”Mereu, soldați și tineri”. Marius Mitran aduce un omagiu echipei care a făcut istorie pentru România
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F7%2F15285%2F1715078881b39e024d.jpg&w=960&h=640&c=1)
Marius Mitran | Publicat: 07.05.2024 13:48 | Actualizat: 07.05.2024 19:07
E aceeași zi, întotdeauna aceeași zi. E primăvară, e cald, e frumos, ar trebui să fie și o speranță undeva, chiar dacă nimeni nu mai crede în ea.
E 7 mai 1986. Cine știe ce va fi la noapte, altceva decât un dezastru? Nimeni nu crede în altceva în afară de eșec. Viața noastră e un lung șir de erori, aici, în România, un lanț de necazuri, de rele și de rău, deși azi, afară, e atât de bine! Dar poate că unii cred că nu va fi așa.
Finala noastră
E 7 mai 1986, nu știm ce va fi diseară la Sevilla, probabil că Steaua va pierde, de fapt nu e deloc “probabil”, e sigur. Barcelona lui Archibald și Schuster, a lui Alonso și Urruti, a lui Victor și Alexanco e mai bună, e acasă, e mai mare, e echipa la care au jucat Maradona și Cruijff, e din lumea lor, care nu are nicio legătură cu ce trăim noi.
Pentru că finala Cupei Campionilor Europeni nu e obișnuită cu noi acolo. Lumea nu e obișnuită cu noi acolo. Pentru că noi nu aparținem lumii. Suntem altceva, de altundeva. Nu știm ce suntem, știm doar ce vrem. Să fim ca ei.
E 7 mai 2024 și, de 38 de ani, am aflat ce s-a întâmplat în acea noapte, pe “Ramon Sanchez Pizjuan”. Știm și ce s-a petrecut cu acea lume, știm tot azi, când s-a sfârșit.
Doar timpul care ne-a făcut să fim mai puțini, doar timpul care ne-a strivit amintirile și puterea, doar timpul ne-a rămas, cât a mai rămas, ca să povestim. Cam așa a fost în ziua aceea, în gândurile unora, dar asta doar până să se lase seara.
Mai întâi am avut certitudinea că finala se va da la televizor. Partidul o dădea. Apoi, că nu Țopescu o va comenta. Asta nu era bine, dar la câte se adunaseră, mai conta?
E 7 mai 1986 și am aproape 19 ani, nu am emoții, dar mi-ar fi plăcut, totuși, să-l aud pe Țopescu. Oare cum va fi? (Pe 7 mai 2004, lucram în aceeași redacție cu Cristian Țopescu, marele comentator fiind director, iar eu redactor șef adjunct. Atunci am dat titlul unei coperți exact cum sună cel pus acestui text, 20 de ani mai târziu. Totul e mai târziu, foarte târziu, poate prea târziu, nu credeți?) Asta îmi mai amintesc, și o stare de salvare națională la sfârșitul meciului.
Și un text pe care nu l-am scris atunci, ci acum, ca și cum ar fi fost atunci.
Sunt vechi, domnule! Parcă așa zicea Caragiale. Din lumea căruia Steaua ne scosese pentru o noapte. Steaua, cea mai puternică echipă din istoria lumii.
Textul care trebuia atunci
Iată textul imaginat când lumea se mișca prin fața casei mele din Otopeni, pe Bulevardul RSR, numărul 168, către Aeroport, dincolo de miezul nopții. Mii, zeci de mii. Oameni.
“Ceaușescu e la apogeu și e nebun de legat. La Cernobîl, de câteva zile, s-a produs catastrofa la un reactor care atacă radioactiv continentul întreg, am aflat asta doar de la Europa liberă, în noaptea dinaintea acestei nopți. De fapt, la noi, chiar și zilele sunt tot un șir lung de nopți. În realitate , abia începe să se afle că putem muri.
Biletele la teatru, în București, se găsesc rar, cu mare greutate, pentru că spectacolele sunt superbe. Cu toții așteptăm, șlefuind antenele de bulgari, Campionatul Mondial de Fotbal din Mexic și apoi, spre toamnă, povestea lui, scrisă de Ioan Chirilă.
Mâncare nu se găsește, nu prea. La examenul de admitere în universități va fi un șoc, profesorii se pregătesc de valul uriaș al decrețeilor, concurența e inimaginabilă”.
Așa a fost atunci, când Steaua a devenit, pentru eternitate, cea mai mare echipă de fotbal din istoria noastră. Dincolo de amintiri, puține se mai știu azi. Timpul, secant al sentimentelor, a decantat multe din acele stări de spirit, când viața ni se confunda cu fotbalul.
Astăzi, pasul greu al lui Duckadam, cu care mai vorbesc din când în când, baletul chirurgical al lui Belo, care-i opera de minge pe atacanții adverși, pe care îl mai sun câteodată, încă există. Ca și detenta lui Bumbescu ori a lui Pițurcă. Talia, da!
Un neamț, un sârb, doi olteni. Laszlo Boloni, un maghiar, cel mai mare dintre toți, m-a sunat acum câteva zile. Văzuse un “Replay” și îi plăcuse ceva din ce spusesem acolo.
Dar eu am 19 ani și nu-i cunosc, nu-l știu pe niciunul. Nici pe Lăcătuș, despre care cineva mi-a ghicit că voi lucra cu el, la UTA Arad, într-o altă viață, care, între timp, a trecut și ea.
O Românie cu 11, sau 13 soldați, cu doi, uriași, imenși antrenori, Ienei și Iordănescu, acea Românie a existat și astfel. Atunci, soldați și tineri, au răsturnat-o, pentru o noapte, pe cealaltă și e o iluzie că va mai fi vreodată ce-a fost. Dar fără iluzii nu am mai avea nici măcar amintiri. Nu cum au fost.
Cum spuneam, în țară se trăia greu, aproape infernal. Era 7 mai 1986.
Cea mai periculoasă echipă din Europa cucerea Cupa Campionilor Europeni. Cea mai bună. Cea mai rapidă. Cea mai!
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)