foto Se construiește bazinul ”David Popovici”! Va costa 28.000.000 de euro, va fi gata în 2025 și nu se va afla în București: ”Merită!”
![Foto 1/9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19772%2F1722667784733459e5.jpg&w=960&h=640&c=1)
Gabriela Gogu | Publicat: 03.08.2024 09:58 | Actualizat: 03.08.2024 11:14
După performanțele reușite de David Popovici (19 ani) la Jocurile Olimpice, unde a cucerit două medalii, aur la 200 de metri liber și bronz la 100 de metri liber, primarul din Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunțat că în orașul din Ardeal se va construi un nou bazin, care îi va purta numele înotătorului.
Primarul orașului Cluj-Napoca, Emil Boc, a făcut un anunț despre bazinul olimpic care se construiește în oraș. Lucrările au început în primăvara anului 2024 și se vor conforma standardelor intenaționale, însă, în onoare performanțelor sale, bazinul va purta numele lui David Popovici.
Bazinul din Cluj va purta numele lui David Popovici
Estimată la 28 de milioane de euro, construcția se află în derulare, iar lucrările la fundație vor începe săptămâna viitoare, relatează news.ro
”Acest bazin olimpic va fi pe trei niveluri şi va putea găzdui diferite competiţii la nivel naţional şi mondial, pentru că are dimensiuni olimpice. În egală măsură, bazinul va fi dedicat sportului de masă, dar şi performanţei. Clujenii merită o astfel de infrastructură şi sunt convins că vor practica înotul.
Vor exista gradene pentru 1.000 de spectatori, iar lucrările sunt prognozate a se finaliza la finalul lui 2025. Acest bazin va purta numele lui David Popovici, ca o formă de respect pentru reuşitele lui, pentru România”, a declarat Emil Boc.
Complexul va fi situat în zona Borhaci și va include un bazin olimpic de înot de 50 x 25 metri, un bazin olimpic de sărituri 25 x 12 metri, un bazin de inițiere și trei bazine de jacuzzi.
Fondurile pentru această construcţie provin de la bugetul local al municipiului Cluj-Napoca, potrivit primarului Emil Boc.
Reacția lui Nicușor Dan după ce David Popovici s-a ”plâns” de lipsa bazinelor
David Popovici a stârnit reacții după primul interviu în care a criticat autoritățile pentru condițiile dezastruoase din sportul românesc. Edilul a explicat de ce nu s-au avansat lucrările de la bazinul Lia Manoliu.
”În ceea ce priveşte Sala Polivalentă, noi am avut pe masă un proiect care viza construirea unei săli polivalente în Complexul de la Lia Manoliu, pe o bucată pe care statul ne-o lăsase nouă acolo. Nu am mers înainte cu el pentru că deja acolo este şi stadionul.
E foarte bine că noi avem în Bucureşti un stadion - Arena Naţională, numai că el a fost pus greşit. De câte ori are loc un meci sau un eveniment acolo, se blochează tot Sectorul 2 şi nu e normal să se întâmple asta. De aia, n-am insistat cu ideea unei săli polivalente pe acea locaţie.
