Cine ar fi cea mai bună soluție pentru postul de fundaș stânga la națională: ”La ora actuală este numărul unu” / ”El trebuie să își schimbe comportamentul”

Tibor Selymes are 46 de selecții pentru naționala României Galerie foto(3) Galerie foto (3 fotografii): Cine ar fi cea mai bună soluție pentru postul de fundaș stânga la națională: ”La ora actuală este numărul unu” / ”El trebuie să își schimbe comportamentul”
Foto: Sport Pictures  |   Tibor Selymes are 46 de selecții pentru naționala României

George Drafta   |   Publicat: 26.03.2024 09:17   |  Actualizat: 26.03.2024 10:31

Tibor Selymes (53 de ani), fostul fundaș stânga al naționalei României, consideră că Nicușor Bancu (31 de ani) este cea mai bună opțiune pentru postul unde Edi Iordănescu (43 de ani) a apelat la o improvizație în amicalul cu Irlanda de Nord, scor 1-1.

În lipsa lui Nicușor Bancu, accidentat, Cristi Manea a fost titularul postului de fundaș stânga la primul meci al tricolorilor din 2024.

Iar la finalul jocului, Edi Iordănescu s-a plâns de faptul că a trebuit să folosească în acea zonă a terenului un fotbalist de picior drept, care evoluează de obicei în cealaltă bandă.

Bancu, alegerea lui Selymes

Titular în 6 dintre cele 10 meciuri ale campaniei de calificare, Bancu ar fi opțiunea antrenorului divizionarei a treia Știința Miroslava pentru partidele de la turneul final.

Fotbalistul Craiovei ar câștiga duelul cu cel al Rapidului, Andrei Borza, care a rămas corigent la capitolul disciplină, pentru fostul component al Generației de Aur.

Bancu are 34 de selecții pentru naționala României

"La ora actuală, Bancu este numărul 1 pentru postul de fundaș stânga. Eu îl vedeam și pe Borza, dar am înțeles că are niște probleme de comportament.

La vârsta asta cred că trebuie să-și schimbe comportamentul dacă vrea să ajungă un jucător de valoare.

Calitate are, cu siguranță, dar Borza trebuie să-și schimbe un pic comportamentul dacă vrea să ajungă sus, la o echipă mare din Europa", a declarat Tibor Selymes, pentru sport.ro.

Răzvan Raț, în asentimentul selecționerului

Scuza invocată de Iordănescu jr pentru randamentul mai slab al lui Manea este una obiectivă este de părere și fostul căpitan al reprezentativei, Răzvan Raț.

Răzvan Raț a avut 113 selecții pentru naționala României

”E clar că a fost o încercare a selecționerului, în condițiile în care Bancu s-a accidentat. Din proprie experiență pot să spun că orice jucător de picior invers care nu folosește foarte bine stângul nu poate evolua în acea poziție.

Instinctiv, el va juca foarte mult cu piciorul drept. Preluările nu le va face înainte, cum ar fi normal dacă ar folosi stângul, ci mai mereu spre interior.

În plus, îi va fi foarte dificil să creeze superioritate ofensivă, să urce și să centreze, va pierde mereu un tempo să-și schimbe poziția ca să poată să dea cu dreptul.

