Ce discuție au purtat Mircea Lucescu și Anghel Iordănescu în avion, după Columbia - România 2-3: ”Asta este concluzia”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Ce discuție au purtat Mircea Lucescu și Anghel Iordănescu în avion, după Columbia - România 2-3: ”Asta este concluzia”

Vlad Ionescu   |   Publicat: 27.03.2024 15:34   |  Actualizat: 27.03.2024 16:31

Columbia s-a impus, pentru prima oară în istorie, în fața României, cu scorul de 3-2. Prezenți la Madrid pentru duel, Anghel Iordănescu (73 de ani) și Mircea Lucescu (78 de ani) au analizat partida la plecare, în avion.

Mihai Stoichiţă, directorul tehnic al FRF, a dezvlăluit discuția purtată în avion de Mircea Lucescu și Anghel Iordănescu, după înfrângerea României cu Columbia.

Cei doi antrenori legendari au analizat partida ”tricolorilor” și au ajuns la concluzia că ”tricolorii” au pierdut lupta de la mijlocul terenului.

“Trebuie să fim mult mai atenţi la mijlocul terenului“

Foarte uşor au ajuns să joace direct pe apărare, fără ca fundaşii noştri să aibă un strat protector. Depăşeau foarte uşor zona mediană şi dacă o să vă uitaţi la meci în reluare, de foarte multe ori veneau direct pe fundaşii centrali.

Trebuie să fim mult mai atenţi la mijlocul terenului. Chiar am stat mult de vorbă aseară şi cu Lucescu, şi cu Iordănescu după meci, în avion. La modul general, asta este concluzia.

Trebuie să fim mult mai atenţi când avem mingea. Să nu încercăm să încheiem fiecare acţiune în 2-3 pase. Este foarte greu. Să putem să gândim, să avem mai mult mingea, nu doar ei.

Am alergat foarte mult aseară, este un efort lăudabil pentru băieţi, dar de ce să-l facem? De ce să alergăm după minge când putem noi să punem adversarii. Avem jucători tehnici.

Dacă iei om cu om, vezi că toţi au o tehnică foarte bună, nu mai spun de tehnica spectaculoasă, cum au atacanţii: Man, Hagi, Moruţan, Drăguş, Florinel Coman. De ce să n-o folosim? Tehnica trebuie folosită nu ca să alergi după minge, ci să stăpâneşti mingea”, a spus Mihai Stoichiţă pentru Fanatik.

Analiza lui Gică Popescu după înfrângerea României în fața Columbiei

Gică Popescu a analizat partida cu sud-americanii și a afirmat că acest eșec reprezintă un duș rece pentru Euro.

"Am avut un final foarte bun, din păcate nu am avut această abordare de la începutul meciului, ne-au dominat copios atunci când au avut pe teren prima echipă. Apoi am revenit după ce au făcut mai multe schimbări.

Cei care au intrat la noi după pauză au făcut-o foarte bine, au împins jocul spre poarta adversă. Se repetă istoria meciului cu Elveția, avem acest finish foarte bun cum a fost și în seara asta.

Dar nu putem avea dubii în privința adversarului pe care l-am întâlnit în seara asta, jucători la cel mai înalt nivel. Un duș rece pe care trebuie să îl gestionăm cu calm.

