Editorial Andrei Ciobanu: "Începe să-mi fie din ce în ce mai frică de Rapid!"
![Roș-albaștrii n-au impresionat în această seară pe Cluj Arena](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F19%2F11148%2F17083737201da1d6fe.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Andrei Ciobanu | Publicat: 19.02.2024 22:35 | Actualizat: 19.02.2024 22:35
Se anunța un meci extrem de dificil pentru FCSB în această seară la Cluj, mai ales prin prisma faptului că ardelenii au anunțat de nenumărate ori că obiectivul intern al vestiarului este play-off-ul, iar jocul acestora din actualul sezon le dădea speranțe justificate în direcția succesului.
În același timp, steliștii încep să simtă din ce în ce mai tare apropierea vișinie, iar eu, unul, mărturisesc fără dubii că începe să-mi fie din ce în ce mai frică de Rapid.
În primul rând, au un lot extrem de numeros și apropiat valoric, lucru pe care roș-albaștrii nu-l pot spune și, mai important decât asta, au început să lege și victoriile, deci lucrul acesta se vede și în punctele obținute. Că așa, lot are și Universitatea Craiova, dar se pare că doar asta are.
Absența lui Băluță a contat cel mai mult
Steliștii se deplasau la Cluj fără a se putea baza pe cel mai în formă jucător al lor, în opinia mea, Alex Băluță, care a jucat constant bine cam tot sezonul. Mai mult decât atât, accidentarea lui Pantea l-a obligat pe Pintilii să-l bage în teren pe Tavi Popescu, iar Dawa a absentat și el, deci lucrurile erau destul de complicate.
Și fix așa începea partida, fiindcă în minutul 15, Lixandru și-a arătat lipsa de experiență și a comis un fault copilăresc în propriul careu, însă Dan Nistor a bătut extrem de relaxat penalty-ul și a ratat deschiderea scorului, din două încercări.
Târnovanu, în sfârșit, a avut și norocul de partea lui la o lovitură de pedeapsă. După meciul cu Petrolul, când s-a dus direct pe minge, dar aceasta i-a alunecat totuși în plasă, apoi a fost cel cu Farul, în urmă cu două etape, unde s-a întâmplat fix la fel, cam era momentul să-i și iasă o paradă la 11 metri.
Dor de Compagno
Prima repriză a fost una intensă, nu neapărat spectaculoasă. Pe faza ofensivă, FCSB a încercat să surprindă cu Olaru ”nouar”, însă acesta nu a avut nicio realizare în gura porții.
Parcă m-am săturat și eu să tot repet că indiferent ce sistem de joc folosești, nu e normal să nu ai niciun atacant de careu în lot și astăzi, de exemplu, poate prezența unui vârf precum Compagno în teren, ar fi valorat la finalul sezonului mai mult de 120.000 de euro, cât s-a luat pe el. Au fost multe faze în care s-a centrat din flanc, însă în centrul careului nu era nimeni care să pună în pericol poarta lui Gorcea.
Luis Phelipe își face bagajele pentru Iași
La pauză s-au împlinit ”pohtele” patronului, adică ”racheta” Nana Antwi își făcea debutul în tricoul roș-albastru, după refuzul staff-ului să facă această mișcare în partida cu Sepsi, dar și Luis Phelipe care, probabil, după seara asta se va pregăti să-și facă vacanța de vară la Iași.
În ciuda insistenței roș-albastre din a doua repriză, ocaziile nu prea au apărut și s-a simțit din plin lipsa soluțiilor viabile pe plan ofensiv. Și uite-așa, respirația vișinie se simte din ce în ce mai aproape.
E exact ca-n cântecelul ăla cu ”10 negri mititei”, care-au mai rămas doar 3. Ei bine, la fel și FCSB, de la 12 puncte în fața locului 2, au mai rămas doar 4 (după înjumătățire). Și să nu uităm că în ultima etapă va avea loc un meci direct cu Rapidul, pe Giulești. Parcă entuziasmul devine din ce în ce mai mic.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)