Petrolul Ploiești intră în era turcă. Cum va arăta noua organigramă a ploieștenilor
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19757%2F1722625011170f0441.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cătălin Stroia | Publicat: 02.08.2024 23:13 | Actualizat: 02.08.2024 23:13
Petrolul Ploiești a avut o perioadă destul de tulbure în startul noului sezon, însă ”găzarii” și-au revenit la ultima partidă când au învins Rapid, în ”Primvs Derby”, scor 0-1. Îngrijorările legate de situația patronajului par să se fi liniștit după ce omul de afaceri turc, Serhan Cetinsaya va fi noul președinte al comitetului de conducere.
După ce în ultima perioadă au apărut mai multe informații legate de implicarea oamenilor de afaceri turci la Petrolul, clubul a făcut lumină în ceea ce privește funcțiile pe care le vor ocupa aceștia în cadrul noii organigrame.
Printre cei care va ocupa o funcție importantă în conducerea clublui se află și Serhan Cetinsaya, afacerist în în domeniile transportului, turismului și imobiliarelor, care a venit la amicalele Petrolului din ianuarie.
Cum va arăta noua organigramă de la Petrolul
”Așa cum se știe, Asociația noastră a trecut, în ultima perioadă, printr-o serie de schimbări, inclusiv în ceea ce privește componența structurii de conducere.
Astfel, în noua formulă a acesteia, ne bucurăm de experiența și expertiza unor noi colegi și parteneri. Împreună vom depune toate eforturile ca, printr-un management eficient, clubul fanion al Ploieștiului și al Prahovei să performeze și să atingă nivelul pe care și-l doresc numeroșii săi suporteri.
Iată noua structură a conducerii clubului nostru:
- Președinte al Comitetului Director: Serhan Cetinsaya
- Președinte: Pertev Onguner
- Președinte Executiv: Claudiu Tudor
- Vicepreședinte: Cristian Fogarassy”, a fost comunicatul Petrolului.
Ce pact au stabilit cei de la Petrolul cu turcii
Într-un interviu pentru iAMsport.ro, vicepreședintele Cristian Fogarassy a declara că turcii vor avea în viitor o treime din acțiuni atunci când clubul va deveni o societate pe acțiuni.
”Dacă tot discutăm acum, mai e o chestiune. Clubul nu a fost vândut, clubul nu a fost preluat de nimeni! Așa cum am spus în conferința de presă la prezentarea domnului Topal, nu a fost niciodată vorba de preluarea clubului. E un contract cu Sport Imex, cu Pertev Onguner, domnul Serhan Cetinsaya și domnul Sertar Guven nu sunt parte din club, nu au fost niciodată, ei sunt apropiați ai domnului Pertev Onguner și cam atât.
Nu avem contract cu ei, nu au preluat ei clubul, nu l-a preluat altcineva, nici măcar nu s-a pus în discuție să fie cineva majoritar în afară de noi, cei care suntem în momentul de față. Structura nu permite așa ceva. În primul rând, suntem Asociație, nu S.A. (n.r. societate pe acțiuni) și nu se pot vinde acțiuni.
”Dacă îndeplinesc obligațiile, vor primi 33,3%”
Am făcut o promisiune ca, la momentul în care se va transforma asociația, când va permite FRF acest lucru și se va transforma în S.A., ei dacă își îndeplinesc obligațiile stipulate în contract și ajung la final cu plățile respective, vor primi 33,3% din viitoare structură.
În momentul de față, nici nu e membru fondator cineva, nu avem niciun fel de... Nici nu s-a pus problema de mai mult. Toată lumea face paralela asta cu ce s-a întâmplat la Dinamo, cu Cortacero, dar cum să fie același lucru din moment ce noi nu am cedat nimic? Nu e făcut niciun document cu nimeni ca ei să aibă măcar vreun reprezentat ca membru fondator în asociație.
