Luis Suarez Miramontes, omul care i-a lăsat Balonul de Aur celui care-i făcea masaj. Spaniolul a fost cel mai scump fotbalist din lume când a plecat de la Barca la Inter
![Luis Suarez Miramontes a încetat din viață pe 9 iulie 2023, la vârsta de 88 de ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F7%2F9%2F1262%2F1688932310993d6af8.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 09.07.2023 22:41 | Actualizat: 09.07.2023 23:01
Înainte de Luis Suarez, cormoranul și catalanul, a fost Luis Suarez Miramontes. Și drumul său a dus la Barcelona, și el a fost nevoit să plece. Dar, ca și uruguayanul, și-a luat revanșa cu vârf și îndesat în fața catalanilor. Miramontes a plecat dintre noi, la 88 de ani, dar rămân bunicii de la care știm povestea sa.
Vorbește Luis Suarez. Întâiul: De când mă știu am avut o minge, ceva, la picioare, și mă străduiam s-o trimit prin cele mai înguste spații. Așa mi-am dezvoltat relația cu spațiul și dibăcia. Știu că e amuzant să vorbesc despre asta atât de simplu, când acum sunt o mulțime de exerciții atât de complicate care te învață asta. Dar, pe vremea mea, fotbalul era simplu. Îl practicam de dragul lui, nu de dragul banilor.
Ce mă mai altoiau frații mei mai mari când le strecuram mingea printre picioare pe stradă. Râdeau ceilalți copii de ei. Nu mă supăram, știam că totul face parte din joacă și că, la o adică, s-ar fi luptat cu balauri pentru mine.
De la Deportivo la Barcelona în doar un an
Și acum îmi amintesc ziua în care am debutat pentru Deportivo La Coruna. Am jucat pe Les Corts, stadionul Barcelonei de atunci. 6 decembrie 1953. Da, 6 decembrie era, știu bine. Păi cum să uit, pentru că ne-au dat șase. 6-1, dar ce mai conta. Eu debutasem și mă uitam la Kubala de parcă fotbalul începea și se sfârșea cu el. Dar i-am driblat de câteva ori ca un însetat de cerveza în august.
Galicianul de aur, așa-mi spuneau fanii lui Deportivo. Nu am apucat să mă atașez prea mult, pentru că, anul următor, m-a luat Barcelona. Aveam și atunci autograful lui Kubala în sertar, iar acum urma să pășesc zilnic pe același teren cu el. Vârtejul m-a apucat și mai mult când am ajuns în vestiar. Șase maseuri, față de unul la Deportivo, bărbier, frizer...
Mama nu era mulțumită cu transferul. Ca toate mamele, credea că sunt mai tânăr decât eram. Eu ascultam pe toată lumea, de teamă să nu se răzgândească și să mă trimită înapoi. Ba chiar am și boxat vreo două săptămâni. Antrenorului Plattko i se pusese pata că sunt prea slab și m-a trimis la sala de sport. Să dau cu pumnii într-un sac de box! La un moment dat i-am zis că acum pot să mă bat cu oricine, dar aș prefera să rămân la fotbal.
L-am admirat și respectat pe Kubala. Când conduceam, ținea mingea câteva minute în posesie, lucru nemaivăzut în Spania. Dădea cu efect, peste zid, loviturile libere. Se făcea că trage la penalty-uri, portarii cădeau, apoi plasa mingea în colțul opus. Ăștia aruncau cu mănușile de nervi. Brazilienii i-au spus, după vreo 40 de ani, paradinha, dar Kubala a inventat-o.
Elegant și precis ca un arhitect, Luisito era dotat cu o tehnică excelentă, mobilitate optimă, el reușind cu lansări milimetrice de 40-50 de metri să valorifice în atac săgețile Jair și Sandro Mazzola Gazzetta dello Sport
Am jucat 176 de meciuri pentru prima mea iubire, Barcelona, și am dat 80 de goluri. Nu sună rău pentru un puști firav, nu? Nu mă gândeam la nicio altă echipă. Dar suporterilor catalani le intrase în cap ideea că din cauza mea nu joacă Kubala. Cum să fie așa? Eu eram mijlocaș, Kubala atacant. Cred că la Barcelona au fost mereu probleme când a existat mai mult de un singur lider.