Trebuia să vină și o astfel de înfrângere care să ne scoată în evidență minusurile. Am avut personalitate în repriza a doua", a declarat Gică Popescu.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Mesajul emoționant transmis de Edi Iordănescu după accidentarea lui Olimpiu Moruțan: ”Totul va fi mai trist fără tine”
Mesajul emoționant transmis de Edi Iordănescu după accidentarea lui Olimpiu Moruțan: ”Totul va fi mai trist fără tine”
Mesajul emoționant transmis de Edi Iordănescu după accidentarea lui Olimpiu Moruțan: ”Totul va fi mai trist fără tine”
Răzvan Burleanu, informații noi despre negocierile cu Edi Iordănescu: ”Este foarte deschis la toate discuțiile”
Răzvan Burleanu, informații noi despre negocierile cu Edi Iordănescu: ”Este foarte deschis la toate discuțiile”
Răzvan Burleanu, informații noi despre negocierile cu Edi Iordănescu: ”Este foarte deschis la toate discuțiile”
Federația i-a dat ultimatum lui Edi Iordănescu: ”Acesta este obiectivul nostru”
Federația i-a dat ultimatum lui Edi Iordănescu: ”Acesta este obiectivul nostru”
Federația i-a dat ultimatum lui Edi Iordănescu: ”Acesta este obiectivul nostru”
Mircea Lucescu, pe banca echipei naționale? Răspunsul ferm al antrenorului român
Mircea Lucescu, pe banca echipei naționale? Răspunsul ferm al antrenorului român
Mircea Lucescu, pe banca echipei naționale? Răspunsul ferm al antrenorului român
VIDEO | Imnul României pentru EURO 2024. Smiley, Andreea Esca și Andra, printre vedetele care-l cântă
VIDEO | Imnul României pentru EURO 2024. Smiley, Andreea Esca și Andra, printre vedetele care-l cântă
VIDEO | Imnul României pentru EURO 2024. Smiley, Andreea Esca și Andra, printre vedetele care-l cântă
Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”
Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”
Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”

