Ianis Hagi, în tricoul celor de la Deportivo Alaves Galerie foto (1 fotografii): Ce fac stranierii români. Dennis Man și Olimpiu Moruțan au strălucit

Redactia   |   Publicat: 18.09.2023 23:53   |  Actualizat: 19.09.2023 09:11

Weekend-ul fotbalistic din Europa și din lume aduce noi provocări pentru sportivii români, dar și pentru antrenori.

Mai jos veți putea vedea cum s-au descurcat jucătorii și antrenori din România care activează la cluburi din străinătate.

Luni (18.09.2023)

Dinamo Kiev, victorie în campionat

Formația antrenată de Mircea Lucescu, Dinamo Kiev, s-a impus în meciul cu Vorskla, 2-0, și are 9 puncte după 4 runde.

Mihai Popa, accidentat, nu a fost în lotul lui Torino

Torino, trupa care l-a transferat pe Mihai Popa în această vară, a învins-o pe Salernitana, 3-0. Românul nu a fost în lot, fiind accidentat.

Moruțan, marcator în Turcia

Olimpiu Moruțan a contribuit decisiv la victoria lui Ankaragucu, 3-1, cu Sivasspor. Românul a marcat în minutul 31, când a egalat situația pe tabelă.

Sefer, titular, Păun, intrat pe parcurs

Cei doi români de la Beer Sheva, Adrian Păun și Antonio Sefer, au fost prezenți pe teren la egalul cu Hapoel Tel Aviv.

Sefer a fost integralist, în timp ce Păun a intrat pe teren în minutul 82.

Duminică (17.09.2023)

Costel Gâlcă, eșec în Polonia

Formația pregătită de Costel Gâlcă, Radomiak Radom, a pierdut meciul din runda a 8-a, 2-3, cu Jagiellonia.

Bicfalvi, accidentat, a lipsit de la meciul lui Ural

Fără Eric Bicfalvi, fostul jucător de la FCSB și Dinamo, Ural a remizat, 0-0, cu Voronezh.

Ionuț Radu, rezervă pentru Bournemouth

Portarul român al formației engleze a urmărit de pe banca de rezerve meciul pe care Bournemouth l-a remizat, 0-0, acasă, cu Chelsea.

Boloca, titular la Sassuolo

Daniel Boloca, mijlocașul român cu dublă cetățenie a fost titular pentru Sassuolo.

Trupa românului a condus cu 2-0 dar a pierdut cu 4-2 meciul din deplasare, cu Frosinone.

Rareș Ilie și formația sa, victorie în Cupa Elveției

Rareș Ilie, fostul fotbalist de la Rapid, a fost titular pentru Lausanne în meciul din Cupa Elveției și a stat pe teren 75 de minute contra celor de la Bruhl SG.

Virgil Ghiță și Cornel Râpă, înfrângere în Polonia

Cracovia, trupa la care joacă Ghiță și Râpă, a pierdut meciul cu Widzew Lodz, 0-2. Ghiță a fost integralist, iar Râpă a stat pe teren 66 de minute.

Raul Opruț, neinclus în lot

Raul Opruț, transferat în această vară în Belgia, la Kortrijk, nu a fost inclus în lotul echipei la partida cu Anderlecht.

Rezultatul meciului, 2-2, a fost stabilit în ultimele secunde.

Dennis Man, marcator pentru Parma

Dennis Man a reușit să deschidă scorul pentru Parma în meciul cu Catanzaro.

Românul a fost schimbat la pauză, iar Parma, cu Mihăilă care a fost rezervă neutilizată, a învins cu 5-0.

Liviu Antal, marcator și el pentru Zalgiris

Liviu Antal, rezervă dar introdus pe teren în minutul 8, a reușit să înscrie în victoria lui Zalgiris cu Riteriai, 6-2.

Românul a fost schimbat la pauză, asta după ce a văzut și un cartonaș galben în prelungirile primei reprize.

Karmiotissa, echipa lui Florin Bratu, eșec în campionat

Runda a 4-a a campionatului din Cipru a adus un eșec pentru echipa lui Bratu.

