Fostul jucător din Liga 1 a ratat afacerea vieții: ”Astăzi aveam 100 - 150 de milioane de euro”
![Marian Aliuță a fost crescut în academia Stelei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19761%2F1722631676d5cb8ec1.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Stan | Publicat: 03.08.2024 11:07 | Actualizat: 03.08.2024 12:14
Marian Aliuță (46 de ani), fostul jucător trecut în Liga 1 pe la granzii Rapid și Steaua, a povestit în cadrul unui podcast cum a ratat o afacere cu care te întâlnești, poate, o singură dată în viață.
Revenit în 2002 în România, după ce și-a încheiat socotelile cu Șahtior, fostul jucător de atac a avut șansa de a cumpăra teren în zona Capitalei.
Cu 1,5 milioane de euro câștigate în cele două sezoane în Ucraina, Aliuță a refuzat propunerea, una care-i putea aduce în conturi peste 100 milioane de euro, conform dezvăluirilor sale.
Marian Aliuță: ”Erau bani mulți”
Retras din cariera de fotbalist în 2010, de la Neftchi Baku, Marian Aliuță nu a vrut să se implice în business, deși metrul pătrat nu era evaluat la nici măcar 1 euro.
”Eu când am venit de la Șahtior aveam cam 1.5 milioane de euro adunate, în 2002. Erau bani mulți. Și mă duce tatăl lui Pîrcălabu (n.r. Răzvan) în prelungirea Ghencea, îi văd casa, era pe mijlocul câmpului și vedeai până la Rahova și pe partea cealaltă, și îmi spune: 'Hai să iei tot, că ai bani, 30 cenți - 50 cenți (n.r. metru pătrat). 'Hai că văd, ne auzim mâine'. Și mi-a zis: 'Băi, gândește-te bine, că o să-mi mulțumești toată viața. Mi-a trimis și Răzvan, dar nu are banii tăi. Mi-a trimis 5.000 (n.r. euro) din Germania, am luat și eu aici'.
Și zic: 'Dacă iau eu tot terenul ăsta, ce fac cu el? Îmi bag eu banii aici?'. Și n-am luat, m-am dus și am zis: 'Uite unde vrea să mă pună, în câmpul ăsta...' Eu dacă luam toată zona aia astăzi aveam cel puțin 100 - 150 de milioane de euro”, a spus Aliuță în podcastul Las Vegas Romania.
A profitat un fost internațional român
Marian Aliuță nu a fost atras de afacerile cu terenuri, însă a dezvăluit că Gabi Popescu, cel care a adunat 14 meciuri pentru naționala României, nu a ratat această oportunitate.
”Gigi Becali nu avea să ne dea salariile și voia să ne dea teren. 'Nu, nea Gigi, vreau salariile'. Într-o zi văd CL-ul lui Gabi Popescu, Gigi avea să-mi dea mie salariile și aud că Gabi vrea să cumpere de la Gigi teren. Se face tranzacție în trei, Gigi scapă de mine, eu, fraier, iau mașina să fiu șmecher și Gabi Popescu ia terenul.
