video exclusiv Raț, despre momentul când l-a făcut K.O. pe Rădoi: ”I-am zdrobit pometele. Și-a rupt și degetele”. Ce i-a transmis stelistul: ”Dacă îl prind, îi rup nasul!”
![Foto 8/12](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F9%2F18520%2F1720526774a3a1e652.jpg&w=960&h=640&c=1)
Radu Secoșan | Publicat: 09.07.2024 15:53 | Actualizat: 09.07.2024 17:43
Invitat în cadrul podcastului iAM Ștucan, Răzvan Raț (43 de ani) a rememorat momentul în care l-a făcut K.O. pe Mirel Rădoi (43 de ani) la Euro 2008, în meciul dintre România și Italia , scor 1-1.
Titulari la debutul României la Euro 2008, împotriva Franței, meci încheiat 0-0 și în care Răzvan Raț a fost integralist, iar Mirel Rădoi a fost înlocuit în prelungiri, cei doi aveau să fie protagoniștii unui moment neplăcut în următorul joc.
În minutul 20, căpitanul FCSB din acea vreme a fost înlocuit, în urma unui contact extrem de dur cu Raț. Rădoi a fost scos din joc pentru următoarea perioadă, în timp ce fundașul lateral a putut rămâne în teren, dar s-a ales cu capul spart.
- Episoade noi ale podcastului iAM Ștucan by iAMsport.ro sunt publicate în fiecare joi, de la ora 19:00, pe canalul de Youtube iAMsport. Următorul invitat este Adi Mutu!
Invitat la iAM Ștucan, Răzvan Raț a fost întrebat de moderatorul Costin Ștucan, vorbind despre participarea la Euro, despre momentul în care l-a făcut K.O. pe închizătorul naționalei, care a ratat ultimul meci cu Olanda, pierdut 0-2.
Răzvan Raț: ”L-am șifonat, dar fără să vreau”
Răzvan Raț: În calificări e ca și cum ai cânta în duș, la Euro e ca și cum ai cânta pe scenă!
Costin Ștucan: Erai atât de preocupat de cântatul pe scenă când te-ai lovit cu Rădoi la turneul final? A zis el, în glumă, că ”dacă îl prind în Spania, îi rup nasul!”. L-ai șifonat rău de tot atunci.
Raț: Da, l-am șifonat, dar fără să vreau.
Ștucan: Tu l-ai mai lovit o dată, la un antrenament, la un picior, la o convocare la echipa națională.
Raț: Nu știu...
Ștucan: Da, l-ai călcat și au fost discuții că s-ar putea să nu joace.
Raț: Chiar nu știu, nu îmi amintesc asta.
Ștucan: Da, da. Înseamnă că ai ceva cu el?
Raț (n.r. în același timp): Înseamnă că a fost intenționat, nu (n.r. râd amândoi)? Nu, în niciun caz. Și eu, practic, veneam cu fața, am strigat ”eu!”, dar oricum nu se auzea.
”S-a făcut întuneric de tot”
Ștucan: Și s-a făcut întuneric.
Raț: S-a făcut înturneric pentru el de tot, pentru mine, pentru câteva secunde, chiar s-a făcut întuneric, bine, am avut norocul... doar aici (n.r. arată spre creștet) mi-am spart.
Ștucan: A mai rămas semn?
Raț: Nu cred, dar mi s-a crăpat pielea, adică era ceva... Doar șocul a fost, din păcate, eu practic l-am lovit în pomete și practic s-a zdrobit pometele și... În fine, și-a rupt și degetele atunci, pentru că el și-a pierdut cunoștința în aer și, în momentul în care și-a pierdut-o, a aterizat pe degete și degetele erau invers. Cu atât mai... Plus nasul, plus... l-am avariat bine.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![L-a contactat FRF pe Adi Mutu pentru postul de selecționer? Cum a răspuns ”Briliantul”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19193%2F17216440019f9fb251.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul lui Edi Iordănescu după despărțirea de echipa națională: ”Nu a fost mereu un drum al sărbătorii”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19189%2F17216423736a190cd1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![BREAKING NEWS | FRF a anunțat despărțirea de Edi Iordănescu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19183%2Fc150-2c394e7e-17216379477abb0e7c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Selecționer pentru România: Răzvan Burleanu a discutat deja cu un posibil înlocuitor al lui Edi Iordănescu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19097%2F172149136406e4072b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Petrescu știe cine este potrivit să fie selecționerul naționalei: ”Ar putea să califice echipa la Cupa Mondială”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19081%2F172147261669e3182a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Verdictul lui Gică Popescu. Cine este singurul tricolor din Generația de Suflet care ar fi avut loc în Generația de Aur](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19032%2F1721385851c66b35d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19146%2F17215640919b00ed89.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19073%2F1721458898a6115947.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Orașul de 67.000 de locuitori cu două stadioane moderne. Cum arată lucrările la arena care va costa 50 de milioane de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19089%2F172147548538986e1b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.700.000.000 € investește România în sisteme de apărare aeriană. Doar Bucureștiul e „acoperit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FtcWHtov94Q0HR_36UGzNhtqbeTIESUV4_iO_F07ADEc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzQ5ZTAzOTU2MzVlNWI1NzYxN2M5NDdlYWVlNjRkYjYwLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Budăi anunță câți ani trebuie să fi muncit pentru o pensie mare la recalculare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F3m7QxbqJ-qZ3L27br1ubIbP72cCayAmk2pCZcAhYXOk%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzAxMGI4OGNlOGE0NTc1NzMwOWVkM2UxNmE3ZjdkODg3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum să răcești berea în doar 7 minute? Două trucuri ce te vor ajuta în zilele caniculare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4g935HsEaHVnryvd0o9hzQ2swmHNGZERXYzS0E__CYE%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzlmNjEyZmY5MWY2NTU2YTlhNjUwZGU1MDBiMWI4YzNiLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Petrescu mai poate rămâne fără un jucător de bază în această vară. Cristi Balaj confirmă discuțiile: "Știu că se interesează cluburi și impresari"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19154%2F172158544996041fc1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Constantin Grameni e sincer după remiza cu Oțelul: ”Îmi lipsește Louis Munteanu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19220%2F172168360936204618.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați - Farul Constanța 0-0. ”Neamțul” și ”Regele” au dat-o la pace](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19185%2F172168208209213853.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Cel mai vechi străin din Superligă vine în Trivale. A preferat să plece de la Petrolul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19213%2F1721672137239e19b7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Prepeliță, resemnat după eșecul echipei sale, în fața celor de la Sepsi: ”Sunt jucători care nu au mentalitate de învingători”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19215%2F1721674276740da4ac.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sepsi a bătut cu greu la Buzău, dar ardelenii visează frumos: ”Vrem minim în play-off” + Jucătorul care face diferența: ”Felicit șefii că l-au adus, e preferatul meu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19214%2F17216736986b7c5f4d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | A lăsat pe CFR Cluj și merge să ajute o echipă de tradiție să promoveze în Superliga: ”Bine ai venit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19208%2F17216647877ce1ce4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gloria Buzău - Sepsi OSK 1-2. Gazdele au avut un gol anulat în ultimele secunde. Victorie cu șansă pentru Sepsi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19188%2F172167150278ada6ef.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)