Karmiotissa a pierdut, 1-3, acasă, cu Anorthosis.

Bogdan Țîru, debut pentru Warta

Plecat de la CFR Cluj în această vară, Bogdan Țîru și-a făcut debutul pentru Warta, la meciul pierdut cu Lech Poznan, 0-2.

Românul a fost introdus pe teren în minutul 83.

Vlad Dragomir, marcator pentru Pafos. Adrian Rus, o repriză pe teren

Pafos, echipa celor doi români, Adi Rus și Vlad Dragomir, a remizat, 1-1, în deplasare cu Aris.

Dragomir a marcat în partea secundă, în minutul 66, în timp ce Rus, care a fost rezervă, a intrat pe teren la pauză.

Valentin Costache, titular pentru Apollon

Fostul fotbalist de la Rapid a fost titular în egalul făcut de Apolon, 1-1, în deplasare, cu Apoel Nicosia. Acesta a fost înlocuit la pauză.

Florin Andone, marcator pentru Eldense

Echipa lui Florin Andone, Eldense, s-a deplasat pe terenul lui Espanyol. Atacantul român a punctat în remiza scoasă de trupa sa.

PAOK-ul lui Răzvan Lucescu, egal cu Aris Salonic

În derby-ul orașului Salonic, PAOK a remizat, 0-0, cu Aris.

Marco Dulca, rezervă pentru Celje

Semnat recent de Celje, Dulca a fost rezervă neutilizată cu Koper, partidă terminată cu un scor egal, 1-1.

Răzvan Marin, rezervă pentru Empoli

Empoli a fost masacrată de AS Roma, meci la care Răzvan Marin a fost pe bancă și nu a intrat pe teren.

Trupa lui Mourinho s-a impus cu 7-0, după ce a marcat primul loc în minutul 7.

Pașcanu, integralist pentru Gijon

Alexandru Pașcanu a fost integraist în victoria pe care Sporting Gijon a obținut-o, 2-1, cu Tenerife.

Sâmbătă (16.09.2023)

Mățan, assist pentru Columbus Crew

Alex Mățan, titular în Orlando City - Columbus Crew 4-3, a pasat decisiv pentru golul de 3-1 al echipei sale, înainte ca formația gazdă să revină incredibilă și să întoarcă scorul.

Cicâldău, prestație modestă pentru Konyaspor

Cicâldău a fost titular, dar a prins doar 63 de minute pe teren în Konyaspor - Rizespor 1-2, în urma unei prestații ”șterse” a internaționalului român.

Alex Dobre, ”uitat” pe bancă de Famalicao

După ce a ratat și convocarea la echipa națională, Alex Dobre a fost ”uitat” și de Famalicao, care l-a lăsat pe bancă pe român la meciul cu Rio Ave, încheiat 1-1.

Chindriș, ”zid” pentru Lechia

În a doua ligă a Poloniei, Andrei Chindriș a bifat 90 de minute pentru Lechia Gdansk, în remiza din deplasarea cu Odra Opole, scor 0-0, ajutându-și echipa să nu primească gol.

Racovițan nu joacă la națională, dar la Rakow da

Lăsat pe bancă la primul meci după revenirea de la națională, Bogdan Racovițan a prins jumătate de oră pe finalul victoriei lui Rakow cu Lodz, scor 1-0. Deian Sorescu nu a făcut parte din lotul campioanei Poloniei pentru meciul de sâmbătă.

Marius Marin, integralist în Pisa - Bari 1-1

Marius Marin a jucat 90 de minute în remiza Pisei cu Bari, din Serie B. Românul nu a ieșit prea mult în evidență, cu excepție cartonașului galben încasat în minutul 64.

Ronaldo Deaconu nu a putut să o salveze pe Korona de la înfrângere

Introdus pe teren în minutul 73, la scorul de 2-1 pentru Pogon Szczecin, Ronaldo Deaconu nu a reușit să o salveze pe Korona Kielce de la înfângere, pierzând cu 3-1 în final. Celălalt român de la echipă, Marius Briceag, nu a făcut parte din lot.