Toată tevatura și toate comparațiile, un fiasco... noi avem un contract, dacă se respectă, vin bani, dacă nu se respectă, nu avem nimic de dat. Noi nu am dat ceva și acum suntem păcăliți. Adică <<am cedat clubul și nu au venit cu banii și aoleu ce am făcut?!>>. Nu suntem în situația asta din fericire. Am făcut un contract care, în primul rând, ne acoperă pe noi”, a declarat Cristian Fogarassy, pentru iAMsport.ro.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Ioan Varga, reacție surprinzătoare după derby-ul pierdut de CFR: ”Nu sunt supărat. Clujenii merită să joace fotbal!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19866%2F172284196516b03f0e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unirea Slobozia - UTA Arad, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Formația nou-promovată încă nu a fost învinsă în acest sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19867%2F1722840004f5e31fa3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid - Sepsi, de la 22:00, pe iAMsport.ro. Giuleștenii caută prima victorie din acest sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19865%2F1722838830b9fd3568.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Șumudică a fost convins că Dan Șucu urma să îl numească la Rapid în această vară: ”Gata, hai că semnez!” / ”Boom... în două zile, Neil Lennon”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19846%2F1722797854000f017f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Secundul lui Neil Lennon, despre debutul slab de sezon al Rapidului: ”Nu se decernează niciun trofeu după 3-4 meciuri”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19843%2F17227946027cc22eca.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cristi Balaj, criză de nervi după ce U Cluj a marcat în poarta CFR-ului! Fanii ”feroviari” au fost șocați de ce a făcut oficialul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19860%2F1722808041643bec1a.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum le va recompensa Ion Țiriac pe fetele de la 8+1, după medalia de aur de la JO. Fostul tenismen, nevoit să plătească o sumă cu 6 cifre](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19782%2F17226816657d879bd9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cornel Dinu, după ce a aflat cine va fi noul selecționer al României: ”Este un fenomen. Cea mai bună alegere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19734%2F1722591953f94b7aa8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine este Mădălina Amăistroaie, cea care a adus cea mai bună clasare a României la Jocurile Olimpice, la tir cu arcul: ”Sper că am popularizat acest sport”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19830%2F172277558930c820cc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce este INTERZIS să mănânci fructe seara dacă vrei să slăbești? Ce se întâmplă în organism?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FoEPP32NZfxhWZ0m5ct1F8GEKVE4uyzcmbuo-qnmCm6c%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWExMzZlY2IwZGE5YTg3ODVmMjg2YTNmZTZjOWM2MTkuanBlZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fiica mea, 18 ani, mi-a zis că se mărită cu un bărbat de 60 de ani. Ce am aflat despre el e oribil](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FBfrg1NygHnkqUVOp1NkFPXbget_mgmM2UdD97PqjBcs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZmJkNTlmMGM3NzllZDU2MDczMjgyMGMzMDYyZTkxMzIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteți personajul? De la probleme de dicție, la actor și cântăreț celebru. I s-a spus „Moțu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FxYy6UnJSqa497--d9qn4l1UJYlEzPa9yT7EbVZiPrJg%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYTliYWRhNzAyZTdlMDAyYzk3YTYzOWEwYmU2NDA4NGIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”De ce nu a fost Cornel Dinu în documentarul cu Generația de Aur?”. Gică Popescu a răspuns fără să stea pe gânduri](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19870%2F172284583791c9c017.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți bani are de plătit până acum COSR românilor medaliați la JO. Suma este una cu 7 cifre: cât încasează fiecare sportiv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19868%2F1722842180df458710.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ioan Varga, reacție surprinzătoare după derby-ul pierdut de CFR: ”Nu sunt supărat. Clujenii merită să joace fotbal!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19866%2F172284196516b03f0e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unirea Slobozia - UTA Arad, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Formația nou-promovată încă nu a fost învinsă în acest sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19867%2F1722840004f5e31fa3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid - Sepsi, de la 22:00, pe iAMsport.ro. Giuleștenii caută prima victorie din acest sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19865%2F1722838830b9fd3568.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Șumudică a fost convins că Dan Șucu urma să îl numească la Rapid în această vară: ”Gata, hai că semnez!” / ”Boom... în două zile, Neil Lennon”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19846%2F1722797854000f017f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Secundul lui Neil Lennon, despre debutul slab de sezon al Rapidului: ”Nu se decernează niciun trofeu după 3-4 meciuri”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19843%2F17227946027cc22eca.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Antrenorul care l-a debutat pe Cristi Chivu îl critică dur pe tehnician: ”Să nu mai facă nazuri!” / ”Aș începe să îmi pun semne de întrebare dacă va ajunge mare”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19834%2F17227825363a3f91b0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)