Dan Șucu, nervos înainte de Rapid - FCSB: ”Unde e normalitatea?”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Dan Șucu, nervos înainte de Rapid - FCSB: ”Unde e normalitatea?”

Vlad Ionescu   |   Publicat: 05.03.2024 21:45   |  Actualizat: 05.03.2024 22:28

Dan Șucu, acționarul majoritar de la Rapid, a reacționat vehement la decizia liderului galeriei roș-albastre, Gheorghe Mustață, privind repartizarea biletelor pentru meciul de pe Arena Națională.

În pragul derby-ului dintre Rapid și FCSB, de sâmbătă seara, tensiunile sunt tot mai accentuate, iar cele mai recente declarații vin din partea acționarului majoritar al formației giuleștene, Dan Șucu.

Acesta a reacționat vehement la decizia liderului galeriei roș-albastre, Gheorghe Mustață, privind repartizarea biletelor pentru meciul de pe Arena Națională.

Ce l-a supărat pe Dan Șucu înainte de Rapid - FCSB

Principalul motiv al iritării lui Șucu a fost diferența dintre tratamentul oferit suporterilor celor două echipe. Dacă Rapid a ales să ofere peluza întreagă oaspeților, Mustață a ținut să precizeze că el nu le va întoarce gestul rapidiștilor în play-off.

Conform declarațiilor lui Șucu, gestul de a oferi o peluză adversarilor a fost o încercare de a aduce normalitate și civilizație în fotbalul românesc, subliniind importanța respectului reciproc între fani și cluburi rivale.

”Unde e civilizația, chiar nu mai putem fi normali?!”

După meciul cu Dinamo spuneam că nu trebuie să protestezi la nesfârșit împotriva lipsei de civilizație, ci trebuie să și acționezi. Iar lumea se așteaptă de la Rapid să facă un gest de civilizație.

De aceea am făcut asta. Cum e posibil ca la un meci galeria să-și încurajeze favoriții de pe alt stadion? Sau cum se poate ca peluza să fie goală, iar suporterii echipei oaspete să fie suiți sus, la cucurigu? Cât de aiurea să fii să faci asta?! Unde e civilizația, unde e normalitatea?! Chiar nu mai putem să fim normali?! Am făcut acest gest pentru normalitate.

Chiar dacă nu suntem convinși că adversarii noștri vor proceda la fel. Dar dacă este vorba să rupem această stare de anormalitate, Rapid trebuie s-o facă. Sper să aibă ecou și în cealaltă tabără totuși, deși după ce am citit nu-mi fac prea multe speranțe”, a declarat Dan Șucu, potrivit GSP.

Duelul între cele două rivale din fotbalul românesc este programat să aibă loc sâmbătă, de la ora 20:00, pe Arena Națională din București.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Petrolul Ploiești - UTA, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Cele două echipe au aceleași rezultate în play-out
Petrolul Ploiești - UTA, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Cele două echipe au aceleași rezultate în play-out
Petrolul Ploiești - UTA, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Cele două echipe au aceleași rezultate în play-out
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”

Cele mai citite

Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
SuperLiga  |  20 Aprilie 2024, 21:07
1.
Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Fotbal  |  22 Aprilie 2024, 11:00
2.
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
SuperLiga  |  20 Aprilie 2024, 09:15
3.
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
Știri de ultimă oră din sport
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 18:39
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 17:40
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Diverse   |  22 Aprilie 2024, 17:20
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 17:00
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:24
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:09
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:00
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
Diverse   |  22 Aprilie 2024, 15:48
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
SuperLiga   |  18:46
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
SuperLiga   |  18:39
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
live score Petrolul Ploiești - UTA 0-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Balint își reîntâlnește fosta formație
SuperLiga   |  18:32
Petrolul Ploiești - UTA 0-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Balint își reîntâlnește fosta formație
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
SuperLiga   |  18:23
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum...
SuperLiga   |  17:44
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
SuperLiga   |  17:40
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Diverse   |  17:20
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a...
SuperLiga   |  17:00
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
Rezultate / Clasamente