Andrei Ciobanu remarcă faptul că problemele din jocul FCSB n-au dispărut, însă face un apel la calm: "Răbdare! Vrem să ne lăudăm cu Champions League sau că am bătut Buzăul?!"
![Ștefănescu și compania au marcat de trei ori, dar au irosit o mulțime de alte ocazii mari](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20095%2F1723234733f8c8f0ad.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Andrei Ciobanu | Publicat: 09.08.2024 23:26 | Actualizat: 09.08.2024 23:26
În urma prestației excelente avute de campioni în meciul de la Praga, entuziasmul și așteptările au crescut inevitabil printre fanii roș-albaștri, aceștia așteptându-se la un meci bun făcut de favoriții lor și în această seară, împotriva Farului.
Fără victorie în Superligă, FCSB a intrat pe teren cu echipa a doua, așa cum era și normal, de altfel, în vederea partidei decisive de săptămâna viitoare. Bine, dacă te gândești că în “echipa a doua” trupa lui Becali are jucători precum Ștefănescu, Alhassan, Edjouma sau Chiricheș, e clar că se poate bate de la egal la egal cu orice adversară, inclusiv cu echipa lui Hagi, care nici ea nu a avut un start de sezon prea grozav.
Oaspeții au fost cei care au deschis scorul, însă cu noroc, fiindcă mingea șutată de Vînă a fost deviată în mod nefericit de Chiricheș. Altceva vreau să remarc, totuși: s-a întâmplat la fel ca primul gol primit cu Oțelul, adică jucătorul advers este lăsat de apărarea roș-albastră să înainteze cu balonul la picior efectiv cât a vrut el, fără să fie deranjat de nimeni și a înscris.
După care lucrurile au intrat în normal, adică FCSB a dominat, dar fără a reuși să bage mingea în poartă. Este incredibil să îți creezi atâtea ocazii și să nu reușească cineva să înscrie.
Părea că e nevoie de o execuție individuala superbă pentru a sparge blocajul, iar aceasta a venit chiar înainte de pauză, când Ștefănescu a bătut senzațional o lovitură liberă și a egalat. Păcat că fix un minut mai târziu Farul a făcut 2-1 și s-a lăsat tăcerea pe Ghencea. Din nou.
Noroc cu finalul
A doua repriză a dat senzația unei neputințe în formă continuată a campioanei care, deși a făcut toate schimbările până în minutul 60, a reușit să fie mai puțin periculoasă decât în prima parte. Asta până în minutul 87. Mai întâi a venit golul de 2-2, după o altă execuție superbă, a căpitanului Olaru de această dată.
Apoi, după ce la Praga VAR-ul a anulat un gol dat în prelungiri împotriva FCSB-ului (pe bună dreptate), astăzi, Istvan Kovacs a dictat o lovitură de pedeapsă pentru campioni, tot în prelungiri și tot pe bună dreptate. Olaru a înscris de la punctul cu var și, uite-așa, FCSB pleacă după acest meci și cu 3 puncte, dar și cu un moral bun pentru returul de marți.
Problemele nu au dispărut, evident, sunt practic aceleași, însă nu e momentul să fim panicați. Sigur, nici mie nu îmi convine o victorie în 4 etape, dar miza mult mai mare este Europa și trebuie sa avem răbdare.
Peste 10 ani o să ne lăudămi în fața prietenilor noștri că am ajuns în grupele Champions League/Europa League sau că ai bătut pe Gloria Buzău/Poli Iași? Așadar, repet, răbdare...
