După un sezon de excepție, Arsenal vrea să-l ”securizeze” pe Martin Odegaard

Contract nou pentru Martin Odegaard Galerie foto (1 fotografii): După un sezon de excepție, Arsenal vrea să-l ”securizeze” pe Martin Odegaard
Foto: Glyn KIRK / AFP / Profimedia  |   Contract nou pentru Martin Odegaard

Vlad Ionescu   |   Publicat: 17.05.2023 12:59   |  Actualizat: 07.06.2023 13:23

Arsenal se pregătește să înceapă discuțiile contractuale cu căpitanul Martin Odegaard (24 de ani), potrivit unui nou raport. Tunarii doresc să încheie acorduri noi cu patru jucători de bază ai echipei, oferindu-le salarii mai mari.

Odegaard a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui Arsenal în acest sezon și este cel mai bun marcator al echipei în Premier League. Calitățile norvegianului au fost lăudate în mod constant, mijlocașul ajutând-o pe Arsenal să se afle în fruntea clasamentului pentru o mare parte a competiției, înainte de a fi depășită de Manchester City.

The Athletic a susținut în octombrie că „Tunarii” doresc să recompenseze jucătorii pentru performanțele lor, oferindu-le contracte îmbunătățite. Se pare că Odegaard este unul dintre cei patru jucători pe care Arsenal dorește cu disperare să îi păstreze în club.

Un salariu pe măsura performanțelor

Conform London Evening Standard, Arsenal se pregătește să înceapă negocierile cu Odegaard și este dispusă să îi ofere un contract care să reflecte statutul său, fiind la momentul actual unul dintre cei mai buni jucători din Premier League. Totuși, suma nu a fost dezvăluită.

Norvegianul are un contract până în 2025, cu opțiunea de prelungire cu încă un an, după ce a ajuns pe Emirates în urmă cu doi ani. Cu toate acestea, tunarii doresc să îl păstreze pe Odegaard și să îl protejeze de interesul altor cluburi, oferindu-i un salariu mult mai mare.

Aaron Ramsdale, Bukayo Saka și William Saliba sunt restul de jucători pe care Arsenal încearcă să-i păstreze pentru sezoanele viitoare

Clubul se pregătește să încheie un acord pentru prelungirea contractului portarului Aaron Ramsdale, în timp ce atacantul Bukayo Saka a acceptat deja în principiu un nou contract. William Saliba este un alt jucător pe care Arsenal speră să îl convingă să semneze un nou acord.

Arsenal a fost asociată cu transferurile jucătorilor Declan Rice de la West Ham și Moises Caicedo de la Brighton, iar conform The Times, Mikel Arteta vrea să vândă până la zece jucători pentru a finanța aceste transferuri.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani
Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani
Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă

Cele mai citite

Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 17:43
1.
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 14:01
2.
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
SuperLiga  |  13 Iunie 2024, 19:00
3.
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Știri de ultimă oră din sport
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
SuperLiga   |  15 Iunie 2024, 01:03
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 22:09
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fotbal   |  14 Iunie 2024, 22:00
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
SuperLiga   |  01:03
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Laurențiu Reghecampf, critici pentru Scoția după eșecul drastic cu Germania. Răducioiu și Marica s-au pus de acord: "E favorită"
EURO 2024   |  00:15
Laurențiu Reghecampf, critici pentru Scoția după eșecul drastic cu Germania. Răducioiu și Marica s-au pus de acord: "E favorită"
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer