exclusiv Jurnalistul Digi Sport recunoaște: ”Am fost la palat, am mâncat cu Gigi la aceeași masă! Spun direct cum s-a întâmplat”
Galerie foto(4) Galerie foto (4 fotografii): Jurnalistul Digi Sport recunoaște: ”Am fost la palat, am mâncat cu Gigi la aceeași masă! Spun direct cum s-a întâmplat”
Rareș Stamate | Publicat: 23.06.2026 19:00 | Actualizat: 23.06.2026 19:19
Invitat la Interviurile iAMsport cu Remus Răureanu, Viorel Grigoroiu, jurnalist Digi Sport, a povestit cum a ajuns să mănânce alături de Gigi Becali la palatul său, în momentul în care mijlocașul Nicușor Stanciu (33 de ani) s-a transferat la FCSB.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
- O nouă ediție a seriei Interviurile iAMsport cu Remus Răureanu apare în fiecare marți, la ora 19:00. Episodul cu Viorel Grigoroiu poate fi urmărit ACUM, pe Youtube iAMsport.ro!
În vara lui 2013, Gigi Becali i-a plătit 1.000.000 de euro lui Adrian Porumboiu pentru a îl aduce pe Nicușor Stanciu, atunci în vârstă de numai 20 de ani, de la Vaslui la FCSB.

Viorel Grigoroiu lucra ca reporter de teren la Digi Sport în acea perioadă și a primit un pont cu privire la venirea mijlocașului la București, moment în care a pornit către palatul finanțatorului roș-albaștrilor.
Viorel Grigoroiu: ”Gigi Becali m-a chemat înăuntru, am mâncat chinezesc”
Jurnalistul și-a amintit apoi cum a ajuns apoi să fie invitat de Becali înăuntru și să mănânce alături de acesta, impresara Anamaria Prodan și fostul jucător Ionuț Luțu, în timp ce îl așteptau pe Stanciu.
”Nu a venit nimeni să îmi zică: <<Ia 10.000 de euro și laudă-mă!>>. Nici Gigi! Atenție: eu am fost la palat, am mâncat cu Gigi la aceeași masă. O spun direct. Cum s-a întâmplat? Eram amic cu Ciprian Damian, era președinte la Vaslui, fost polițist, finul lui Porumboiu cu care s-a certat.
Eram la Digi, eram reporter, nu făceam emisiuni. Mă sună și îmi zice: <<Vezi că vin cu Nicușor Stanciu la palat>>. Zic: <<Am vorbit cu Ana, mi-a zis că a picat transferul>> / <<Vrei să vii să faci ceva sau nu?! Suntem pe drum>>. Am luat operatorul, ne-am dus la palat, nu era nimeni.

Iese Luțu prin curte, zic: <<Ia vino puțin, am înțeles că vine Stanciu>> / <<Nu vine!>> / <<Becali e aici?>> / <<E, dar pleacă! Nu vine niciun Stanciu>> / <<Băi, lasă-mă, dacă spun că vine, vine!>>. A început să râdă și a intrat, să scape de mine.
După cinci minute iese și zice: <<Te cheamă patronul înăuntru>>. Îl văd pe Becali: <<Ce faci, tată?>>. Au comandat mâncare chinezească și am luat și eu două guri. Era și Ana acolo, începuse să râdă. Și apoi a venit Stanciu.

Dar e publică, a sunat Naum să îl întrebe de Stanciu probabil și a zis: <<Sunt aici cu Grigoroiu al vostru>>. Nu ai... de aia spun! Niciodată nu mi-a zis Gigi Becali: Ia și tu un sacou și... Nici apropo, nici nimic. Că aud că ne-a făcut Gigi Becali case, că luăm brânză... niciodată! Nici Giovanni, nimeni”, a rememorat Grigoroiu.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







