Cadou pentru Rege. Andrei Ciobanu, despre cum FCSB a pierdut două puncte importante cu Farul
![FCSB - Farul, meci din etapa cu numărul 24 a Ligii 1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F5%2F10426%2F170716344674bf6b54.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Andrei Ciobanu | Publicat: 05.02.2024 22:03 | Actualizat: 06.02.2024 21:38
Derby-ul din această etapă s-a jucat pe Arena Națională și le-a pus față în față pe cele două echipe care, anul trecut, au jucat practic cu titlul pe masă în penultima etapă din play-off. Atunci, după un meci de povestit nepoților, trupa lui Hagi a întors-o pe FCSB de la 0-2, a învins cu 3-2, adjudecându-și astfel campionatul.
Anul ăsta, însă, situația stă un pic diferit, în sensul în care roș-albaștrii sunt lideri detașați atât în clasament, cât și la nivel de joc, iar echipa lui Hagi momentan speră să prindă play-off-ul.
FCSB pierde puncte importante cu Farul
FCSB-ul nu se putea baza pe căpitanul și cel mai în formă jucător din campionat, Darius Olaru, care era suspendat, Mihai Stoica anunța cu o seară înainte că și Coman este incert, iar astăzi era și ziua de naștere a Regelui.
Fix din aceste motive au existat niște speculații conform cărora steliștii ar lăsa-o mai moale astăzi pentru ca mai apoi să li se întoarcă favorul în play-off.
Este incredibil cum atunci când vine vorba de alte partide, (CFR- Voluntari, de exemplu, dar nu acesta e singurul pe care îl pot da), marii speculanți ai presei și ai internetului sunt mai degrabă slab văzători, însă când subiectul e FCSB, în mod miraculos, optica și moralitatea le revin și devin clare precum cristalul, găsind toate chichițele existente și inexistente pentru a crea discuții fără sens.
Oare e posibil ca steliștii să fie în formă, să fie bine antrenați și pe merit pe primul loc? Nu, frate, n-are cum. Sunt prea slabi adversarii, arbitrul a tras cu ei, au avut noroc și tot felul de astfel de remarci, ca nu cumva, Doamne ferește!, să dăm Cezarului ce-i al Cezarului.
Gică Hagi, ovaționat pe Arena Națională
După ce zilele trecute un fost membru al Generației de Aur și deținătorul recordului de selecții din naționala noastră, Dorinel Munteanu, a avut un dialog neplăcut, de la distanță, cu suporterii rapidiști, după ce a fost înjurat ca la ușa cortului de unii dintre ei, pe toată durata partidei Oțelului din Giulești, pe Arena lucrurile au stat un pic diferit pentru Hagi.
Acesta a fost ovaționat la scenă deschisă de tot stadionul, apoi Peluza Nord i-a cântat “La mulți ani!” și i-au scandat numele pe toată durata partidei. Și vorbim aici de omul care mereu când joaca împotriva FCSB-ului face tot ce poate ca să învingă și ne-a luat două titluri în ultimii 8 ani.
Din punctul meu de vedere, preferințele personale sau cluburile pentru care au evoluat nu ar trebui să mai conteze atunci când discutăm de astfel de reprezentanți ai fotbalului românesc, aceștia ar trebui respectați toată viața, pe orice stadion din România.
Feșnic a arătat încă o dată că nu este pregătit pentru a conduce partide de anvergură, luând două decizii stupide chiar în primele 20 de minute. Prima când i-a dat galben lui Alhassan care fizic nu avea cum să vadă că adversarul din spatele lui se va lovi de piciorul său atunci când încearcă să paseze, iar a doua oară sancționând un fault la Dawa pe o recuperare, fiindcă jucătorul Farului a urlat dramatic în timp ce cădea.
Pe faza de construcție a steliștilor căpitanul Șut cobora între cei doi fundași centrali, semn că echipa a rămas fidelă principiilor de joc pe care le-am tot văzut în sezonul ăsta, cu începerea atacurilor prin pase în propria jumătate. În prima repriză doar precipitarea din fata porții a făcut ca scorul să nu fie deschis de FCSB și poate ca din acest punct de vedere s-au văzut absențele lui Coman și Olaru, fiindcă nimeni nu părea că-și asuma responsabilitatea șutului la poartă.
Luis Phelipe, dezamăgirea FCSB-ului
Momentan, Luis Phelipe pare că e cel putin cu o viteză în urma colegilor săi, atât ca poziționare în teren, cât și ca luciditate în decizii. De mai multe ori mai mult l-a încurcat decât să-l ajute pe Radunovic, care mai avea un pic și, la unele faze, juca el atacant lateral stânga, fiindcă Phelipe nu urca în adâncime.
Poate că e normal să fie așa, în ceea ce îl privește pe brazilian, fiindcă e până la urmă recent venit și nu toți jucătorii se pot adapta în așa manieră în care a făcut-o Bellingham la Real Madrid. Sau hai, fie, Rrahmani la Rapid. Doar Gigi Becali nu prea stă după jucători să se adapteze prea mult, așa că vom vedea câte șanse va mai primi fostul ieșean.
Intrarea lui Coman a contat enorm pentru steliști și sunt de părere că deschiderea scorului i se datorează, în mare parte. Pe lângă centrarea de gol, mai e un aspect.
Farul a egalat în finalul partidei
Din clipa în care a intrat pe teren, tot stadionul a explodat în urale, apoi i-a scandat numele minute bune. Era exact injecția de încredere care lipsea echipei. Păcat că la 5 minute depărtare Feșnic nu a vrut să vadă o lovitură la mijlocul terenului asupra lui Ngezana, după care Farul a înscris.
Dar din offside. Cum ar zice un mare filosof contemporan: “csf, n-ai csf”. Nu-i nimic, a rezolvat-o Feșnic cu un penalty în prelungiri. Absolut incredibil ce arbitru slab. In-cre-di-bil!
Farul chiar nu merita astăzi sa plece cu vreun punct de la București. Așadar “La mulți ani, Hagi!”, iar cadoul noi ți l-am cântat din tribune. Astăzi, 17.000 de suflete au strigat pe tot parcursul partidei, într-o seară de luni, pentru echipa ce-o iubesc, Steaua București.
P.S: - Pe Radaslavescu, Gigi Becali a plătit 850.000 €.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)