exclusiv Culisele transferului lui Ciprian Marica la Rapid. Ionuț Chirilă îl convisese să plece de la Dinamo: ”George Copos ne-a dat cât am cerut fără probleme”
![Foto 18/18](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F31%2F19645%2F1722667718e907c04c.jpg&w=960&h=640&c=1)
George Drafta | Publicat: 03.08.2024 09:44 | Actualizat: 03.08.2024 10:45
Ciprian Marica (38 de ani), fost fotbalist la Dinamo, a povestit, în cadrul podcastului iAM Ștucan, cum a fost la un pas de a semna cu rivala Rapid. Cel care l-a împins către Giulești a fost chiar antrenorul său de la juniori din acea perioadă, Ionuț Chirilă (58 de ani).
Talentul lui Ciprian Marica a fost observat încă de la o vârstă fragedă de către antrenorii care s-au perindat la sfârșitul anilor `90 la Dinamo.
Fotbalistul retras din activitate la 30 de ani a ajuns la un moment dat sub comanda lui Ionuț Chirilă, în perioada junioratului.
Ciprian Marica - Ionuț Chirilă, întâlnire de gradul 3
Iar acel moment avea să îi marcheze cariera. Antrenorul l-a motivat într-un mod special, iar Marica și-a adus aminte cu plăcere peste ani de acele vremuri.
"Am sărit câteva etape, la 14 ani eram la Dinamo, la U21 și atunci am lucrat cu Ionuț Chirilă. Avea el o vorbă îmi zicea <<Living room și bar în casă, nu o să ajungă ăsta fotbalist>>.
Mă ambiționa, venea taică-miu <<Ai văzut, mă, ce zice ăsta?>>. Iar eu îi spuneam <<Lasă că îi arăt eu>>. Ionuț e tipul de om care le inventează și îi vin natural.
El a plecat de la Dinamo și ne-am dus la Rapid <<Hai, bă, cu mine la Rapid, să facem treabă>>. Am plecat 2-3 luni și asta pentru că Cristi Borcea nu a vrut să îmi dea decât 200 de dolari salariu și noi i-am zis 300.
Și nu, << Bă, toată lumea 200, dacă nu, plecați, ieșiți afară>>", a povestit Ciprian Marica în cadrul podcastului iAM Ștucan.
Destinul l-a trimis tot la Dinamo
Marica și-a încercat norocul la Rapid, acolo unde George Copos a fost cu dare de mână. Doar că un detaliu i-a schimbat din nou traiectoria omului cu 25 de goluri sub tricolor.
"Ne-am dus la Rapid, unde George Copos ne-a dat 300 de dolari fără probleme. Ajunsesem să fac 2-3 drumuri la Pro Rapid și era departe și ăsta a fost principalul motiv pentru care nu am rămas.
I-am zis lui Chirilă <<Băi, Ioane, până aici facem 40 de minute, până la antrenament la Dinamo poate să ia 282-ul, merge două stații, în 10 minute este acolo>>.
Ăsta este principalul motiv pentru care nu am rămas acolo, era antrenor la Dinamo Emil Ursu, care era într-o relație bună cu Cristi Borcea, și i-a zis <<Băi, ține-l că e jucător bun, ăsta ajunge fotbalist>>.
Și mi-a făcut Dinamo contract pe 200 de dolari. Atât s-a putut, dar ne-au dat 30% dintr-un viitor transfer", a încheiat Ciprian Marica.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Ioan Varga, reacție surprinzătoare după derby-ul pierdut de CFR: ”Nu sunt supărat. Clujenii merită să joace fotbal!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19866%2F172284196516b03f0e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unirea Slobozia - UTA Arad, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Formația nou-promovată încă nu a fost învinsă în acest sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19867%2F1722840004f5e31fa3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid - Sepsi, de la 22:00, pe iAMsport.ro. Giuleștenii caută prima victorie din acest sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19865%2F1722838830b9fd3568.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Șumudică a fost convins că Dan Șucu urma să îl numească la Rapid în această vară: ”Gata, hai că semnez!” / ”Boom... în două zile, Neil Lennon”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19846%2F1722797854000f017f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Secundul lui Neil Lennon, despre debutul slab de sezon al Rapidului: ”Nu se decernează niciun trofeu după 3-4 meciuri”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19843%2F17227946027cc22eca.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cristi Balaj, criză de nervi după ce U Cluj a marcat în poarta CFR-ului! Fanii ”feroviari” au fost șocați de ce a făcut oficialul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19860%2F1722808041643bec1a.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum le va recompensa Ion Țiriac pe fetele de la 8+1, după medalia de aur de la JO. Fostul tenismen, nevoit să plătească o sumă cu 6 cifre](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19782%2F17226816657d879bd9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cornel Dinu, după ce a aflat cine va fi noul selecționer al României: ”Este un fenomen. Cea mai bună alegere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19734%2F1722591953f94b7aa8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine este Mădălina Amăistroaie, cea care a adus cea mai bună clasare a României la Jocurile Olimpice, la tir cu arcul: ”Sper că am popularizat acest sport”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19830%2F172277558930c820cc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce este INTERZIS să mănânci fructe seara dacă vrei să slăbești? Ce se întâmplă în organism?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FoEPP32NZfxhWZ0m5ct1F8GEKVE4uyzcmbuo-qnmCm6c%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWExMzZlY2IwZGE5YTg3ODVmMjg2YTNmZTZjOWM2MTkuanBlZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fiica mea, 18 ani, mi-a zis că se mărită cu un bărbat de 60 de ani. Ce am aflat despre el e oribil](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FBfrg1NygHnkqUVOp1NkFPXbget_mgmM2UdD97PqjBcs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZmJkNTlmMGM3NzllZDU2MDczMjgyMGMzMDYyZTkxMzIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteți personajul? De la probleme de dicție, la actor și cântăreț celebru. I s-a spus „Moțu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FxYy6UnJSqa497--d9qn4l1UJYlEzPa9yT7EbVZiPrJg%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYTliYWRhNzAyZTdlMDAyYzk3YTYzOWEwYmU2NDA4NGIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”De ce nu a fost Cornel Dinu în documentarul cu Generația de Aur?”. Gică Popescu a răspuns fără să stea pe gânduri](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19870%2F172284583791c9c017.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți bani are de plătit până acum COSR românilor medaliați la JO. Suma este una cu 7 cifre: cât încasează fiecare sportiv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19868%2F1722842180df458710.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ioan Varga, reacție surprinzătoare după derby-ul pierdut de CFR: ”Nu sunt supărat. Clujenii merită să joace fotbal!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19866%2F172284196516b03f0e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unirea Slobozia - UTA Arad, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Formația nou-promovată încă nu a fost învinsă în acest sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19867%2F1722840004f5e31fa3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid - Sepsi, de la 22:00, pe iAMsport.ro. Giuleștenii caută prima victorie din acest sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19865%2F1722838830b9fd3568.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Șumudică a fost convins că Dan Șucu urma să îl numească la Rapid în această vară: ”Gata, hai că semnez!” / ”Boom... în două zile, Neil Lennon”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19846%2F1722797854000f017f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Secundul lui Neil Lennon, despre debutul slab de sezon al Rapidului: ”Nu se decernează niciun trofeu după 3-4 meciuri”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19843%2F17227946027cc22eca.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Antrenorul care l-a debutat pe Cristi Chivu îl critică dur pe tehnician: ”Să nu mai facă nazuri!” / ”Aș începe să îmi pun semne de întrebare dacă va ajunge mare”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19834%2F17227825363a3f91b0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)