Drăgușin, integralist în remiza cu Napoli, Pușcaș, rezervă neutilizată

Radu Drăgușin a fost integralist în remiza Genoei cu Napoli, în timp ce George Pușcaș tot nu a reușit să prindă primele minute la club din acest sezon. Echipa românilor a condus cu 2-0, dar a fost egalată de campioană pe final.

Nedelcearu, rezervă la victoria lui Palermo

Ionuț Nedelcearu a urmărit de pe bancă victoria obținută de echipa sa, Palermo, pe terenul lui Ascoli, în Serie B. La fel ca Pușcaș, românul nu a prins vreun meci oficial încă în acest sezon.

Călin Popescu a debutat la Othellos Athienou

Fostul jucător al lui Hermannstadt, Călin Popescu, a bifat primele minute în Cipru, la noua echipă, Othellos Athienou, după ce a fost introdus în minutul 79 al duelului cu AEK Larnaca. Din păcate, românul nu a reușit să influențeze rezultatul, iar partida s-a încheiat cu o înfrângere pentru formația sa, scor 2-3.

Victorie mare pentru Boloni și Metz

Laszlo Boloni se bate cu granzii în Franța. Metz a obținut o victorie mare în deplasare, la Lens. Formația lui Boloni a câștigat cu 1-0 și este pe locul 6 în campionat, cu opt puncte, la doar două în spatele liderului Monaco.

Alexi Pitu, erou pentru Bordeaux

Jucătorul adus de francezi pentru două milioane de euro a fost decisiv la meciul din liga a doua din Franța. Pitu a fost rezervă, dar a intrat și a marcat golul victoriei, în repriza secundă. Bordeaux s-a impus cu 2 la 1, contra celor de la Valenciennes. Pentru Bordeaux a mai marcat Alberth Elis, în minutul 36, în timp ce pentru Valenciennes a înscris David Kruse, în minutul 62.

Cu acest succes, Bordeaux a ajuns la 6 puncte, pe locul 13

Legiunea română nu l-a ajutat pe Șumudică, la Gaziantep

Marius Șumudică i-a titularizat pe Alex Maxim, Florin Niță, Junior Morais și Denis Drăguș la revenirea pe banca celor de la Gaziantep, dar a pierdut cu 2 la 0, în deplasare cu Kayserispor.

Cele două goluri ale partidei au fost marcate de Mame Thiam, din penalty, în minutele 6, respectiv 90

Ciprian Tătărușanu, eșec în fața echipei antrenate de Steven Gerrard

Abha, echipa la care activează românul, a pierdut clar, pe teren propriu, partida cu Al-Ettifaq, trupa condusă de Steven Gerrard. Moussa Dembele, Quaison și Al Ghamdi au marcat pentru o victorie categorică, cu 3-1. Pentru gazde a punctat fostul atacant al Lyon-ului, Kolo Etambi.

Fostul portar al naționalei României a fost titular la Abha, dar nu a avut o evoluție apreciată și nu și-a putut salva echipa la golurile primite.

Cordea, cel mai bun om al lui Al Tai în remiza cu Al Hazem

Andrei Cordea a fost cel mai bun om de pe teren pentru Al Tai, chiar dacă nu a marcat, în remiza 1-1 cu Al Hazem. Marko Dugandzic a debutat, de asemenea, pentru formația românului sâmbătă, însă fără vreo reușită notabilă.

Dan Petrescu, învins în Coreea de Sud

Formația pregătită de Dan Petrescu, Jeonbuk, a pierdut confruntarea din etapa cu numărul 30 a campionatului din Coreea de Sud.

Jeonbuk a fost învinsă, 1-3, pe teren propriu, de Gangwon.

Vineri (15.09.2023)

Ianis Hagi, la a doua prezență pentru Deportivo Alaves. Andrei Rațiu, rezervă nefolosită

Decarul celor de la Alaves, împrumutat în această vară de la Rangers, a fost rezervă la confruntarea din deplasare cu Rayo Vallecano.

Hagi a intrat pe teren în minutul 64, când trupa sa era condusă cu 1-0, iar mijlocașul ofensiv nu a putut să facă diferența și să-și ajute echipa, care a pierdut în cele din urmă cu 2-0.

