EXCLUSIV | Boris Becker cere instaurarea "Lex Halep" în tenis. "Nu se poate ca WTA să-i facă așa ceva!" Legenda tenisului, mesaj puternic pro-Simona prin intermediul iAMsport.ro
![Boris Becker a câștigat primul său titlu la Wimbledon când avea doar 17 ani și 227 de zile. Germanul a triumfat la 6 turnee de Mare Șlem în cariera sa](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F23%2F16147%2F1716474152183eec13.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 23.05.2024 17:25 | Actualizat: 24.05.2024 20:16
Boris Becker (56 de ani) a fost una dintre cele mai clare “voci” când a venit vorba despre apărarea Simonei Halep în cazul de dopaj care i-a pătat cariera. Germanul a fost de acord să răspundă câtorva întrebari legate de acest caz și nu numai, în exclusivitate pentru iAMsport.ro.
Boris Becker este una dintre figurile legendare ale sportului anilor 1980-1990. Fost număr 1 mondial ATP, timp de 12 săptămâni, germanul a avut lumea tenisului la picioare.
Becker, care a fost antrenat și manageriat de Ion Țiriac, este unul dintre susținătorii necondiționați ai Simonei Halep. Acest lucru s-a întâmplat chiar și atunci când jucătoarea noastră era suspendată patru ani pentru dopaj, sentință redusă ulterior la doar 9 luni.
Boris Becker: “Simona a fost penalizată de două ori”
Cristian Munteanu, senior writer iAMsport.ro, a realizat un scurt dialog cu Becker despre corectitudinea regulilor WTA care o scot pe Simona Halep în afara cursei pentru participarea la Jocurile Olimpice.
Bună ziua, domnule Becker. Mulțumim pentru amabilitate. Voiam să vă întreb...
Știi unde sunt acum?
Bănuiesc că la Paris, pentru Roland Garros, nu?
Nu, dar ești pe aproape. Sunt la Cannes. Merg în curând să văd “Nasty”. Cu Ilie (n.r. - Năstase), cu Ion (n.r. – Țiriac) și cu Virginia (n.r. - Ruzici). De abia aștept.
Sunt sigur că o să vă placă.
Și eu. Îl cunosc bine pe Ilie, deci sigur va fi ceva amuzant. Ce voiai să mă întrebi?
Simona nu a obținut un wild card la Roland Garros și nu este eligibilă pentru un eventual wild card la Jocurile Olimpice din cauza faptului că se află foarte jos în clasament. Dar acest lucru este din cauza faptului că a stat în afara competițiilor timp de 20 de luni, nu doar 9, cât a durat suspendarea pentru dopaj…
Ea a fost penalizată de două ori. În primul rând pentru că nu a putut juca, iar apoi pentru că, în final, a fost absolvită de toate acuzațiile (n.r. – reducerea pedepsei la TAS, de la patru ani la nouă luni)
Simona nu mai are 21 de ani. Așa că, cu cât trece mai mult timp până la luarea unei decizii, cu atât mai multe oportunități au trecut pe lângă ea.
Atâta vreme cât este într-o condiție fizică bună, zgura este suprafața ei preferată, ar fi avut o șansă la Roland Garros.
Boris Becker: “Trebuie o lege numită Lex Halep”
Cei de la WTA mi-au spus că lucrează la schimbarea regulilor. Ar trebui ca WTA, în astfel de situații precum cea a Simonei, să înghețe clasamentele până la un verdict clar?
Cred că WTA trebuie să instaureze o lege numită <Lex Halep>, pentru că nu se poate să fie tratată astfel.
La Wimbledon la fel, acum vin Jocurile Olimpice care se joacă tot pe zgură, e un superstar în România și nu numai. Iei oportunitățile aceste sportive, ceea ce este nedrept.
Cred că autoritățile din tenis trebuie să-și dea seama de asta și să-i ofere o șansă corectă de reveni.
Am început un proces de revizuire a acestei norme, deoarece considerăm că este oportun să o luăm în considerare după cazul Halep. Calendarul exact pentru orice potențială modificare a regulilor și implementarea ulterioară a acestora va depinde de feedback-ul primit de la membrii noștri Poziția oficială WTA
Apropo de Roland Garros. Credeți că această ediție va marca sfârșitul definitiv al unei ere în tenis sau mai avem încă un an sau doi în care Djokovic și poate Nadal vor fi dominanți?
O întrebare foarte bună. O să-i vedem (n.r. - anul acesta) pe Novak și Rafa, desigur. Nu știm dacă, în 2025, cei doi vor mai juca. Eu sper asta, pentru că sunt excelenți ambasadori și extraordinari jucători, dar timpul nu așteaptă pe nimeni. Până la urmă vor fi prea în vârstă.
Însă atâta vreme cât îi vom avea pe cei doi, trebuie să ne bucurăm de ei. Pentru că partidele cele mai bune sunt între Djokovic, Nadal și altcineva. Alcaraz sau Sinner, de exemplu. Toată lumea vrea să-i vadă pe ei, iar asta face bine tenisului.
Vorbind despre Ilie Năstase și turneul parizian. Ce credeți că i-a lipsit…
Trebuie să fug, îmi pare rău. Timpul meu e limitat. Trebuie să ajung la premiera “Nasty”...
Borne din viața lui Boris Becker
Doar două lucruri lipsesc din cariera legendarului tenismen german. Medalia olimpică și câștigarea turneului de la Roland Garros, acolo unde a fost de trei ori în semifinale.
Wimbledon, Australian Open, US Open și ATP finals, toate au fost cucerite de Becker. Acesta a adunat 49 de victorii în turneele profesioniste de simplu, plus 15 în cele de dublu.
După ce s-a lăsat de sport, germanul a fost cooptat de BBC pentru a face parte din echipa de comentatori, iar, ulterior, de Eurosport.
A întrerupt colaborarea cu postul englez pentru a fi antrenorul, timp de trei ani, al lui Novak Djokovic. De asemenea, Becker a făcut parte, timp de zece ani, din consiliul consultativ economic al celor de la Bayern Munchen.
Din 2017 colaborează cu cei de la Eurosport. Germanul este expertul în tenis al postului de televiziune. Roland Garros, care anul acesta va fi la cea de-a 123-a ediție a sa, se vede în direct pe Eurosport și integral pe platforma Max.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Halep, nevoită să recunoască totul după cea mai dificilă perioadă din viața ei: "Unul după altul"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19294%2F172183012458716e4f.jpg&w=540&h=360&c=1)
!["Posibil să nu revină până în 2025". Fanii Simonei Halep au primit cea mai proastă veste posibilă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19259%2F1721755481e4adb893.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rafael Nadal s-a calificat în prima finală după o pauză de 2 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19096%2F1721486333b3673691.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Nu mai joc, nu e posibil așa ceva!”. Zverev s-a înfuriat pe arbitru și a refuzat să continue meciul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19026%2Fc150-9cadf0d1-1721377510e716bf99.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Simona Halep, anunț de ultim moment după ce nu a mai jucat un meci oficial de două luni. Cu ce se confruntă fostul lider mondial](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19054%2F17214113532cdb51f2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Eu nu m-aş fi dus la Miami”. Cum ar fi acționat Ion Țiriac dacă ar fi fost în locul Simonei Halep](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19035%2Fc150-25110da5-17213851598fba2d53.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)