CULISE | L-a păcălit Burleanu pe Rădoi? De ce s-a supărat Mirel pe FRF: "Cine sunt eu?!"
![Răzvan Burleanu și consilierul său Andrei Vochin nu și-au ascuns niciodată simpatia față de Mirel Rădoi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20072%2F17232251730c3c2f05.jpg&w=960&h=640&c=1)
Adrian Florea | Publicat: 09.08.2024 18:54 | Actualizat: 09.08.2024 18:54
Fără contract din 8 aprilie, când s-a despărțit de Al-Jazira (EAU), Mirel Rădoi (43 de ani) a fost foarte aproape de o revenire pe banca primei reprezentative, pe care a mai ocupat-o în perioada noiembrie 2019 - noiembrie 2021. Dar pe cât de aproape a fost în teorie, pe atât de departe s-a dovedit a fi în practică. Ce s-a întâmplat, de fapt?
Sursele iAMsport.ro au dezvăluit că, imediat după refuzul lui Gică Hagi, Răzvan Burleanu l-a sunat pe Rădoi și i-a spus că el este alesul, iar oficializarea ofertei va fi o formalitate pe care o va îndeplini Comisia Tehnică din cadrul Federației.
Mirel a fost mereu favoritul boss-ului de la Casa Fotbalului. În urmă cu trei ani, când s-a încheiat primul mandat al fostului căpitan stelist la cârma naționalei, Burleanu i-ar fi promis că, mai devreme sau mai târziu, va fi din nou selecționer.
La rândul său, Rădoi a vorbit întotdeauna la superlativ despre cel care i-a fost șef vreme de mai bine de trei ani, cât s-a ocupat de destinele loturilor de tineret și de seniori.
Prin ce o să spun, îmi voi lua bobârnace de la foarte multă lume. Ca om, Răzvan Burleanu este unul dintre cei mai deștepți oameni pe care i-am întâlnit în viața mea. Eu l-am prins și pe Mircea Sandu. Nu vreau să vorbesc pe nimeni de rău, dar nu se pot compara! Mirel Rădoi, în decembrie 2021, pentru TelekomSport
Acum se ivise ocazia perfectă pentru un comeback spectaculos. "Regele", primul nume ofertat, n-a dorit să renunțe la proiectul Farul, pentru Mutu insista doar Stoichiță, Chivu n-a dorit să revină în fotbalul autohton, Bölöni, Reghecampf ori Șumudică n-au fost cu adevărat niciodată în cărți, în vreme ce Olăroiu sau Răzvan Lucescu erau/sunt antrenori mult prea scumpi pentru bugetul federal.
Mircea Lucescu: "Nu vin să fiu de decor"
Rămăsese un singur nume serios cu care Mirel concura, Mircea Lucescu. Un titan pe CV, însă un titan la aproape 80 de ani, în care mulți din cadrul Federației nu credeau. Acesta a și fost motivul pentru care inițial i-au propus să fie doar un supervizor al tuturor reprezentativelor, iar la naționala de seniori să fie instalat un tehnician mai tânăr, agreat de Il Luce.
Burleanu spera să-l convingă pe Lucescu să-l accepte pe Mirel, Stoichiță insista pentru "Briliant". Numai că nea Mircea n-a fost de acord cu nicio sugestie: "Dacă mă vreți cu adevărat, puneți-mă selecționer! Nu pot veni într-o funcție decorativă".
Aceleași surse credibile au mai precizat că, în acel moment al negocierilor, Burleanu ar fi fost tentat să renunțe la Il Luce și să-l readucă pe Rădoi. Doar că s-au opus aproape toți cei care au un cuvânt de spus în fața președintelui, chiar dacă unii dintre aceștia nu (mai) sunt încântați de capacitățile actuale ale venerabilului antrenor.
Calculul sfătuitorilor a fost cinic, dar corect în condițiile date: "Mirel e un risc. E încă tânăr, dornic de revanșă după ratarea calificărilor la Euro și la Mondiale, însă tot un pariu rămâne. Plus că în ultimul timp n-a prea avut rezultate, nici la noi, nici prin străinătate. Lucescu, în schimb, e acceptat de toată lumea. Dacă ne califică la Mondiale, ne-am scos. Dacă nu o face, nimeni nu va avea ce să ne reproșeze nouă, toate oalele se vor sparge în capul lui Mircea".