Pentru că altfel, cel mai probabil, centrările sale n-ar mai avea prea multă calitate”, au fost argumentele lui Raț pentru Gsp.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Mesajul emoționant transmis de Edi Iordănescu după accidentarea lui Olimpiu Moruțan: ”Totul va fi mai trist fără tine”
Mesajul emoționant transmis de Edi Iordănescu după accidentarea lui Olimpiu Moruțan: ”Totul va fi mai trist fără tine”
Mesajul emoționant transmis de Edi Iordănescu după accidentarea lui Olimpiu Moruțan: ”Totul va fi mai trist fără tine”
Răzvan Burleanu, informații noi despre negocierile cu Edi Iordănescu: ”Este foarte deschis la toate discuțiile”
Răzvan Burleanu, informații noi despre negocierile cu Edi Iordănescu: ”Este foarte deschis la toate discuțiile”
Răzvan Burleanu, informații noi despre negocierile cu Edi Iordănescu: ”Este foarte deschis la toate discuțiile”
Federația i-a dat ultimatum lui Edi Iordănescu: ”Acesta este obiectivul nostru”
Federația i-a dat ultimatum lui Edi Iordănescu: ”Acesta este obiectivul nostru”
Federația i-a dat ultimatum lui Edi Iordănescu: ”Acesta este obiectivul nostru”
Mircea Lucescu, pe banca echipei naționale? Răspunsul ferm al antrenorului român
Mircea Lucescu, pe banca echipei naționale? Răspunsul ferm al antrenorului român
Mircea Lucescu, pe banca echipei naționale? Răspunsul ferm al antrenorului român
VIDEO | Imnul României pentru EURO 2024. Smiley, Andreea Esca și Andra, printre vedetele care-l cântă
VIDEO | Imnul României pentru EURO 2024. Smiley, Andreea Esca și Andra, printre vedetele care-l cântă
VIDEO | Imnul României pentru EURO 2024. Smiley, Andreea Esca și Andra, printre vedetele care-l cântă
Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”
Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”
Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”

