Rusia și-a retras sportivii de la Cluj, după anunțul lui Emil Boc: ”Regretăm sincer, dar contravine principiilor fundamentale”
Galerie foto (1 fotografii): Rusia și-a retras sportivii de la Cluj, după anunțul lui Emil Boc: ”Regretăm sincer, dar contravine principiilor fundamentale”
Alina Popa | Publicat: 26.06.2026 19:40 | Actualizat: 26.06.2026 19:41
Echipa națională de gimnastică ritmică a Rusiei a decis să se retragă de la Cupa Mondială din 2026, de la Cluj-Napoca, după tensiunile apărute în legătură cu folosirea simbolurilor naționale în cadrul competiției.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Înaintea startului turneului, primarul Emil Boc a anunțat că în BT Arena nu va fi arborat steagul Rusiei și nici nu va fi intonat imnul acestei țări.
- Competiția organizată în țara noastră are loc în perioada 26-28 iunie.
Edilul a explicat că municipalitatea a solicitat Federației Internaționale de Gimnastică să respecte regulile aflate în vigoare atunci când Cluj-Napoca a primit organizarea competiției.
Ambasada Rusiei în România: ”Sportul este menit să unească popoarele”
Între timp, Federația Internațională de Gimnastică și Uniunea Europeană de Gimnastică au decis ridicarea restricțiilor pentru sportivii ruși, care pot concura din nou sub steagul național și cu imnul de stat.
În acest context, Ambasada Rusiei în România a publicat un comunicat în care critică decizia autorităților române.
”Sportivii ruși au fost nevoiți să renunțe la participarea la competiția de gimnastică ritmică FIG World Challenge Cup, desfășurată în perioada 26–28 iunie 2026 la Cluj-Napoca, ca urmare a poziției părții române, care nu a asigurat posibilitatea participării depline a echipei naționale a Rusiei, în pofida deciziilor Federației Internaționale de Gimnastică (FIG) din 17 mai 2026 și ale Uniunii Europene de Gimnastică (European Gymnastics) din 24 mai 2026 privind anularea măsurilor restrictive aplicate anterior (Ad-Hoc Rules) și restabilirea deplină în drepturi a sportivilor ruși.
Autoritățile locale au refuzat să ofere delegației noastre posibilitatea de a evolua sub Drapelul de Stat al Federației Ruse și cu intonarea Imnului de Stat al Federației Ruse.
Acest fapt contravine principiilor fundamentale ale Cartei Olimpice, care prevăd egalitatea participanților la competițiile sportive și inadmisibilitatea discriminării pe criterii de cetățenie sau apartenență națională. Sportul este menit să unească popoarele, să consolideze înțelegerea reciprocă și să servească păcii, nu să devină ostatic al conjuncturii politice și instrument al răspunderii colective.
Gimnaștii ruși sunt, de-a lungul a numeroase decenii, lideri recunoscuți ai sportului mondial, iar performanțele lor au adus o contribuție neprețuită la dezvoltarea gimnasticii ritmice. Regretăm sincer că suporterii europeni au fost din nou privați de posibilitatea de a urmări performanțele excepționalilor sportivi ruși.
Le urăm gimnaștilor noștri, antrenorilor și întregii delegații ruse tărie de caracter, noi victorii strălucite și rezultate remarcabile la viitoarele competiții internaționale”, se arată în comunicatul emis de Ambasada Rusiei în România.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






