Dirijând Rapsodia română. Marius Mitran scrie despre meciul de retragere al "Generației de Aur"
![Naționala României în 1994](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F10%2F25%2F5659%2F1698245946ba5c9b85.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Marius Mitran | Publicat: 25.10.2023 17:55 | Actualizat: 26.10.2023 22:45
Până să ajungă unul dintre marii conducători de orchestră ai lumii, poate chiar cel mai mare, Sergiu Celibidache, deși fiu al unei familii înstărite din România interbelică, a cam făcut un pic foamea, în tinerețe, la Berlin.
Deși tatăl său, fost ofițer de cavalerie în primul război mondial, ales, la un moment dat chiar primar în Iași, era foarte bogat, tânărul Sergiu rămânea astfel pedepsit, adică nu i se mai dădeau bani din partea familiei, tocmai pentru că preferase muzica în locul unei profesii “mai serioase”.
Marius Mitran, despre meciul de retragere al "Generației de Aur"
Așa se face că, pentru a rezista, tânărul Celibidache, între două repetiții cu partituri din Beethoven sau Mozart, cânta jazz, în diferite baruri de noapte din capitala Germaniei acelor ani.
Povestea mi-a spus-o maestrul Dan Grigore, marele poet al pianului, care a și cântat sub bagheta genialului Celibidache.
“Să observați, domnule Mitran, atunci când dirijează Rapsodia română a lui Enescu, la Ateneu, există înregistrarea pe YouTube, Celibidache fluieră, îndeamnă, bate din picior ritmul…ei bine, de la jazz, din anii tinereții, a rămas cu obiceiurile respective! Jazz-ul e complicat, lasă urme…”
În jazz, totul, sau aproape totul, e improvizație, e viață. Sau, dimpotrivă, nu e nimic.
Sună teribil, însă trăiești doar dacă interpretezi magistral o partitură care, de cele mai multe ori, nici măcar nu există. E minunat, e copleșitor, iar, când timpul mănâncă anii, devine nedrept. Dacă vrei ceva de la viață. A ta, dar, mai cu seamă, a celorlalți.
Dacă, dacă. Pentru că dacă nu înțelegi acel aparent haos controlat, care sună atât de bine, riști să produci doar haos, pur și simplu, în datele lui cele mai rele. Și să bați degeaba din picior, toată viața! Nu va ieși nimic bun. Va fi o catastrofă.
Gheorghe Hagi, geniul
Sau o capodoperă, dacă știi, dacă înțelegi, dacă transmiți oamenilor marea artă a lumii, fie și bătând ritmul și intensitatea jocului din picior. Asta a făcut, și încă mai face, Hagi, geniul care a și dirijat, a și interpretat partitura “Generației de Aur”.
Asta fac ai lui, care sunt, de mai bine de trei decenii, ai noștri. Gică, Ionuț, Adi. Belo, Ilie, Florin. Dorinel. Ei. Cei mai buni din cei mai frumoși ani.
Hagi și ai săi apăruseră însă nu din haos, ci dintr-un plan. Poate al lui Dumnezeu.
Retragerea cu torțe, sau ultima oară împreună
Ca să mă țin de parabolă, în jazz, se zice, fiecare instrument e de capul lui, cântă în legea lui, dar doar dacă există o lege. O ordine, un plan, un dirijor.
Ceva, cineva. Marii fotbaliști au anunțat în conferința de presă de miercuri, 25 octombrie, că vor juca, pentru ultima oară împreună, în mai, anul viitor, și, brusc, nostalgia acută s-a transformat în speranță.
Dacă ai trecut, ai și viitor, nu? Gică Popescu, Lupescu, Prunea, Ilie Dumitrescu, Mihali, Adrian Ilie au înțeles, înainte de toate, ca atunci, în teren, că oamenii sunt cei care contează. Că au contat în tot acest timp.
Și atunci, chemând amintiri de partea lor, luându-le, practic, cu împrumut de la noi, ne-au mărturisit că se mai strâng o dată, ultima dată, pentru că ne iubesc așa cum noi îi iubeam atunci. Total și definitiv, până în ultimul minut al vieții. Cu prelungiri cu tot.
Pentru că despre viață a fost discuția acum, când doar vorbesc. Despre a lor, dar mai cu seamă despre a noastră. Cum a fost, cum a trecut, ce a ajuns să fie România.
Meseria de a crede în oameni
Aproape o jumătate de echipă a venit în fața presei, mărturisind, în fiecare cuvânt, mereu și mereu, glumind, ori fiind melancolici, că “naționala e vitrina de lux a carierei fiecăruia.
Pentru că doar jucând pentru ea, pentru România, joci cu sufletul, la club toți eram doar niște profesioniști, ne făceam meseria”. Meseria de a crede în oameni. Gică Popescu, alt dirijor. Ce a urmat însă, în destinul României, după retragerea orchestrei?
Un gol de timp, un timp suspendat. Un sfert de veac fără vreo prezență la Mondial.
Cine știe ce-om fi vrut de la viață și noi. Ori, vorba poetului, “când jumătate vrei de la viață, doar jumătate trăiești!”
Vreți să împărțim lumea pe din două?
Povestea alt geniu oltean, Marin Sorescu: “Eram ziarist la Oradea, la revista Familia și într-o zi am fost la cinema, unde am văzut că pe o ușă din sală scria așa: pe această intrare doar se iese!” Mulți dintre fotbaliști României de azi sunt în fața acelei uși.
Nu a fost cazul genialilor. Al uriașilor. În fața acelei uși am rămas și noi, neînțelegând cum o mare compoziție, Rapsodia, începea să sune, an după an, ca o haotică piesă de jazz. Am zis că “și mâine e o zi”, “mâine poate că va fi mai bine”, mâine sau niciodată.
Și așa, lumea, care altădată începea cu noi, ne-a dat pe ușă afară. Am rămas doar cu jumătate din ce trăisem. Dar măcar trăisem!
În mai viitor, Hagi va mai dirija o dată, ultima dată, orchestra care transforma muzica lejeră în armonie înaltă. Se vor vedea ticurile din tinerețe, îndemnul, pasele, șutul.
Pentru că lui și alor lui, în anii aceia, le era foame. Foame de România, mă! Da, mă, tu, ăla din față, ăla cu lacrimi de bucurie pe obraji! Tu.
Ultima oară, Gică! Ultima oară…
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Irina Begu și Ana Bogdan, învinse în primul tur la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19431%2Fc150-4640b73b-1722082826da223f43.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Evoluție bună pentru Andrei Muntean la Jocurile Olimpice la proba de gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19426%2Fc150-bdc2d56a-172207382761635edb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu câte medalii se întoarce România de la Paris? ”Jumătate din acestea vor fi de aur” + Cine poate fi surpriza delegației României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19421%2Fc150-e13f1808-172207030031a027b2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid încearcă un nou transfer. EXCLUSIV | Ultimul compartiment pe care încearcă să-l întărească. Un fotbalist cu 22 de meciuri națională a devenit prioritate. Ce jucători au mai fost pe listă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19418%2F17220686032b57497c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Erori majore la JO Paris 2024. Coreea de Sud, confundată cu Coreea de Nord. Steagul Jocurilor Olimpice a fost arborat invers](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19415%2Fc150-b26d5e24-1722064331920027b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)