Lionel Messi s-a enervat în timpul meciului cu Austria: ”Am fost foarte furios”
Galerie foto (1 fotografii): Lionel Messi s-a enervat în timpul meciului cu Austria: ”Am fost foarte furios”
Vlad Stoica | Publicat: 23.06.2026 09:55 | Actualizat: 23.06.2026 09:55
Lionel Messi (39 de ani) a recunoscut că a fost extrem de nemulțumit de penalty-ul ratat în victoria Argentinei cu Austria, scor 2-0, la Cupa Mondială 2026.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Căpitanul sud-americanilor a compensat însă eroarea printr-o dublă care a adus calificarea în fazele eliminatorii și un nou record în istoria competiției.
Argentina s-a impus luni seară pe Dallas Stadium și și-a asigurat prezența în șaisprezecimile de finală ale turneului găzduit de Statele Unite, Mexic și Canada. Deși a irosit o lovitură de pedeapsă încă din minutul 9, Messi a fost omul decisiv al partidei, marcând în minutele 38 și 90+5.
Messi nu și-a iertat penalty-ul ratat: „Am tras foarte prost”
La finalul meciului, superstarul argentinian a vorbit despre momentul care l-a marcat cel mai mult în timpul confruntării și a mărturisit că a fost extrem de supărat după execuția ratată de la punctul cu var.
„Am fost foarte furios din cauza loviturii de pedeapsă, pentru că am ratat-o și am tras foarte prost, dar din fericire am reușit să facem diferența și să luăm aceste trei puncte care au fost foarte importante”, a declarat Messi.
Deși a înscris de două ori și a stabilit un nou record la Cupa Mondială, decarul „Albicelestei” a evitat să vorbească despre performanțele personale și a insistat asupra importanței succesului echipei.
„Să aduci atâta bucurie poporului argentinian este o fericire, evident multă fericire, mai ales pentru victorie, o victorie foarte dificilă”, a spus căpitanul Argentinei.
Messi a doborât recordul lui Miroslav Klose și a calificat Argentina
Prin cele două reușite împotriva Austriei, Messi a ajuns la 18 goluri marcate la Cupa Mondială, depășindu-l cu două reușite pe fostul atacant german Miroslav Klose, precedentul deținător al recordului.
Chiar și așa, liderul campioanei mondiale a preferat să vorbească despre parcursul echipei și despre obiectivul atins după primele două partide din grupă.
„Adevărul este că știam că va fi un meci foarte intens, că nu puteam să lăsăm garda jos. Sunt mulțumit de rezultat, de calificare. Era important pentru noi să obținem șase puncte pentru a avea o săptămână mai liniștită”, a mai afirmat Messi.
Grație victoriei cu Austria, Argentina este ca și câștigătoare a Grupei J și va disputa ultimul meci din faza grupelor împotriva Iordaniei, pe 28 iunie. În cealaltă partidă, Austria se va duela cu Algeria pentru șansa de a merge mai departe.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.





Cele mai citite