Plus că mi-a mai dat Gigi teren o dată 1500 metri cadou. M-am înhăitat cu prieteni pe stradă și l-am vândut. Cred că am luat vreo 100.000 euro. Cel care l-a luat îl dă pe 200.000, a treia mână l-a dat pe 450.000. Toate într-o lună. Și aude Gigi și-mi zice: 'Bă, ce faci? Eu ți l-am dat ție cadou, așa îl luam eu”, a concluzionat Marian Aliuță.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Românii medaliați cu aur la JO de la Paris au întâlnit-o pe Sharon Stone! Cum au fost surprinși, după ce Nadia Comăneci le-a făcut cunoștință](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19840%2F1722790442c2a8b439.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce s-a lăsat fiul lui Cătălin Oprișan de fotbal: ”Nu înțeleg de ce trebuie să fie așa”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19831%2F172277781892e024b8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![După ce i-a făcut praf pe Chivu și Chiricheș, Giovanni Becali dezvăluie și cine nu l-a ”trădat”: ”Ei au rămas adevărații mei prieteni”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19832%2Fc150-d6f12eb2-1722780072fbfa1b44.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Cât de frumoasă este iubita lui Ionuț Radu. Portarul trăiește o frumoasă poveste de dragoste cu Francesca Cuccuru](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19728%2Fc150-7eda451d-1722584085957cb07a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cătălin Oprișan, poveste superbă cu Mauricio Pochettino. Cum l-a chemat argentinianul în autocar, lângă Ronaldinho](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19797%2F17227059806129916d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dezamăgirea uriașă trăită de Ciprian Marica după ce a semnat cu FCSB. Sfatul primit de la Laurențiu Reghecampf l-a șocat: ”Nu ai cu cine”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19788%2F1722692245abc76c8d.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum le va recompensa Ion Țiriac pe fetele de la 8+1, după medalia de aur de la JO. Fostul tenismen, nevoit să plătească o sumă cu 6 cifre](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19782%2F17226816657d879bd9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cornel Dinu, după ce a aflat cine va fi noul selecționer al României: ”Este un fenomen. Cea mai bună alegere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19734%2F1722591953f94b7aa8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine este Mădălina Amăistroaie, cea care a adus cea mai bună clasare a României la Jocurile Olimpice, la tir cu arcul: ”Sper că am popularizat acest sport”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19830%2F172277558930c820cc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce este INTERZIS să mănânci fructe seara dacă vrei să slăbești? Ce se întâmplă în organism?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FoEPP32NZfxhWZ0m5ct1F8GEKVE4uyzcmbuo-qnmCm6c%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWExMzZlY2IwZGE5YTg3ODVmMjg2YTNmZTZjOWM2MTkuanBlZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fiica mea, 18 ani, mi-a zis că se mărită cu un bărbat de 60 de ani. Ce am aflat despre el e oribil](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FBfrg1NygHnkqUVOp1NkFPXbget_mgmM2UdD97PqjBcs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZmJkNTlmMGM3NzllZDU2MDczMjgyMGMzMDYyZTkxMzIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteți personajul? De la probleme de dicție, la actor și cântăreț celebru. I s-a spus „Moțu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FxYy6UnJSqa497--d9qn4l1UJYlEzPa9yT7EbVZiPrJg%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYTliYWRhNzAyZTdlMDAyYzk3YTYzOWEwYmU2NDA4NGIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cristi Balaj, criză de nervi după ce U Cluj a marcat în poarta CFR-ului! Fanii ”feroviari” au fost șocați de ce a făcut oficialul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19860%2F1722808041643bec1a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Petrescu învinuiește partidele europene pentru eșecul CFR-ului cu U Cluj: ”Trebuie să sacrificăm meciurile din campionat”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19857%2F1722805440d73984d6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ioan Ovidiu Sabău își ține jucătorii cu picioarele pe pământ după succesul din Gruia: ”Încă nu am realizat nimic”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19859%2F17228069864c47c2e8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adi Păun, după înfrângerea suferită de CFR Cluj: ”Nu e plăcut deloc”. Ce a spus Sava despre plecarea din Gruia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19854%2F17228069794417694e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Nistor, după victoria cu CFR: ”Sunt pretenții la dinozauri!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19858%2F172280661442dbd286.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CFR – U Cluj, 2-3 pe iAMsport.ro. Surpriză în Gruia: prima victorie din ultimii 9 ani pentru ”șepcile roșii” în fața marilor rivali!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19827%2F17228016347bb3760a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![8 minute de nebunie la Cluj! 3 goluri au fost marcate, iar Universitatea a ”răpus-o” pe rivala CFR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19856%2F1722804823c4a8b55d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![China, campioană în proba masculină de ştafetă 4x100 m mixt! SUA a câștigat la feminin](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19855%2F17228045008bf98764.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)