Mirel și-a dorit enorm să revină. Era convins că va da lovitura cu generația asta de fotbaliști, cu care a ajuns în semifinale la Europeanul de tineret Sursă iAMsport.ro
Deși ar fi vrut să-și respecte cuvântul dat lui Rădoi, Burleanu a priceput că argumentele consilierilor săi sunt solide, iar instalarea lui Il Luce era cea mai avantajoasă soluție. Astfel că a încuviințat angajarea lui Lucescu printr-un contract până în 2026, dar "a uitat" să-l mai anunțe pe Mirel de schimbarea planurilor.
Că Rădoi este supărat c-a aflat din presă vestea învestirii lui nea Mircea o dovedește și scurtul dialog telefonic pe care l-a avut cu iAMsport.ro.
Mirel Rădoi: "Nici nu confirm, nici nu infirm!"
Bună ziua, Mirel! Ce mai faci, că de luni de zile nu prea știm nimic despre tine?
N-am mare lucru de anunțat despre mine, de asta și prefer anonimatul.
Ca să te întreb direct, ți s-a oferit șansa de a reveni la națională? Ai refuzat tu?
Păi, nici nu știu dacă m-a ofertat cineva ca să pot să refuz.
Avem o informație că Burleanu...
Nu pot nici să confirm, nici să infirm! Nu mai contează, vreau doar să-mi văd liniștit de viața mea.
Te-a supărat cineva?
Repet, vreau doar să stau departe de tot ce se întâmplă.
Despre numirea lui Mircea Lucescu ce zici?
Nu pot eu să-mi dau cu părerea despre Mircea Lucescu! Cine sunt eu să comentez despre Mircea Lucescu?
Ai jucat de vreo 70 de ori la națională, ai fost căpitanul echipei care a ajuns în semifinalele Cupei UEFA, ai fost și tu selecționer, de ce să nu poți comenta?
Repet, chiar nu vreau să spun nimic despre alegerea Federației.
Mai stai mult pe tușă? Unde te vedem antrenând și de când?
Așa cum am zis și la început, n-am nimic important de anunțat despre mine.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Reacția lui Ionuț Chirilă în ziua în care Lucescu a fost instalat la echipa națională: "Este un merit incontestabil al lui Burleanu că l-a pus pe cel mai bun în postul în care era nevoie"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19955%2F17229725831c0db79f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Îl au pe Neil Lennon, dar îl puteau avea pe Mircea Lucescu! Noul selecționer al României a recunoscut: ”Da, astăzi eram la Rapid dacă se întâmpla asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19941%2Fc150-eb04a229-1722943765b4bce932.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Lucescu a vrut să antreneze gratis!”. Dezvăluirea lui Răzvan Burleanu despre salariul lui ”Il Luce” și reacția tehnicianului: ”Asta mi-au zis”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19936%2F1722940027f553fd09.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Lucescu, pus în dificultate de întrebarea jurnalistului iAMsport.ro: ”Când a câștigat Burleanu, v-ați declarat dezamăgirea că s-a continuat cu un președinte care încurajează incompetența. Ce s-a schimbat?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19931%2F172293632900476010.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Lucescu, prima reacție după ce a preluat naționala: ”Am spus că vin doar când nu mai e nicio soluție. Am făcut tot posibilul să îl conving pe Edi să rămână”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19930%2Fc150-319ba9fe-1722934594fc5c75a7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Mircea Lucescu este noul selecționer al României! Răzvan Burleanu: ”Ne dorim să ne calificăm la Mondial”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19928%2F1722935036e575d3f3.jpeg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Ce a spus Michelle Obama despre podiumul de la gimnastică, după ce Ana Bărbosu a rămas fără medalie: ”Încă sunt copleșită”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19975%2F1723019049a2511153.jpg&w=540&h=360&c=1)
![O șansă pentru Ana Bărbosu? Ce ar fi făcut arbitrii imediat după încheierea concursului. Detaliul care ar putea răsturna clasamentul la gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F20031%2F1723123535a36b2c4c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adrian Bejan, unul dintre cei mai renumiți savanți din lume, despre David Popovici: ”Este viitorul înotului”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19824%2F17227711877a04a07c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Casa de PENSII anunță ziua și ora când intră pensia pe luna august pe card. „Banii sunt