Acum noi lucrăm la Planul Urbanistic General. Probabil că în această toamnă o să avem prima sa variantă şi acolo ne gândim la un mare complex sportiv, inclusiv o sală polivalentă, un mare bazin de înot şi un complex de tenis care lipseşte, de asemenea, în Bucureşti”, a spus Nicuşor Dan, pentru Digi24.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Românii medaliați cu aur la JO de la Paris au întâlnit-o pe Sharon Stone! Cum au fost surprinși, după ce Nadia Comăneci le-a făcut cunoștință](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19840%2F1722790442c2a8b439.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce s-a lăsat fiul lui Cătălin Oprișan de fotbal: ”Nu înțeleg de ce trebuie să fie așa”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19831%2F172277781892e024b8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![După ce i-a făcut praf pe Chivu și Chiricheș, Giovanni Becali dezvăluie și cine nu l-a ”trădat”: ”Ei au rămas adevărații mei prieteni”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19832%2Fc150-d6f12eb2-1722780072fbfa1b44.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Cât de frumoasă este iubita lui Ionuț Radu. Portarul trăiește o frumoasă poveste de dragoste cu Francesca Cuccuru](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19728%2Fc150-7eda451d-1722584085957cb07a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cătălin Oprișan, poveste superbă cu Mauricio Pochettino. Cum l-a chemat argentinianul în autocar, lângă Ronaldinho](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19797%2F17227059806129916d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dezamăgirea uriașă trăită de Ciprian Marica după ce a semnat cu FCSB. Sfatul primit de la Laurențiu Reghecampf l-a șocat: ”Nu ai cu cine”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19788%2F1722692245abc76c8d.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum le va recompensa Ion Țiriac pe fetele de la 8+1, după medalia de aur de la JO. Fostul tenismen, nevoit să plătească o sumă cu 6 cifre](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19782%2F17226816657d879bd9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cornel Dinu, după ce a aflat cine va fi noul selecționer al României: ”Este un fenomen. Cea mai bună alegere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19734%2F1722591953f94b7aa8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine este Mădălina Amăistroaie, cea care a adus cea mai bună clasare a României la Jocurile Olimpice, la tir cu arcul: ”Sper că am popularizat acest sport”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19830%2F172277558930c820cc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce este INTERZIS să mănânci fructe seara dacă vrei să slăbești? Ce se întâmplă în organism?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FoEPP32NZfxhWZ0m5ct1F8GEKVE4uyzcmbuo-qnmCm6c%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWExMzZlY2IwZGE5YTg3ODVmMjg2YTNmZTZjOWM2MTkuanBlZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fiica mea, 18 ani, mi-a zis că se mărită cu un bărbat de 60 de ani. Ce am aflat despre el e oribil](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FBfrg1NygHnkqUVOp1NkFPXbget_mgmM2UdD97PqjBcs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZmJkNTlmMGM3NzllZDU2MDczMjgyMGMzMDYyZTkxMzIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteți personajul? De la probleme de dicție, la actor și cântăreț celebru. I s-a spus „Moțu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FxYy6UnJSqa497--d9qn4l1UJYlEzPa9yT7EbVZiPrJg%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYTliYWRhNzAyZTdlMDAyYzk3YTYzOWEwYmU2NDA4NGIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cristi Balaj, criză de nervi după ce U Cluj a marcat în poarta CFR-ului! Fanii ”feroviari” au fost șocați de ce a făcut oficialul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19860%2F1722808041643bec1a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Petrescu învinuiește partidele europene pentru eșecul CFR-ului cu U Cluj: ”Trebuie să sacrificăm meciurile din campionat”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19857%2F1722805440d73984d6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ioan Ovidiu Sabău își ține jucătorii cu picioarele pe pământ după succesul din Gruia: ”Încă nu am realizat nimic”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19859%2F17228069864c47c2e8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adi Păun, după înfrângerea suferită de CFR Cluj: ”Nu e plăcut deloc”. Ce a spus Sava despre plecarea din Gruia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19854%2F17228069794417694e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Nistor, după victoria cu CFR: ”Sunt pretenții la dinozauri!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19858%2F172280661442dbd286.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CFR – U Cluj, 2-3 pe iAMsport.ro. Surpriză în Gruia: prima victorie din ultimii 9 ani pentru ”șepcile roșii” în fața marilor rivali!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19827%2F17228016347bb3760a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![8 minute de nebunie la Cluj! 3 goluri au fost marcate, iar Universitatea a ”răpus-o” pe rivala CFR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19856%2F1722804823c4a8b55d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![China, campioană în proba masculină de ştafetă 4x100 m mixt! SUA a câștigat la feminin](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19855%2F17228045008bf98764.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)