Președintele SUA l-a lăsat perplex pe Ilie Năstase: ”Am rămas blocat”. Ce i-a spus: ”Ilie, e vreun ziarist pe aici?”
![Ilie Năstase a povestit cum i-a cunoscut pe George W Bush și pe Joe Biden](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F4%2F13%2F14008%2F1713001829970df1f9.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 13.04.2024 12:57 | Actualizat: 13.04.2024 21:09
Ilie Năstase (77 de ani) a povestit cum l-a uimit președintele SUA într-o vizită pe care a făcut-o în România.
Ilie Năstase este considerat primul star din tenisul mondial. Stilul său inconfundabil, nonconformist, la care s-a adăugat talentul au fost ingredientele care l-au transformat într-unul dintre cei mai cunoscuți tenismeni din istorie.
GALERIE FOTO | Ilie Năstase, imagini spectaculoase din cariera sa
Primul număr 1 mondial din istoria ATP a reușit astfel să ajungă la aceeași masă cu diverse personalități mondiale sau cu șefi de stat. Ilie Năstase și-a făcut cunoștințe inclusiv la Casa Albă.
Ilie Năstase, surprins de întâlnirea cu George W. Bush
”Nasty” a povestit că una dintre personalitățile importante din politica mondială care l-a apreciat a fost George W. Bush, fost președinte al SUA în perioada 2001-2009.
Bush jr. a fost într-o vizită la București în noiembrie 2002 și Ilie Năstase susține că președintele SUA a ținut atunci neapărat să-l cunoască.
Legendarul tenismen a povestit că el, Nadia Comăneci și Gică Hagi au ajuns la eveniment la inițiativa Ambasadei SUA. Ilie Năstase susține că întâlnirea cu George W. Bush a fost memorabilă.
Președintele de atunci al Statelor Unite l-a uimit că-i știa inclusiv data la care s-a născut. În același timp, Ilie Năstase spune că George Bush l-a uimit cu modestia sa.
”Bush era tare de tot. Când a venit în România știi că s-a întâlnit cu Iliescu și a ieșit curcubeul pe cer. Și acolo sus noi n-am fost invitați de români, eu, cu Hagi și cu Nadia am fost invitați de ambasada Americii.
Și a venit ăsta (n.r. George W Bush), Iliescu era la un metru în fața lui, el în spate... când m-a văzut pe mine a început să facă (n.r. imită lovirea unei mingi de tenis cu racheta).
În timpul ăsta, Ilie s-a dus la microfon acolo. Și, la un moment dat, se oprește lângă mine, Nadia, ”o cunosc și pe Nadia” și zice: ”domnu cine e?” / ”Gică Hagi!” / ”Ce face domnul Hagi?” / ”Fotbalist”. Zice: ”aaa, îmi aduc aminte, în '94, când ne-ați bătut (n.r. România - SUA 1-0 la CM 1994)”.
Zice: ”dar după aia, că eu o să plec repede la aeroport, că plec la Washington și sunt oamenii pe care erau pe sus și le dau o cafea. Și putem discuta puțin”.
Am venit acolo, m-a întrebat despre Țiriac... cunoștea tot. Și la moment dat zice: ”Ilie, este vreun ziarist pe aici (n.r. îl imită cum se uită în jurul lui)” / ”Nu, domnule președinte, de ce?” / ”Este adevărat că suntem proști la fotbal?”. Adică omul era... rămâi...
Și așa, din vorbă în vorbă și zice: ”Eu știu când ești născut” / ”Când, domnule președinte?” / ”În '46, în iulie, pe 19”. Am rămas blocat. Și eu român șmecher. Înainte m-am interesat. Și zic: ”și eu știu când ești născut”. Ăla a rămas blocat: ”pe ce dată?”. Zic: ”14 iunie 1946” / ”Băi, serios zici? De unde știi?” / ”Am citit”, a povestit Ilie Năstase în cadrul podcastului Fain&Simplu.
Ilie Năstase, întâlnire specială și cu Joe Biden
Mai târziu, Ilie Năstase spune că a avut ocazia să-l cunoască și pe Joe Biden, actualul președinte al SUA. Tot într-o vizită la București.
Biden era atunci vicepreședintele al Statelor Unite ale Americii și, într-o vizită în țara noastră, a ținut și el să-l cunoască pe Ilie Năstase:
”Eram... candidam pentru un post de senator în Sectorul 4 și m-a sunat domnul Ponta, că era prim-ministru atunci și zice: ”domnule Năstase, dacă puteți să ajungeți aici, la Guvern, e cineva care vă admiră de mult și vă apreciez”. Și zic, cine e? ”Este vicepreședintele Biden”.