transferați”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FTH0PwHL4qKbTqZstbtDtVzTv33nb2h1qscqceuwRGWA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWNlMGEwOTJkNGVlZWI3NmNiYTVmZWI1ZTAyODUwOTkuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Submarine nucleare rusești, gata să scufunde un portavion nuclear SUA. 200 de avioane, în alertă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F-NSC5XGL17wuoTAhb8utwdpKmHYzvM9N-ERbUWO8QYc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMTcwNmQwZDBkMGFjOGRhY2Q5ODJmZjRiYTlmNTFjN2EuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![5 pași ce trebuie făcuți dacă puneți motorină în loc de benzină în rezervor. NU porniți motorul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FL5iZ3ysM-lDc_kU8C6NyZiaREERRuppTR9ss2kiKok4%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMzg2MDk0YTgzMTMzOGM0MGZhNzc3ZTJiYThhNDgxYjYtMS5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Derby-ul Ilfovului” s-a încheiat la egalitate! Ce s-a întâmplat în duelul FC Voluntari - Concordia Chiajna + Programul etapei 2 din Liga 2](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20085%2F1723226849baef5180.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Final în ”telenovela” Daniel Bîrligea? Cristi Balaj a făcut anunțul: ”Și el își dorește acest lucru”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20068%2F1723202928c536ce06.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Nistor dezvăluie de ce a fost dat afară de la Universitatea Craiova: ”De când am plecat nu au mai câștigat nimic!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20083%2F1723221797bb0a3af3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fostul jucător de la FCSB a dezvăluit de ce a ordonat Gigi Becali să fie scos din echipă: ”Am pierdut trei luni pe acasă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20075%2F1723220669eeaae2ef.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Anglia are un nou selecționer! Omul care a ratat un transfer la Real Madrid pentru că a fost ”confundat” cu alt jucător este alesul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20082%2F17232194710cddd11f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Fostul fotbalist de la Dinamo, Petrolul sau CFR Cluj a semnat cu o nouă echipă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20081%2F1723218348527e028b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Veste uriașă pentru FCSB. Unul din cei mai importanți fotbaliști ai campioanei poate juca cu Sparta](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20078%2Fc150-0ed2e95d-172321500266227577.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Alex Cicâldău și-a găsit echipă! Giovanni Becali a dezvăluit posibila destinație: ”Se poate ajunge la un compromis”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20071%2F1723207779c2d33ff2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cătălin Chirilă, primele cuvinte după ce a ratat medalia olimpică: ”E o lecție pentru mine. Nu am făcut față condițiilor meteo”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20073%2F17232085391c6008c1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cătălin Chirilă a încheiat concursul pe locul 9. Loredana Toma, marea speranță a României la o medalie! Programul și rezultatele sportivilor români la Jocurile Olimpice, 9 august](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20053%2F172318307181d36e0b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Alysha Newman a luat bronzul la Jocurile Olimpice, dar câștigă bani mulți de pe o platformă de adulți: ”Ce cred alții despre asta nu mă deranjează”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20061%2F1723198973a9ad19a8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Roxana Dobre şi Florin Salam s-au împăcat! S-a întors la el, după ce se mutase alături de copii la bunici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F4%252F278%252F1722768343f9493fb2.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Dan Negru, reacţie nervoasă după moartea lui Nicu Covaci: "Respectul îl dăm doar celor morţi"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F3%252F276%252F1722687399b915569e.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Povestea de film a lui Andrei Cornea, campion la Jocurile Olimpice! A tăiat lemne pentru bani până la 16 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F2%252F272%252F172254822125af8245.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)