Cele mai citite

Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Fotbal  |  22 Aprilie 2024, 11:00
1.
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Ce s-a întâmplat cu Radu Niculescu? De ce a "dispărut" atacantul care i-a dat gol lui Liverpool în Liga Campionilor și a jucat la CM 1998
Ce s-a întâmplat cu Radu Niculescu? De ce a "dispărut" atacantul care i-a dat gol lui Liverpool în Liga Campionilor și a jucat la CM 1998
Special  |  22 Aprilie 2024, 07:30
2.
Ce s-a întâmplat cu Radu Niculescu? De ce a "dispărut" atacantul care i-a dat gol lui Liverpool în Liga Campionilor și a jucat la CM 1998
Variantă surprinzătoare de antrenor pentru Rapid. Lasă banii arabilor pentru a reveni în Grant?
Variantă surprinzătoare de antrenor pentru Rapid. Lasă banii arabilor pentru a reveni în Grant?
Fotbal  |  22 Aprilie 2024, 23:07
3.
Variantă surprinzătoare de antrenor pentru Rapid. Lasă banii arabilor pentru a reveni în Grant?
Cât a muncit un pensionar care va lua 7.800 lei pensie la recalculare? Câte puncte „bonus” a primit?
Cât a muncit un pensionar care va lua 7.800 lei pensie la recalculare? Câte puncte „bonus” a primit?
Cât a muncit un pensionar care va lua 7.800 lei pensie la recalculare? Câte puncte „bonus” a primit?
Cine a fost prințesa română care putea fi țarina Rusiei? A avut un fiu cu Petru cel Mare
Cine a fost prințesa română care putea fi țarina Rusiei? A avut un fiu cu Petru cel Mare
Cine a fost prințesa română care putea fi țarina Rusiei? A avut un fiu cu Petru cel Mare
România va doborî dronele Rusiei ce se apropie de teritoriul său cu ajutorul SUA și Franței
România va doborî dronele Rusiei ce se apropie de teritoriul său cu ajutorul SUA și Franței
România va doborî dronele Rusiei ce se apropie de teritoriul său cu ajutorul SUA și Franței
Știri de ultimă oră din sport
Momentul dificil pe care Charalambous a trebuit să îl gestioneze în Covasna: "Trebuie să găsim mereu soluții în astfel de situații"
Momentul dificil pe care Charalambous a trebuit să îl gestioneze în Covasna: "Trebuie să găsim mereu soluții în astfel de situații"
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 23:47
Momentul dificil pe care Charalambous a trebuit să îl gestioneze în Covasna: "Trebuie să găsim mereu soluții în astfel de situații"
Sepsi – FCSB 2-2. Roș-albaștrii ratează victoria după ce au condus de două ori pe parcursul partidei
Sepsi – FCSB 2-2. Roș-albaștrii ratează victoria după ce au condus de două ori pe parcursul partidei
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 23:46
Sepsi – FCSB 2-2. Roș-albaștrii ratează victoria după ce au condus de două ori pe parcursul partidei
Lovitură de teatru: Xavi rămâne la Barcelona!
Lovitură de teatru: Xavi rămâne la Barcelona!
LaLiga   |  24 Aprilie 2024, 23:14
Lovitură de teatru: Xavi rămâne la Barcelona!
Lobonț nu simte presiunea, deși Rapid s-a îndepărtat de Europa: "Eu nu îmi joc nicio șansă"
Lobonț nu simte presiunea, deși Rapid s-a îndepărtat de Europa: "Eu nu îmi joc nicio șansă"
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 21:46
Lobonț nu simte presiunea, deși Rapid s-a îndepărtat de Europa: "Eu nu îmi joc nicio șansă"
Unirea Slobozia a bifat promovarea în Superliga!
Unirea Slobozia a bifat promovarea în Superliga!
Liga 2   |  24 Aprilie 2024, 21:44
Unirea Slobozia a bifat promovarea în Superliga!
Gică Hagi a dat verdictul după Farul - Rapid 3-1: "Îmi aduc aminte de echipa din sezonul trecut!" + Mesajul pentru Olimpiu Moruțan
Gică Hagi a dat verdictul după Farul - Rapid 3-1: "Îmi aduc aminte de echipa din sezonul trecut!" + Mesajul pentru Olimpiu Moruțan
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 21:34
Gică Hagi a dat verdictul după Farul - Rapid 3-1: "Îmi aduc aminte de echipa din sezonul trecut!" + Mesajul pentru Olimpiu Moruțan
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat accidentarea
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat accidentarea
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 21:26
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat accidentarea
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 21:16
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
Gigi Becali a intrat în direct la miezul nopții după Sepsi - FCSB 2-2 și nu s-a ascuns: "Nu înțeleg jucătorii. Îi simt așa"
SuperLiga   |  00:18
Gigi Becali a intrat în direct la miezul nopții după Sepsi - FCSB 2-2 și nu s-a ascuns: "Nu înțeleg jucătorii. Îi simt așa"
Ce spune Florinel Coman după accidentarea din meciul Sepsi - FCSB 2-2. Ce probleme acuză
SuperLiga   |  00:05
Ce spune Florinel Coman după accidentarea din meciul Sepsi - FCSB 2-2. Ce probleme acuză
Editorial Andrei Ciobanu: Va fi mai frumos să luăm titlul etapa viitoare, când ne vom revanșa în fața Farului!
Fotbal   |  23:56
Editorial Andrei Ciobanu: Va fi mai frumos să luăm titlul etapa viitoare, când ne vom revanșa în fața Farului!
Momentul dificil pe care Charalambous a trebuit să îl gestioneze în Covasna: "Trebuie să găsim mereu soluții în astfel de...
SuperLiga   |  23:47
Momentul dificil pe care Charalambous a trebuit să îl gestioneze în Covasna: "Trebuie să găsim mereu soluții în astfel de situații"
Sepsi – FCSB 2-2. Roș-albaștrii ratează victoria după ce au condus de două ori pe parcursul partidei
SuperLiga   |  23:46
Sepsi – FCSB 2-2. Roș-albaștrii ratează victoria după ce au condus de două ori pe parcursul partidei
Ilie Dumitrescu a exclamat la finalul meciului din Liga 1: ”Profesor universitar, incredibil ce face!”
SuperLiga   |  23:18
Ilie Dumitrescu a exclamat la finalul meciului din Liga 1: ”Profesor universitar, incredibil ce face!”
Lovitură de teatru: Xavi rămâne la Barcelona!
LaLiga   |  23:14
Lovitură de teatru: Xavi rămâne la Barcelona!
Probleme pentru Florinel Coman la Sfântu Gheorghe. Ce a pățit golgheterul FCSB-ului
SuperLiga   |  23:02
Probleme pentru Florinel Coman la Sfântu Gheorghe. Ce a pățit golgheterul FCSB-ului
Rezultate / Clasamente