”Nevoia de Halep”. Dumitru Graur scrie despre ”cazul fără precedent” al Simonei
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F9%2F6%2F3650%2F169399676947eaedfa.jpg&w=960&h=640&c=1)
Dumitru Graur | Publicat: 06.09.2023 13:25 | Actualizat: 06.09.2023 14:43
A trecut deja prea mult timp. Așa cum se știe, Simona Halep a fost suspendată mai întâi temporar, pentru suspiciunea de a folosi o substanță interzisă sportivilor.
Audierea s-a lăsat mult așteptată, deși cazul impunea o ascultare a părților cât mai urgentă, dată fiind persoana în cauză, fostul lider mondial al ierarhiei WTA pentru 64 de săptămâni.
Nici dacă ar fi fost vorba despre jucătoarea aflată pe locul 367 nu ar fi fost normal o asemenea amânare sine-die, iar istoria tenisului nu a mai cunoscut o astfel de abordare.
International Tennis Integrity Agency (pe scurt ITIA) a ținut morțiș să ne arate că este stat în stat și nu ținea seama de personalitatea jucătorului suspendat.
Mă rog, nu știu dacă același lucru i s-ar fi întâmplat Serenei Williams, care s-a tratat de astm toată cariera (Oxicodonă, hidromorfonă, prednison, metilprednisolonă) cu acordul autorităților medicale ale tenisului, dar asta e o altă poveste.
Au trecut două luni de la audiere, dar sportiva nu a primit nicio veste
Cu două luni în urmă a avut loc în fine audierea, iar avocații Simonei au prezentat toate probele avute la dispoziție, susținând contaminarea involuntară. De atunci, iar tăcere! S-a făcut anul de când Simona Halep a fost interzisă pe terenurile de tenis.
În batjocorirea sportivei românce, fiindcă pot zice că despre asta este vorba, s-a mers până acolo încât atunci când Simona a arătat pe Instagram cum se antrenează, clipul a fost considerat ca fiind o presiune pe inconturnabila ITIA. Care trebuie lăsată în pace să judece cât timp vrea, fără presiuni exterioare.
S-au revoltat mai mulți jucători de tenis, personalități importante ale tenisului, între care mai mulți antrenori de renume, Darren Cahill sau Tim Wisett mai nou, ca și Asociația Jucătorilor Profesioniști de Tenis (PTPA), înființată de Novak Djokovic, aceasta fiind creată special pentru apărarea drepturilor jucătorilor și jucătoarelor de tenis.
De la ITIA, organizație independentă cu sediul la Londra, nicio reacție! Cazul Simonei Halep este așadar fără precedent. Evident, opiniei publice nu i se dă niciun de detalii, totul este top-secret, iar decizia finală – oricare ar putea fi ea – întârzie nepermis de mult.
Am impresia că ITIA vrea să stabilească o bornă, un semn de intransigență, să-și arate mușchii în fața tuturor. Pentru că poate! Și vrea să ne arate asta. Dar mai poate fi ceva: dacă nu toate probele împotriva Simonei sunt concludente?
Ne e dor de Simona!
Chiar nu știu pe unde ar mai putea să scoată cămașa ITIA dacă ar rata suspendarea Simonei. Evident, și-ar pierde total credibilitatea. Cred că tocmai acest aspect a dus la amânarea deciziei, la mai bine de un an de la suspendarea provizorie. Și Halep vrea să joace, ne-a arătat de multe ori lucrul acesta, și speră să o poată face cât mai curând.
Iar nouă ne e teribil de dor de Simona. Ne este dor de meciurile ei pe muchie de cuțit și de victoriile atât de strălucite. Ne dorim să ne mai trezim în toiul nopții ca să-i urmărim meciurile din America sau Australia, să „suferim” odată cu ea pentru fiecare lung de linie cu forhandul sau cu reverul care iese milimetric afară.
Și să ne bucurăm când ridică trofeul câștigat cu trudă deasupra capului, de parcă ar fi și al nostru, al tuturor românilor. Mai avem tot mai puține bucurii în sport, iar Simona Halep a fost una dintre ele, acum interzisă. Când să așteptăm vestea bună?
PS. Nu pot încheia fără a o felicita pe Sorana Cristea, cățărată până în sferturile de finală ale US Open și pe locul 26 WTA. La 33 de ani, Sorana ne arată că are încă resurse și poate reprezenta cu cinste tenisul românesc. Deocamdată în absența Simonei!
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)