Fotbalistul român a văzut un cartonaș galben, în minutul 90+5, pentru comportament nesportiv.

Andrei Rațiu a fost rezervă neutilizată pentru Rayo Vallecano.

Alin Toșca, seară de coșmar pentru Al Riyadh

Un alt fotbalist român care a jucat vineri, 15.09.23, a fost Alin Toșca.

Acesta a început meciul pe bancă și a fost trimis pe teren în minutul 63, la confruntarea cu Al Hilal, din deplasare.

Al Riyadh era condusă atunci cu 2-0, iar până la final a mai încasat 4 goluri și a pierdut cu 6-1.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Ralf Rangnick, afectat de ratarea imensă din finalul partidei Austria - Slovacia 1-2: "În prelungiri am fi câștigat!"
Titularul Olandei a vorbit pentru iAMsport.ro, după victoria cu România de la Euro 2024: ”Asta cred că a făcut diferența cu adevărat. Au o echipă bună”
Notele acordate de L'Equipe după România - Olanda 0-3. Un singur ”tricolor” a primit calificativ de trecere
Pe ce loc a terminat România Euro 2024. Ce urmează pentru tricolori după finalul aventurii în Germania
”Regretul” lui Van Dijk, după ce Olanda a trimis-o acasă pe România: ”Ar fi trebuit să facem asta”

Cele mai citite

Cristiano Ronaldo, în lacrimi! Jan Oblak l-a făcut să plângă după penalty-ul apărat în Portugalia - Slovenia
EURO 2024  |  02 Iulie 2024, 00:25
1.
Pentru România ba, pentru Cristiano Ronaldo da! Decizia luată de UEFA
EURO 2024  |  01 Iulie 2024, 22:59
2.
Ultimul interviu acordat de Jackie Ionescu a fost pentru iAMsport.ro. Cum îl caracteriza pe Gică Hagi
Echipa Națională  |  01 Iulie 2024, 11:20
3.
Rachetele sistemului Patriot mai scumpe. O salvă: 662.000.000 $. Ce face România care are 4 sisteme?
Cum vrea Casa de Pensii să trimită deciziile cu pensia recalculată? Ce pensionari sunt avantajați?
Cum alegi numele copilului în funcție de cel de familie? Cu ce literă trebuie să se termine?
Știri de ultimă oră din sport
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 23:40
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 23:30
foto Mesajul postat pe social media de Ilie Dumitrescu după ce România a fost eliminată de la Euro 2024 de Olanda
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 23:15
Koeman a găsit punctul sensibil al României și a profitat din plin: ”Belgia a arătat că acolo sunt spații”
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 22:31
Corespondență EURO Un copil a intrat pe teren în finalul meciului cu Olanda! Puștiul scăpat din galeria României a fost oprit de stewarzi. La ce jucător se dusese
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 22:15
Austria - Turcia 1-2. Turcii reușesc surpriza și se califică în sferturi! Duel cu Olanda pentru un loc în semifinale pentru selecționata din ”Țara Semilunii”
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 22:03
Radu Drăgușin, convins că România putea face mai mult la Euro 2024: ”Plecăm conștienți de asta” / ”Olanda poate câștiga cu ușurință trofeul!”
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 21:47
Răzvan Marin, descumpănit după eșecul de la EURO: ”Olanda a fost echipa mai puternică”
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 21:31
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
EURO 2024   |  01:04
Corespondență EURO Titularul Olandei a vorbit pentru iAMsport.ro, după victoria cu România de la Euro 2024: ”Asta cred că a făcut diferența cu...
EURO 2024   |  00:19
EURO 2024   |  00:02
EURO 2024   |  23:40
EURO 2024   |  23:30
EURO 2024   |  23:15
video Imagini scandaloase de la Euro 2024! Un suporter a fost bătut brutal de stewarzi cu pumnii și picioarele, chiar în timpul...
EURO 2024   |  22:49
Imagini scandaloase de la Euro 2024! Un suporter a fost bătut brutal de stewarzi cu pumnii și picioarele, chiar în timpul meciului
EURO 2024   |  22:31