Giovanni Becali îl desființează pe Cristi Chivu: ”Un trădător adevărat!” / ”E reprezentat de ultimul om din Italia”. Nici Chiricheș nu a scăpat
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19783%2F1722683690393365a2.jpg&w=960&h=640&c=1)
Daniela Nicolescu | Publicat: 03.08.2024 14:55 | Actualizat: 03.08.2024 16:23
Giovanni Becali (72 de ani) a vorbit despre relația pe care o are cu Cristi Chivu (43 de ani), fost internațional român, pe care l-a impresariat în perioada în care era jucător.
Unul dintre cei mai cunoscuți agenți de jucători din lume, Giovanni Becali a oferit detalii cu privire la relația pe care o are cu Cristi Chivu, pe care l-a impresariat înainte de a fi condamnat la închisoare.
În martie 2014, Ioan Becali a primit o pedeapsă de 6 ani și jumătate după gratii în ”Dosarul Transferurilor” pentru deturnare de fonduri, fals în acte și înșelăciune.
Giovanni Becali a vorbit despre relația cu Cristi Chivu
A fost eliberat condiționat din Penitenciarul Jilava la începutul lunii mai 2018, după ce a ispășit aproape 3 de închisoare. Impresarul spune că relația cu Chivu s-a deteriorat după ce a intrat la închisoare, pentru că fotbalistul nu l-ar fi căutat deloc în perioada în care a fost închis.
"Dragoș (n.r. Sîrbu) a fost singurul nostru om de încredere, care a ținut firma, care a ținut mulți dintre jucători și mulți care... Noi îl luaserăm lângă noi pe Chiodi, deja cunoștea jucătorii și s-a apropiat de ei. Noi, fiind acolo (n.r. la închisoare)... unii au cedat, alții n-au cedat. Cei din Turcia, Tănase, Rusescu, și alți 7-8 au rămas cu Dragoș.
Chiricheș, trădător adevărat. Chivu, alt trădător adevărat. Chivu e reprezentat de Chiodi în continuare. De ultimul om din Italia, ca om și ca manager, dar nu vreau să vorbesc despre el.
Giovanni Becali, despre Cristi Chivu: ”N-a dat un telefon, după ce ne-am eliberat noi”
La nunta lui Ianis, a venit Chivu la masă, s-a pupat cu nași-su, cu Victor (n.r. Becali), că Victor e nașul lui Chivu și i-a botezat și fetele. I-am dat mâna, fără să mă uit, la revedere. Ce pot să fac, să-l pup sau ce să fac?
Păi, dacă n-a dat un telefon, după ce ne-am eliberat noi. 'Am dat telefon ca să-mi spăl păcatele'. Dar ce păcate, mă? Te-am făcut să câștigi 40 de milioane, trebuia să ne dai și nouă 4 milioane. Ne-ai dat 250.000, într-o situație, când am avut noi nevoie. Dar nu ne-ai dat 4 sau 5 milioane, cât trebuia să ne dai.
Ăștia sunt oamenii. Chiricheș la fel. El putea să zică: 'Eu rămân cu Dragoș'. Dragoș avea firma în continuare, a fost singurul nostru om de încredere", a declarat Giovanni Becali, pentru Digi Sport.
- Cristi Chivu a început fotbalul la CSM Reșița, apoi a ajuns la Universitatea Craiova, după care și-a început aventura în străinătate, unde a scris istorie.