Eu eram în Militari (cartierul Militari din București), dezveleam o statuie a lui Brâncoveanu. Cu fanfara militară, cu așa... m-am îmbrăcat și eu în militar.
Și am ajus la Guvern și l-a un moment dat serviciile secrete ale lor nu m-au lăsat. Și l-am sunat pe domnul Ponta: ”Domnul Ponta, sunt jos”. / ”A, îl trimit eu pe băiatul meu și vine să vă ia”. Și m-a luat.
Ei erau într-o cameră acolo cu uși glisante. Mă vede cu plete (n.r. Joe Biden), aveam și cercel în ureche și militar, general, se uită la mine, face: ”domnule prim-ministru, el este Ilie Năstase?” / ”Da, el e!” / ”A, îl cunosc”.
Vine spre mine, facem o poză. Zice: ”hai să facem o poză”. Se întoarce către domnul Ponta și zice: ”domnule premier, dacă îmi las și eu părul lung ca Ilie, mă faceți și pe mine general în Armata Română?”, a mai povestit Ilie Năstase în cadrul podcastului lui Mihai Morar.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Incendiu în incinta bazei sportive a lui Marica și Năstase](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19196%2F1721648714128adf81.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Au spus ”da” după 6 ani de relație. Cine a lipsit de la marele eveniment](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19176%2Fc150-48ec4fe4-1721630817374afc85.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un fost adversar al României l-a ironizat pe Joe Biden, după ce președintele SUA a anunțat că nu va mai candida: ”Deci nu vom avea a doua dezbatere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19179%2F17216332354df26893.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce lasă Ciprian Marica impresia că este arogant: ”Nu cred că este altceva”. Adevărata față a fostului atacant](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19174%2Fc150-830a9ba9-1721630768044e5e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jude Bellingham a petrecut cu vedete precum Idris Elba și Virgil van Dijk la lansarea Gin & Juice a lui Dr Dre și Snoop Dogg](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19069%2Fc150-448f19b0-172145645076cba6be.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum arată soția lui Cristi Chivu. Adelina a fost prezentă pe Giulești, la meciul Rapid - CFR Cluj](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19110%2F17215018852c095227.jpeg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19146%2F17215640919b00ed89.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19073%2F1721458898a6115947.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Orașul de 67.000 de locuitori cu două stadioane moderne. Cum arată lucrările la arena care va costa 50 de milioane de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19089%2F172147548538986e1b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![„Tata mi-a promis că mă va conduce la altar în uniformă militară”. O poveste de viață](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FjLrvjjAv1Bl98ykY56ba_ofsoJXyxE1UDHXs2fgbIbU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2UxM2ZlOWNlMzM4YTdjOGRlZjJlYzFmYTZhMmQ4MjAwLmpwZWc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FHbpIxYljH-fh6ulz56-O3RxXCq5VSOOysmNNe7BObws%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzgzY2Y2NmRjODJiMGJlN2RiNTMwYjQ4NDZkZDE2MTZkLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FmSP_R0jIZvwocKJl-Ynkd-UPKd3rFYQyES3OlN_RNiE%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IwMTQ2YmU2NzIzOGFlZjgyNDE3YjM5OWM1OTRlYWYxLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Louis Munteanu e dorit de echipe din România, dar e în cantonament cu Fiorentina. Care sunt planurile italienilor cu internaționalul român](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19191%2Fc150-cef22a15-1721665631ecccf8f4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali dezvăluie toate detaliile despre transferul picat al lui Tachtsidis: ”S-a autopropus. Ce rost are să ținem secret?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19205%2F17216593580597b8d2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fostul jucător de la FCSB, Rapid și Oțelul își începe cariera de antrenor la o echipă care își dorește să "renască"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19099%2F1721491384fa070985.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce prețuri au biletele pentru duelul FCSB - Maccabi Tel Aviv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19158%2F1721590383872ca2ea.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rusia boicotează Jocurile Olimpice după ce unii dintre jurnaliști au fost interziși](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19199%2Fc150-e7170b01-1721652636c114efb0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![O echipă de tradiție din Liga 2 transferă doi jucători din Superligă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19202%2Fc150-9602c0ee-17216526217919616c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![LPF reacționează după ce s-a scris că Rapid ar putea pierde meciul cu CFR Cluj la "masa verde"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19190%2F1721645144d7e28899.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gest remarcabil făcut de CFR Cluj înainte de duelul cu U Cluj. LPF a luat decizia așteptată de fani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19203%2F172165329705d54519.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)