Top 10 cele mai frumoase sportive române, conform ChatGPT. Pe ce poziție se află Simona Halep. Gabi Szabo, pe locul 5
![Larisa Iordache a fost inclusă în topul celor mai frumoase sportive române](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F4%2F2%2F13416%2F1712052513558dea0c.jpg&w=960&h=640&c=1)
Gabriela Gogu | Publicat: 02.04.2024 13:01 | Actualizat: 02.04.2024 13:11
Chat GPT a identificat topul celor mai frumoase 10 sportive române. Pe primul loc a clasat-o pe Simona Halep, iar ultima poziție este ocupată de Larisa Iordache.
Am vrut să vedem cum arată un TOP 10 cu cele mai frumoase sportive române în viziunea ChatGPT, celebrul chatbot de inteligență artificială. Ce a ieșit? Vedeți mai jos!
GALERIE FOTO | Cele mai frumoase românce conform ChatGPT. Locul 1, Simona Halep
La doar 32 de ani, Simona Halep a atins prima poziție în clasamentul mondial WTA. Potrivit Chat GPT, ea ocupă prima poziție în topul celor mai frumoase sportive din România.
Simona Halep a câștigat turneele de Grand Slam de la Roland Garros și Wimbledon. De-a lungul carierei a câștigat 24 de titluri WTA la simplu și a disputat 18 finale, iar asta a poziționat-o ca fiind cea mai titrată jucătoare de tenis din istoria României.
În anul 2022 a fost acuzată de dopaj, iar în septembrie 2023 a primit o interdicție de patru ani de a juca tenis. Pe 5 martie 2024 Tribunalul de Arbitraj Sportiv i-a redus suspendarea de la 4 ani la 9 luni, în urma contestației pe care a făcut-o.
VEZI GALERIA FOTO | Locul 2 este ocupat de Sandra Izbașa
Pe locul doi al topului se clasifică gimnasta Sandra Izbașa (33 de ani), potrivit chat GPT.
Medialiată începând cu anul 2006 la competiții importante, europene, dar și mondiale, dar și câștigătoare a medialiei de aur la sărituri la Jocurile Olimpice din vară din anul 2012. În anul 2008 a obținut medialia olimpică de bronz la Jocurile Olimpice.
VEZI GALERIA FOTO | Locul 3 este ocupat de Ana Porgras
Chat GPT a ales ca ocupanta locului 3 pentru acest top să fie Ana Porgras (30 de ani). Este o fostă gimnastă din România care, la doar 17 ani, a obținut medalia de aur la bârnă la Campionatul Mondial de Gimnastică Artistică.
În anul 2011, la doar 18 ani, cu doar cinci luni înainte de Jocurile Olimpice, Ana Porgras a părăsit lotul feminin de gimnastică.
VEZI GALERIA FOTO | Locul 4 este ocupat de Cristina Neagu
Cea care ocupă locul patru în topul generat de Chat GPT este handbalista Cristina Neagu (35 de ani).
În prezent ea evoluează la clubul CSM București. Ea este singura handbalistă din istoria acestui sport recompensată de patru ori cu titlul de Cea mai bună handbalistă IHF a anului.
VEZI GALERIA FOTO | Locul 5 este ocupat de Gabriela Szabó
Pe locul 5 al clasamentului se clasifică Gabriela Szabó (48 ani), o fostă atletă din România de talie mondială.
Ea a fost numită timp de 10 ani la rând cea mai bună atletă a României. A fost desemnată, în 1999, cea mai bună atletă a lumii și cea mai bună sportivă a Europei.
VEZI GALERIA FOTO | Locul 6 este ocupat de Alina Alexandru Dumitru
Locul șase este ocupat de Alina Alexandra Dumitru (41 de ani) o judoka română, medialiată cu aur la Jocurile Olimpice de la Beijing 2008, la categoria 48 kg.
În aprilie 2011 a obținut medalia de aur la Campionatul European de judo de la Istanbul. În aprilie 2028, Alina Dumitru a fost înaintată la gradul de locotenent-colonel prin ordin al ministrului Ministerului Apărării Naționale.
VEZI GALERIA FOTO | Locul 7 este ocupat de Andreea Răducan
Chat GPT a considerat că locul 7 al clasamentului să fie ocupat de Andreea Răducan (40 de ani), o fostă gimnastă română.
În prezent este autoare, jurnalistă și comentatoare sportivă medaliată cu aur pe echipe și argint la sărituri, la Jocurile Olimpice de la Sydney din 2000, multiplu medaliată cu aur și argint la campionatele mondiale de gimnastică artistică.
VEZI GALERIA FOTO | Locul 8 ocupat de Monica Roșu
Antepenultimul loc al clasamentului generat de Chat GPT, îi revine Monicăi Roșu (36 de ani). O fostă gimnastă română dublă medaliată cu aur la Jocurile Olimpice din 2004.
În anul 2005 s-a accidentat și din cauza performanțelor slabe nu e reușit să ocupe un loc în echipa României, participantă la Campionatele Mondiale din 2005, și s-a retras din activitatea competițională.
VEZI GALERIA FOTO | Locul 9 ocupat de Andreea Munteanu
Penultimul loc al topului făcut de Chat GPT este ocupat de Andreea Munteanu (25 de ani).
Face parte din lotul feminin de gimnastică al României. A făcut parte din lotul național la Campionatele Europene din 2014 de la Sofia, unde România a câștigat medalia de aur la competiția pe echipe.
În anul 2014 Andreea Munteanu a primit titlul de cetățean de onoare al comunei Bustuchin. În 2015 ea a fost declarată cetățean de onoare al municipiului Târgu Jiu.
VEZI GALERIA FOTO | Locul 10 ocupat de Larisa Iordache
Pe ultimul loc din clasament se află Larisa Iordache (27 de ani). Medaliată olimpică, mondială și europeană, câștigătoare a medaliei de bronz în proba pe echipe la olimpiada din 2012.
În anul decembrie 2021 și-a anunțat oficial retragerea.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![După umilința suferită de fiul său, Ciprian Marica a primit un răspuns care l-a ”neliniștit” de la cel mic: ”Ai pierdut cu 7-0 și așa te simți?” / ”Mi-era rușine”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19379%2F17220023750d52e296.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Talpan, oprit de un fan în fața unui supermarket: ”Recunoașteți că FCSB e Steaua!”. Cum a răspuns juristul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19347%2F1721938608f0308bbc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ciprian Marica deplânge situația în care au ajuns mai mulți foști coechipieri de-ai săi: "Mă doare când îi văd!” / ”Au o altă viață acum”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19332%2F1721927457dd5ecb43.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ciprian Marica: ”Am fost șantajat mult timp cu povestea de la Cluj!”. Dezvăluiri în premieră ale fostului atacant](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19331%2F1721916486ce3334ff.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Craioveanu, prima reacție după ce s-a ales cu dosar penal conducând fără permis: ”Acțiunea poliției nu are la bază încălcarea normelor rutiere!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19335%2F17219193608ab0e9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cel mai mare regret din cariera lui Gică Popescu: ”Mi-ar fi plăcut enorm!” / ”Nu știam atunci...”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19334%2F1721919524bd813c3b.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)