- AS Roma, Ajax Amsterdam și Inter Milano sunt celelalte echipe din cariera lui Cristi Chivu.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Românii medaliați cu aur la JO de la Paris au întâlnit-o pe Sharon Stone! Cum au fost surprinși, după ce Nadia Comăneci le-a făcut cunoștință](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19840%2F1722790442c2a8b439.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce s-a lăsat fiul lui Cătălin Oprișan de fotbal: ”Nu înțeleg de ce trebuie să fie așa”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19831%2F172277781892e024b8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![După ce i-a făcut praf pe Chivu și Chiricheș, Giovanni Becali dezvăluie și cine nu l-a ”trădat”: ”Ei au rămas adevărații mei prieteni”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19832%2Fc150-d6f12eb2-1722780072fbfa1b44.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Cât de frumoasă este iubita lui Ionuț Radu. Portarul trăiește o frumoasă poveste de dragoste cu Francesca Cuccuru](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19728%2Fc150-7eda451d-1722584085957cb07a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cătălin Oprișan, poveste superbă cu Mauricio Pochettino. Cum l-a chemat argentinianul în autocar, lângă Ronaldinho](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19797%2F17227059806129916d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dezamăgirea uriașă trăită de Ciprian Marica după ce a semnat cu FCSB. Sfatul primit de la Laurențiu Reghecampf l-a șocat: ”Nu ai cu cine”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19788%2F1722692245abc76c8d.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum le va recompensa Ion Țiriac pe fetele de la 8+1, după medalia de aur de la JO. Fostul tenismen, nevoit să plătească o sumă cu 6 cifre](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19782%2F17226816657d879bd9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cornel Dinu, după ce a aflat cine va fi noul selecționer al României: ”Este un fenomen. Cea mai bună alegere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19734%2F1722591953f94b7aa8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine este Mădălina Amăistroaie, cea care a adus cea mai bună clasare a României la Jocurile Olimpice, la tir cu arcul: ”Sper că am popularizat acest sport”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19830%2F172277558930c820cc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce este INTERZIS să mănânci fructe seara dacă vrei să slăbești? Ce se întâmplă în organism?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FoEPP32NZfxhWZ0m5ct1F8GEKVE4uyzcmbuo-qnmCm6c%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWExMzZlY2IwZGE5YTg3ODVmMjg2YTNmZTZjOWM2MTkuanBlZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fiica mea, 18 ani, mi-a zis că se mărită cu un bărbat de 60 de ani. Ce am aflat despre el e oribil](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FBfrg1NygHnkqUVOp1NkFPXbget_mgmM2UdD97PqjBcs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZmJkNTlmMGM3NzllZDU2MDczMjgyMGMzMDYyZTkxMzIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteți personajul? De la probleme de dicție, la actor și cântăreț celebru. I s-a spus „Moțu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FxYy6UnJSqa497--d9qn4l1UJYlEzPa9yT7EbVZiPrJg%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYTliYWRhNzAyZTdlMDAyYzk3YTYzOWEwYmU2NDA4NGIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”De ce nu a fost Cornel Dinu în documentarul cu Generația de Aur?”. Gică Popescu a răspuns fără să stea pe gânduri](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19870%2F172284583791c9c017.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți bani are de plătit până acum COSR românilor medaliați la JO. Suma este una cu 7 cifre: cât încasează fiecare sportiv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19868%2F1722842180df458710.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ioan Varga, reacție surprinzătoare după derby-ul pierdut de CFR: ”Nu sunt supărat. Clujenii merită să joace fotbal!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19866%2F172284196516b03f0e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unirea Slobozia - UTA Arad, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Formația nou-promovată încă nu a fost învinsă în acest sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19867%2F1722840004f5e31fa3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid - Sepsi, de la 22:00, pe iAMsport.ro. Giuleștenii caută prima victorie din acest sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19865%2F1722838830b9fd3568.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Șumudică a fost convins că Dan Șucu urma să îl numească la Rapid în această vară: ”Gata, hai că semnez!” / ”Boom... în două zile, Neil Lennon”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19846%2F1722797854000f017f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Secundul lui Neil Lennon, despre debutul slab de sezon al Rapidului: ”Nu se decernează niciun trofeu după 3-4 meciuri”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19843%2F17227946027cc22eca.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Antrenorul care l-a debutat pe Cristi Chivu îl critică dur pe tehnician: ”Să nu mai facă nazuri!” / ”Aș începe să îmi pun semne de întrebare dacă va ajunge mare”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19834%2F17227825363a3f91b0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)