Dinamo - Flensburg 32-38. "Buldogii", copleșiți de valoarea adversarului
![Dinamo - Flensburg, meci din semifinalele EHF European League](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F25%2F16229%2F17166476420eaa1865.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 25.05.2024 17:33 | Actualizat: 25.05.2024 20:31
Dinamo a pierdut partida cu Flensburg, 32-38, într-un meci disputat în Germania.
Dinamo - Flensburg 32-38
UPDATE 17:30 Dinamo - Flensburg 32-38. Eșec pentru echipa lui Xabi Pasqual. Nemții au dominat partida.
UPDATE 16:40 Dinamo - Flensburg 11-18. Românii au o prestație sub așteptări în prima parte.
UPDATE 16:00 A început partida!
Știrea inițială
Începută ceva mai dificil în faza grupelor, aventura europeană a lui Dinamo a ajuns în punctul dorit și mult așteptat: în Final Four-ul European League, a doua competiție ca valoare din handbalul continental.
Astăzi, în moderna sala din Hamburg sunt programate semifinalele: Dinamo – Flensburg, de la ora 16:00, și Rhein-Neckar - Fuchse Berlin, de la ora 19:00.
Câștigătoarele vor disputa duminică finala trofeului, de la ora 19;00, în timp ce învinsele vor juca tot duminică, de la ora 16:00, pentru locul 3.
Xavi Pascual: ”Vrem să câștigăm trofeul”
Dinamo este singura echipă din afara Germaniei în Final Four-ul European League din acest an și nu este principala favorită la câștigarea turneului, dar antrenorul campioanei României la handbal, Xavi Pascual, este optimist înaintea partidei cu Flensburg:
”Cred că Flensburg este o echipă foarte bună. În startul sezonului, nu au evoluat conform așteptărilor, însă din momentul în care au schimbat antrenorul, evoluțiile lor s-au îmbunătățit masiv.
În ultimele partide, au fost extraordinari. Sunt pe locul trei în Bundesliga, asta înseamnă ceva. Îi respectăm, încercăm să găsim breșe pentru a îi surprinde”
Joacă mai bine de la meci la meci. Este o singură partidă, deci suntem încrezători. Mentalitatea noastră este să încercăm să câștigăm orice partidă, indiferent de adversar. Atunci când pregătim partidele, încercăm să găsim variante pentru a obține avantaj în timpul meciului.
Nu mă gândesc la trofee mereu. În acest sport, trebuie să te gândești mereu la momentul actual. Vrem să câștigăm trofeul. Avem un colectiv incredibil, luptăm din luna iulie.
Acum câțiva ani, nu se aștepta nimeni să vadă Dinamo într-un Final Four. Cred că vom fi incredibili în acest weekend”, a prefațat tehnicianul iberic al ”dulăilor” participarea la Final 4-ul European League.
Xavi Pascual: ”Pentru ei, vom încerca să dăm tot ce avem mai bun”
Fostul antrenor al Barcelonei a vorbit și despre suporterii lui Dinamo, aproximativ 1000 dintre ei urmând să fie prezenți în sală la Hamburg:
”Cred că vom avea foarte mulți suporteri prezenți. Nu contează dacă jucăm acasă sau în deplasare, suporterii lui Dinamo sunt prezenți!
Știu că nu este ușor pentru ei să facă deplasare, însă mereu avem sentimentul că suporterii sunt lângă echipă. Pentru ei, vom încerca să dăm tot ce avem mai bun”, a încheiat Xavi Pascual.
O veste bună din Germania este și faptul că Luka Cindric este apt de joc, scrie ProSport. Croatul nu s-a antrenat la ultima ședință de pregătire din țară, dar pare să fi trecut acum peste problemele medicale pe care le-a avut.
Cine sunt adversarii ”dulăilor” de astăzi
Flensburg este una dintre formațiile importante ale handbalului din Germania. A câștigat ultimul titlu în 2019 și este în prezent pe locul 3 campionatul intern, după liderul Magdeburg și Fuchse Berlin. Are în palmares și o Ligă a Campionilor, câștigată în 2014.
De anul trecut echipa este pregătită de danezul Nicolej Krickau, care a vorbit și el despre Dinamo în conferința de presă premergătoare partidei:
”Dinamo a avut patru săptămâni să pregătească acest meci. Campionatul din România nu e atât de puternic. Nu și-au îndeplinit obiectivele în faza grupelor, dar acum au atins nivelul de top.
Fanii ne vor da impulsul decisiv pentru a merge în finală. Pentru ei vom da totul! Dacă ar fi să numesc o favorită pentru Final Four e clar Fuchse Berlin. Dar într-un astfel de turneu fiecare echipă are șansa ei”, a declarat Krickau, conform GSP.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![”Am semnat un contract cu CSM București și aștept cu nerăbdare să mă întorc”. Cine va antrena campioana României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18836%2Fc150-af4ea7f2-1721032626b81d104a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![O franțuzoaică este noua handbalistă a celor de la Rapid](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F11%2F18632%2Fc150-991fe788-1720701059247b66f9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Formația cu care Cristina Neagu a câștigat Liga Campionilor, la un pas de faliment](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F11%2F18625%2F1720697354169d84bf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CSM București și Gloria Bistrița, adversare în grupele Ligii Campionilor! Cu cine a picat Rapid](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F27%2F17919%2F171950779554bdad82.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vești bune pentru handbalul românesc! 4 echipe vor juca în sezonul viitor din Liga Campionilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F21%2F17558%2F17189841820749780c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce antrenor legendar este foarte aproape de a semna cu Rapid](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F10%2F17022%2F171804548063638b1c.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)