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![”Ce câștigăm concret prin venirea lui Lucescu”. Ștefan Beldie, despre numirea noului selecționer: ”Fotbalul nu-ți oferă garanții”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19939%2F17229426832d7de1b6.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Elicele inversate ale Craiovei. Marius Mitran scrie despre startul de sezon al Universității](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19896%2F17228680226b6fd7c4.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”'Mister' Dinamo”. Dan Capatos, amintire de milioane cu Cornel Dinu: ”Ne-a propus un șpriț. Am omis să spun că mă însor a doua zi!” / ”Mergem la el și îi spunem doamnei că a stat cu noi toată noaptea”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19839%2F1722787499729102e6.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Victor Vrînceanu scrie despre conflictul momentului: Adi Mutu a devenit prea sensibil! Nu are voie să vorbească, momentan, de la egal la egal, cu Mircea Rednic!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19801%2F17227134396543a8bd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Catastrofa de la Rapid. Situația giuleștenilor, prin ochii lui Ștefan Beldie](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19604%2F172235031097e44c82.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![David, în lipsa lui Hagi. Vali Moraru scrie despre performanța lui Popovici și refuzul "Regelui"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19603%2F17223503571a77a623.jpeg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Ce a spus Michelle Obama despre podiumul de la gimnastică, după ce Ana Bărbosu a rămas fără medalie: ”Încă sunt copleșită”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19975%2F1723019049a2511153.jpg&w=540&h=360&c=1)
![O șansă pentru Ana Bărbosu? Ce ar fi făcut arbitrii imediat după încheierea concursului. Detaliul care ar putea răsturna clasamentul la gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F20031%2F1723123535a36b2c4c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adrian Bejan, unul dintre cei mai renumiți savanți din lume, despre David Popovici: ”Este viitorul înotului”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19824%2F17227711877a04a07c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Casa de PENSII anunță ziua și ora când intră pensia pe luna august pe card. „Banii sunt transferați”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FTH0PwHL4qKbTqZstbtDtVzTv33nb2h1qscqceuwRGWA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWNlMGEwOTJkNGVlZWI3NmNiYTVmZWI1ZTAyODUwOTkuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Submarine nucleare rusești, gata să scufunde un portavion nuclear SUA. 200 de avioane, în alertă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F-NSC5XGL17wuoTAhb8utwdpKmHYzvM9N-ERbUWO8QYc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMTcwNmQwZDBkMGFjOGRhY2Q5ODJmZjRiYTlmNTFjN2EuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![5 pași ce trebuie făcuți dacă puneți motorină în loc de benzină în rezervor. NU porniți motorul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FL5iZ3ysM-lDc_kU8C6NyZiaREERRuppTR9ss2kiKok4%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMzg2MDk0YTgzMTMzOGM0MGZhNzc3ZTJiYThhNDgxYjYtMS5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Imagini greu de privit pentru fanii FCSB. Cum a fost surprins Musi după victoria cu Farul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20100%2F17232373014de8bbdf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Banii pe care trebuia să îi primească FCSB pentru Coman au fost furați! Becali: ”Au fost păcăliți, i-au dat în Vietnam!” + Cât încasează Hagi în urma transferului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20098%2F17232359653e263e67.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali a răbufnit după victoria FCSB: ”Toți sunteți împotriva mea!” / ”Popa nu dă gol din doi metri...”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20092%2F1723235644c0f0093e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Darius Olaru: ”Dacă nu facem rezultate în Europa, am câștigat degeaba campionatul!”. Concluzii după victoria cu Farul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20097%2F17232348911ce5ca01.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![FCSB a învins-o pe Farul datorită unui penalty extrem de controversat! Pentru ce a dictat Istvan Kovacs lovitură de la 11 metri, după verificarea VAR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20094%2F1723233330b13aabfb.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Finală uimitoare la Jocurile Olimpice, la fotbal! Duelul Franța - Spania s-a încheiat cu 8 goluri marcate](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20091%2F1723231705cbcbca0d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Loredana Toma a ratat concursul la haltere, la 71 kg, după ce i-a fost ”interzis” recordul olimpic! Cătălin Chirilă s-a clasat pe locul 9. Programul și rezultatele sportivilor români la Jocurile Olimpice, 9 august](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20053%2F172318307181d36e0b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FCSB se ”luptă” cu Steaua la asistențe! Câți oameni au fost prezenți în Ghencea la duelul cu Farul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20090%2Fc150-4d0bde98-1723229950159b00fe.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Finală uimitoare la Jocurile Olimpice, la fotbal! Duelul Franța - Spania s-a încheiat cu 8 goluri marcate](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20091%2F1723231705cbcbca0d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Loredana Toma a ratat concursul la haltere, la 71 kg, după ce i-a fost ”interzis” recordul olimpic! Cătălin Chirilă s-a clasat pe locul 9. Programul și rezultatele sportivilor români la Jocurile Olimpice, 9 august](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20053%2F172318307181d36e0b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cătălin Chirilă, primele cuvinte după ce a ratat medalia olimpică: ”E o lecție pentru mine. Nu am făcut față condițiilor meteo”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20073%2F17232085391c6008c1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Roxana Dobre şi Florin Salam s-au împăcat! S-a întors la el, după ce se mutase alături de copii la bunici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F4%252F278%252F1722768343f9493fb2.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Dan Negru, reacţie nervoasă după moartea lui Nicu Covaci: "Respectul îl dăm doar celor morţi"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F3%252F276%252F1722687399b915569e.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Povestea de film a lui Andrei Cornea, campion la Jocurile Olimpice! A tăiat lemne pentru bani până la 16 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F2%252F272%252F172254822125af8245.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)