168360936204618.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu nu se vede pe banca naționalei României: ”Fiecare antrenor vrea acolo, dar eu nu mă gândesc la asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19222%2F172168496771500225.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați - Farul Constanța 0-0. ”Neamțul” și ”Regele” au dat-o la pace](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19185%2F172168208209213853.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Cel mai vechi străin din Superligă vine în Trivale. A preferat să plece de la Petrolul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19213%2F1721672137239e19b7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Prepeliță, resemnat după eșecul echipei sale, în fața celor de la Sepsi: ”Sunt jucători care nu au mentalitate de învingători”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19215%2F1721674276740da4ac.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sepsi a bătut cu greu la Buzău, dar ardelenii visează frumos: ”Vrem minim în play-off” + Jucătorul care face diferența: ”Felicit șefii că l-au adus, e preferatul meu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19214%2F17216736986b7c5f4d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)