Au început să mă fluiere. Jucam bine, mă fluierau, jucam slab, la fel. Kubala pe banca de rezerve? Clar era vina mea. Juca titular, tot pe mine mă fluierau. Așa că atunci când fostul meu antrenor, Helenio Herrera, m-a vrut la Inter, m-am dus. Mi-am pus un palton pe inimă și n-am avut ce să fac...
Văd că există o problemă și înțeleg că e destul de mare. Messi devine din ce în ce mai deranjat de situațiile în care Barcelona pierde și nu știu cât va mai rămâne Luis Suarez Miramontes, câștigător Balonul de Aur
Miramontes, cel mai valoros jucător din lume
205 mii de euro au dat pe mine, record. Am fost cel mai scump jucător din lume. Acum ar însemna aproximativ 4 milioane de euro. În Italia am primit afecțiunea pe care cred că o meritam. Eram primul jucător spaniol din Serie A, dar oamenii mă respectau. Doar că mi-a părut și mai rău pentru că am plecat de la Barcelona după ce am pierdut finala Cupei Campionilor Europeni, știți, actuala Liga Campionilor. Ne-a bătut Benfica, 3-2, în finala celebră cu barele pătrate.
La Milano au luat două “urecheate”, două cupe Intercontinentale și 3 campionate. Mai luasem și Campionatul European cu Spania, în 1960, așa că nu mă plâng, am ceva trofee. Poate și din cauza succesului asta, când am revenit pe Nou Camp, pentru un meci între Inter și Barcelona, mi s-a întâmplat ceva de necrezut. M-au fluierat din nou! Ai mei, spaniolii. Am ieșit de pe teren, nici măcar nu am cerut schimbarea. Nu trebuia să fac asta, acum știu.
În ’60 pusesem umărul și la câștigarea Euro și luasem și Balonul de Aur ca jucător al Barcelonei. Mi l-au dau înainte de meci, iar eu l-am pasat maseurului. Dacă ai grijă de el, îți dau 100 de pesetas la sfârșit. A avut. Pe vremuri oamenii aveau încredere unii în alții.
Luis Suarez a făcut pace cu fanii catalani
Rana mi s-a închis în 1968. M-a sunat Sandor Kocsis să mă invite la un meci testimonial pe Nou Camp. Eu n-am vrut, dar mă suna ungurul în fiecare zi. Hai, Luisito, te rog, trebuie să vii. M-am dus și eram pregătit să fiu flueirat, înjurat, dar să le arăt ce fotbalist devenisem.
Când am intrat pe gazon, toată lumea s-a ridicat în picioare și m-au aplaudat ca pe Rege. Și-au dat seama că mă judecaseră greșit. Iar eu am regretat o dată în plus că nu m-am retras din fotbal jucând doar pentru Barcelona.
Dar când o fi să nu mai fiu, iau cu mine și amintirea unui Camp Nou ovaționându-mă. Iar pentru un galician care este îndrăgostit de fotbal, nu e deloc puțin lucru.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Maradona: “El a fost mai bun decât mine. Peste Pele!”. Fotbalistul care a fost la un pas să ajungă la Barcelona, dar a ales fericirea. Cristian Munteanu îți spune povestea jucătorului care l-a impresionat pe Diego](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F17%2F18932%2F1721200290a66e7045.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Lewandowski este acuzat că și-a cumpărat diplome de studii: ”Dezgustător”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F13%2F18710%2Fc150-848c7340-1720857159798783c5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ofertă neașteptată primită de Cristiano Ronaldo! Rivalul care îi propune să i se alăture unui proiect ambițios](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F9%2F18518%2F17205261442c0e3ed5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Messi sau Ronaldo? Adi Mutu a adus în discuție un al treilea nume, după ce a fost întrebat pe cine preferă: ”Au fost fotbaliști mai 'frumoși'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F9%2F18513%2F172052228279ead1c8.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”Nu ai voie să îl ataci!” Ce fotbalist român a fost numit de Bănel Nicoliță ”icoana noastră”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F25%2F17766%2Fc150-d9c8ed93-1719308480818867fc.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Așchia mai sare și departe de trunchi. Leo Messi a făcut istorie în fotbal, dar fiul lui are alte interese. Cum a fost surprins Mateo Messi la Miami](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F4%2F16688%2Fc150-36fca9e5-1717485805189a4a9b.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)