Cele mai citite

Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Fotbal  |  22 Aprilie 2024, 11:00
1.
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Ce s-a întâmplat cu Radu Niculescu? De ce a "dispărut" atacantul care i-a dat gol lui Liverpool în Liga Campionilor și a jucat la CM 1998
Ce s-a întâmplat cu Radu Niculescu? De ce a "dispărut" atacantul care i-a dat gol lui Liverpool în Liga Campionilor și a jucat la CM 1998
Special  |  22 Aprilie 2024, 07:30
2.
Ce s-a întâmplat cu Radu Niculescu? De ce a "dispărut" atacantul care i-a dat gol lui Liverpool în Liga Campionilor și a jucat la CM 1998
Variantă surprinzătoare de antrenor pentru Rapid. Lasă banii arabilor pentru a reveni în Grant?
Variantă surprinzătoare de antrenor pentru Rapid. Lasă banii arabilor pentru a reveni în Grant?
Fotbal  |  22 Aprilie 2024, 23:07
3.
Variantă surprinzătoare de antrenor pentru Rapid. Lasă banii arabilor pentru a reveni în Grant?
Cât a muncit un pensionar care va lua 7.800 lei pensie la recalculare? Câte puncte „bonus” a primit?
Cât a muncit un pensionar care va lua 7.800 lei pensie la recalculare? Câte puncte „bonus” a primit?
Cât a muncit un pensionar care va lua 7.800 lei pensie la recalculare? Câte puncte „bonus” a primit?
Cine a fost prințesa română care putea fi țarina Rusiei? A avut un fiu cu Petru cel Mare
Cine a fost prințesa română care putea fi țarina Rusiei? A avut un fiu cu Petru cel Mare
Cine a fost prințesa română care putea fi țarina Rusiei? A avut un fiu cu Petru cel Mare
România va doborî dronele Rusiei ce se apropie de teritoriul său cu ajutorul SUA și Franței
România va doborî dronele Rusiei ce se apropie de teritoriul său cu ajutorul SUA și Franței
România va doborî dronele Rusiei ce se apropie de teritoriul său cu ajutorul SUA și Franței
Știri de ultimă oră din sport
Unirea Slobozia a bifat promovarea în Superliga!
Unirea Slobozia a bifat promovarea în Superliga!
Liga 2   |  24 Aprilie 2024, 21:44
Unirea Slobozia a bifat promovarea în Superliga!
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat accidentarea
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat accidentarea
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 21:26
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat accidentarea
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 21:16
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
"Cred că i se deschide ușa lui Mitriță". Fostul adversar din Superligă care îl vede pe Mitriță în lotul pentru Euro 2024
"Cred că i se deschide ușa lui Mitriță". Fostul adversar din Superligă care îl vede pe Mitriță în lotul pentru Euro 2024
Fotbal   |  24 Aprilie 2024, 21:00
"Cred că i se deschide ușa lui Mitriță". Fostul adversar din Superligă care îl vede pe Mitriță în lotul pentru Euro 2024
Farul – Rapid 3-1. Campioana a ajuns la trei victorii consecutive și revine pe locul 2. Rapidiștii, tot mai departe de obiectivul stabilit
Farul – Rapid 3-1. Campioana a ajuns la trei victorii consecutive și revine pe locul 2. Rapidiștii, tot mai departe de obiectivul stabilit
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 20:56
Farul – Rapid 3-1. Campioana a ajuns la trei victorii consecutive și revine pe locul 2. Rapidiștii, tot mai departe de obiectivul stabilit
Probleme pentru Rapid! Aioani a fost schimbat la pauza meciului cu Farul
Probleme pentru Rapid! Aioani a fost schimbat la pauza meciului cu Farul
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 20:43
Probleme pentru Rapid! Aioani a fost schimbat la pauza meciului cu Farul
Penalty contestat pentru Rapid la partida cu Farul. Ce arată reluările
Penalty contestat pentru Rapid la partida cu Farul. Ce arată reluările
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 19:59
Penalty contestat pentru Rapid la partida cu Farul. Ce arată reluările
Verdict în bătălia supremă: Steaua '86 peste România '94! ”A fost ceva irepetabil”
Verdict în bătălia supremă: Steaua '86 peste România '94! ”A fost ceva irepetabil”
Fotbal   |  24 Aprilie 2024, 19:32
Verdict în bătălia supremă: Steaua '86 peste România '94! ”A fost ceva irepetabil”
Lobonț nu simte presiunea, deși Rapid s-a îndepărtat de Europa: "Eu nu îmi joc nicio șansă"
SuperLiga   |  21:46
Lobonț nu simte presiunea, deși Rapid s-a îndepărtat de Europa: "Eu nu îmi joc nicio șansă"
Unirea Slobozia a bifat promovarea în Superliga!
Liga 2   |  21:44
Unirea Slobozia a bifat promovarea în Superliga!
Gică Hagi a dat verdictul după Farul - Rapid 3-1: "Îmi aduc aminte de echipa din sezonul trecut!" + Mesajul pentru Olimpiu...
SuperLiga   |  21:34
Gică Hagi a dat verdictul după Farul - Rapid 3-1: "Îmi aduc aminte de echipa din sezonul trecut!" + Mesajul pentru Olimpiu Moruțan
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat...
SuperLiga   |  21:26
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat accidentarea
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
SuperLiga   |  21:16
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
live score Sepsi – FCSB 1-2, ACUM, pe iAMsport.ro. Trei goluri în 33 de minute la Sfântu Gheorghe
SuperLiga   |  21:06
Sepsi – FCSB 1-2, ACUM, pe iAMsport.ro. Trei goluri în 33 de minute la Sfântu Gheorghe
"Cred că i se deschide ușa lui Mitriță". Fostul adversar din Superligă care îl vede pe Mitriță în lotul pentru Euro 2024
Fotbal   |  21:00
"Cred că i se deschide ușa lui Mitriță". Fostul adversar din Superligă care îl vede pe Mitriță în lotul pentru Euro 2024
Farul – Rapid 3-1. Campioana a ajuns la trei victorii consecutive și revine pe locul 2. Rapidiștii, tot mai departe de...
SuperLiga   |  20:56
Farul – Rapid 3-1. Campioana a ajuns la trei victorii consecutive și revine pe locul 2. Rapidiștii, tot mai departe de obiectivul stabilit
Rezultate / Clasamente