exclusiv Alex Maxim a fost distrus în vestiarul naționalei: ”Niciodată nu o să ajungi fotbalist. Îți dau scris”
Galerie foto(8) Galerie foto (8 fotografii): Alex Maxim a fost distrus în vestiarul naționalei: ”Niciodată nu o să ajungi fotbalist. Îți dau scris”
Vlad Stoica | Publicat: 26.06.2025 19:00 | Actualizat: 27.06.2025 08:52
La 34 de ani, Alex Maxim a avut parte de o carieră bogată. Mijlocașul ofensiv a evoluat peste 10 ani în Germania și Turcia și a evoluat de 55 ori în tricolor. Cu toate acestea, în cadrul podcastului iAM Ștucan, fotbalistul român a povestit un episod incredibil petrecut la naționala de tineret când mijlocașului i s-a transmis că ”nu va ajunge niciodată fotbalist”.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Chiar dacă nu a dat nume, fostul mijlocaș de la Stuttgart a recunoscut că a fost afectat de aceste critici, mai ales că era la o vârstă fragedă, iar cariera lui era la început. Cu toate acestea, Maxim le-a demonstrat criticilor că s-au înșelat.
Alex Maxim, ”distrus” la naționala de tineret
Episodul relatat de către mijlocaș a avut loc în octombrie 2011, la meciul lui de debut la naționala de tineret, pierdut fără drept de apel, 0-2, contra Franței, la care juca, printre alții, Antoine Griezmann.
La final, Maxim a fost identificat drept vinovat pentru eșecul selecționatei lui Emil Săndoi. Fotbalistul a refuzat să spună, însă, cine a fost cel care l-a arătat cu degetul.
Alex Maxim: Avusesem un sezon bun, debutasem la echipă, am jucat și la tineret. Nu vreau să povestesc de tineret, nu vreau.
Costin Ștucan: De ce?
Alex Maxim: Nu e de povestit.
Costin Ștucan: Măcar fără nume poți să povestești? Ca să înțeleg.
Alex Maxim: N-am cum să dau fără nume, că se știe.
Costin Ștucan: Dar ce-ai pățit, măcar?
Alex Maxim: Mi s-a zis că nu o să ajung fotbalist niciodată. După un meci mi s-a zis asta. Că n-o să joc niciodată la un nivel ridicat.
Costin Ștucan: Hai măi, du-te de aici.
Alex Maxim: Vorbesc serios, de față cu toată lumea care era, nu vreau să dau nume. Mi s-a spus în față, după un meci, în care culmea, chiar jucasem bine. ”N-o să ai nicio șansă să ajungi fotbalist. Îți dau scris”.

”Știam sigur că va reuși”
Costin Ștucan: Dar tu ce ai făcut?
Alex Maxim: Nimic, avea impresia că s-a pierdut meciul cumva din cauza mea. Jucasem în Franța, 2-0, cu Cabella. Nu spun cine, dar mi s-a spus în față: ”Îți dau scris, de față cu toată lumea, uite, pun hârtia în plic și ți-l dau și vedem peste câțiva ani”.
Peste 3-4 luni am ajuns la echipa mare. Am debutat la echipa mare, cu Elveția, parcă în Austria. Am debutat în mai, că știu data, nu o să uit. Apoi am ajuns la Stuttgart. Când am ajuns la Stuttgart, peste câțiva ani, auzeam aceleași persoane că spuneau: ”Știam sigur că va reuși”.
Costin Ștucan: Hai măi, în spațiul public?
Alex Maxim: Da, da, n-o să uit cuvintele niciodată, m-au marcat. Aveam doi colegi lângă mine, eu nu am sărit niciodată la bătaie, Doamne Ferește, să am vreo reacție față de un antrenor. Niciodată, în cariera mea!
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







