Cinci explicații pentru eșecul Farului cu Sheriff. Ce slăbiciuni a arătat campioana României
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F7%2F19%2F1651%2F16897716403969a50c.jpg&w=960&h=640&c=1)
Mădălin Răureanu | Publicat: 19.07.2023 15:56 | Actualizat: 19.07.2023 16:14
Farul a ratat calificarea în turul doi preliminar al Ligii Campionilor după un retur de coșmar la Tiraspol. După 1-0 în tur, campioana României a jucat extrem de slab în manșa secundă și a cedat în prelungiri, scor 0-3.
Hagi nu și-a ascuns dezamăgirea la finalul meciului: ”A fost cea mai proastă versiune a noastră, atât defensiv cât și ofensiv”.
Analizând returul din Moldova, dar și prestația nu foarte bună din victoria cu 1-0 de la Ovidiu, putem scoate în evidență principalele slăbiciuni care au dus la retrogradarea campioanei României în Conference League.
Apărarea a trădat
Farul a arătat probleme în defensivă în ambele meciuri. Moldovenii au avut 9 șuturi spre poartă la Ovidiu și 12 pe teren propriu. A contat foarte mult absența lui Larie, căpitanul echipei și omul care avea experiența și capacitatea de a menține echilibrul în linia de 4 din apărare.
Fără el, Hagi a apelat la cuplul Popescu - Boli. Prestațiile lor au fost modeste, în special cea a fostului dinamovist în retur.
Popescu a greșit grav la golurile din prelungiri. S-a poziționat greșit la reușita lui Mbekeli, nereușind să închidă culoarul, iar la golul 3, marcat de Ademo, a fost deposedat extrem de ușor și le-a pus pe tavă adversarilor o șansă uriașă de a marca.
Farul a pierdut mijlocul
Mai ales la retur, cei de la Sheriff au reușit să creeze densitate la mijlocul terenului. Italianul Roberto Bordin a folosit o linie de 5 la mijloc prin care a câștigat majoritatea duelurilor.
Un punct slab al Farului a fost aportul defensiv extrem de modest al celor 3 oameni din atac: Alibec, Rivaldinho și Mazilu. Astfel, presiunea pe Nedelcu și Artean, oamenii cu profil defensiv de linia mediană a lui Hagi, a fost mult prea mare. Mai mult, campioana Moldovei a creat de cele mai multe ori superioritate la mijloc.
Cu jucători tehnici și mobili precum Badolo și Talal, Sheriff a câștigat posesia și a dezvoltat atacuri periculoase.
Greu fără Louis Munteanu
Atacantul împrumutat de la Fiorentina a fost foarte important sezonul trecut, iar lipsa lui nu a putut fi compensată de Rivaldinho. Munteanu e un atacant capabil să finalizeze, să intre în combinații și să ceară mingea în orice zonă. În comparație, Rivaldinho e mult mai rigid și nepotrivit cu stilul fluid al Farului.
Constănțenii n-au beneficiat nici de inspirația lui Mazilu, care a ratat câteva ocazii mari în "dubla" cu Sheriff.
Faptul că nu a reușit să-i găsească un înlocuitor pe măsură lui Louis Munteanu este unul dintre cele mai mari puncte slabe ale echipei lui Hagi din acest start de sezon.
Lipsa de formă a lui Alibec
Vedeta Farului a fost o umbră a atacantului din sezonul trecut. Greoi și neinspirat, Alibec a avut puține momente în care și-a depășit adversarii. Dacă Sheriff a avut în Talal un lider capabil să inițieze atacurile, să dicteze ritmul și să-și încurajeze colegii, Farulului i-a lipsit un astfel de fotbalist cu personalitate.
Deseori nervos, Alibec a arătat și în acest meci că încă nu e capabil să se mobilizeze și să dea cel mai bun randament în astfel de meciuri cu miză uriașă.
Moldovenii, peste Farul la toate capitolele
Diferențele din meciul retur au fost foarte mari la anumite capitole cheie. Statistica arată clar acest lucru. Farul n-a reușit să-și pună în valoare omogenitatea în fața unei echipe cu jucători care se cunosc de puțin timp.
Sheriff și-a schimbat recent lotul în mare parte, dar Roberto Bordin a avut inspirația de a alege o formulă tactică ce nu a lăsat să se vadă această slăbiciune.
Revenind la cifrele meciului, moldovenii au câștigat posesia, au avut 10 cornere față de zero în dreptul Farului, dar și mai multe șuturi. Singurul capitol la care constănțenii au fost superiori este cel al loviturilor libere.
Statistica meciului Sheriff - Farul:
- Posesia: 56%-44%
- Cornere 10-0
- Șuturi la poartă: 12-7
- Șuturi pe poartă: 6-3
- Lovituri libere: 14-16
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Fostul jucător al Spartei Praga crede în șansele FCSB în eventualitatea unui duel cu cehii: ”Nu știu dacă ea e favorită, la cum au arătat ei anul trecut”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19381%2F17220042898d6a772f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![PAOK, victorie la limită în Champions League! Dulca, doar rezervă la Celje. Toate rezultatele din preliminarii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19307%2F172185107370b16462.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Antrenorul lui Maccabi a început să se teamă de FCSB: "Va fi greu"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19284%2Fc150-570a4741-1721811984945acf0d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Alex Băluță se gândește deja la Sparta Praga: ”Îmi amintesc că am și înscris împotriva lor”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19278%2Fc150-e984c6a9-1721807828e9e8fb9e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Risto Radunovic nu se descurajează după remiza cu Maccabi: ”Mă gândesc doar la calificare”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19277%2Fc150-36564cd5-172180180914dae071.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)