Mesajul lui Edi Iordănescu după despărțirea de echipa națională: ”Nu a fost mereu un drum al sărbătorii”
![Edi Iordănescu a fost la FCSB înainte de mandatul pe banca naționalei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19189%2F17216423736a190cd1.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Stan | Publicat: 22.07.2024 13:01 | Actualizat: 22.07.2024 14:26
La scurt timp după ce FRF a anunțat despărțirea de Edi Iordănescu, fostul selecționer a transmis un mesaj a reacționat cu un comunicat de presă.
Edi Iordănescu a reușit să aducă România în fazele finale ale unui turneu final după o pauză de 24 ani, însă în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2026 se va afla pe banca primei reprezentatitve un alt seleționer.
Contractul lui Iordănescu Jr. cu FRF expiră pe 30 iulie 2024, iar cele două părți nu au ajuns la un acord.
Edi Iordănescu: ”Am trăit împreună momente pentru istorie, încărcate cu emoții incredibile”
După ce FRF a anunțat că acest parteneriat nu va continua, Edi Iordănescu a transmis un mesaj, în care a și specificat că în această perioadă nu a negociat cu nicio echipă.
”Dragi suporteri români,
Am început cu încredere totală un drum ce părea imposibil pentru cei mai mulți și mi-am asumat cu toată inima această misiune în care am investit tot ce am avut mai bun ca om și ca antrenor.
Am construit o echipă performantă, demnă de tradiția și renumele României, și sunt mândru că am avut șansa să pot lucra alături de fotbaliști cu un caracter extraordinar și cu un potențial deosebit.
Am trăit împreună momente pentru istorie, încărcate cu emoții incredibile. Am fost fericit și onorat că putem produce fericire pentru milioane de români. Sunt convins că prin sacrificiul acestor băieți minunați am inspirat și vom inspira generații, iar copiii noștri vor crește având modele românești de urmat.
Dar nu a fost mereu un drum al sărbătorii. Ci și al sacrificiilor. Iar cele făcute de mine nu contează. Însă pentru cele făcute de familia mea sunt dator să îmi țin acum promisiunea.
Pentru că am promis că ne vom califica la EURO. Și ne-am calificat. Câștigând o grupă, fără înfrângere.
”Nu plec de la echipa națională pentru bani”
Am promis că mergem la EURO să ne batem cu toată ființa și să facem românii mândri de această echipă. Așa am făcut. Mai mult decât atât, la turneul final din Germania, spiritul echipei naționale a unit românii de pretutindeni și a arătat încă o dată chipul adevărat al României, redobândind prin sacrificiu și demnitate respectul întregii lumi.
Dar, în același timp, am promis familiei mele, în momentele grele prin care am trecut din acest parcurs, când ea a suferit și m-a susținut dincolo de toate, că îmi voi îndeplini și datoria față de ea, după ce îmi voi face deplin datoria față de echipa națională și față de România.
Acum e momentul să îmi țin cuvântul și față de familia mea.
Misiunea mea ca selecționer al echipei naționale s-a încheiat.
Generația de Suflet a ajuns să își știe singură drumul. L-am construit împreună, am adus principii și valori care nu pot să dispară peste noapte, am consolidat împreună o disciplină a muncii, un spirit de luptă și o mentalitate care vor rămâne. Sunt cele mai mari câștiguri, dincolo de performanța sportivă!
Acești jucători au un potențial fantastic, sunt sigur că și-l vor împlini iar eu voi fi cel mai mândru să urmăresc acest parcurs. Din postura de suporter numărul unu al lor, prin orice provocări vor avea, așa cum le-am fost alături prin orice provocări, până acum, ca antrenor.
Ca să nu existe nicio speculație inutilă, voi fi la fel de realist și transparent cum mă știți:
1. Am primit multe oferte în toată această perioadă de timp, pe toată durata mandatului meu de selecționer al României, dar, așa cum v-am spus mereu: nu am negociat nici măcar o secundă cu cineva!
2. Am avut o relație perfectă cu echipa FRF, am fost sprijinit, ascultat, înțeles și m-am bucurat de colaboratori excepționali din toate zonele de activitate.
3. Îi mulțumesc președintelui Răzvan Burleanu pentru că am avut șansa unei colaborări totale cu un partener extraordinar, care prin înțelepciune și dialog a susținut munca mea. Aportul său și al echipei FRF în obținerea performanțelor a fost unul fundamental.
4. Nu am venit la echipa națională pentru bani. Nu plec de la echipa națională pentru bani.
5. Am ales drumul foarte greu în momentul poate cel mai greu. Iar acum trebuie să aleg drumul firesc după ce am încheiat împreună un parcurs fericit. Voi reveni cu detalii despre parcursul meu la momentul potrivit.
În prima mea declarație publică în calitate de selecționer al României, în ianuarie 2022, vă mărturiseam că îmi doream din tot sufletul ca românii, atunci când pleacă de la stadion, să fie împăcați cu gândul că jucătorii naționalei au dat totul.
Astăzi plec eu, împăcat cu gândul că m-am ținut de cuvânt.
Cea mai mare onoare pentru mine a fost și va rămâne faptul că am putut să antrenez naționala țării mele, să reprezint România și românii.
Am antrenat poate cea mai iubită generație a echipei naționale, una care și-a câștigat prin muncă și dăruire această dragoste. Iar cuvintele, dragi suporteri români, sunt prea puține că să îmi exprim recunoștința față de dragostea voastră!
Hai, România! Oricând și pentru totdeauna!
Edward Iordănescu”, a scris Edi Iordănescu pe Facebook.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![L-a contactat FRF pe Adi Mutu pentru postul de selecționer? Cum a răspuns ”Briliantul”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19193%2F17216440019f9fb251.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Selecționer pentru România: Răzvan Burleanu a discutat deja cu un posibil înlocuitor al lui Edi Iordănescu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19097%2F172149136406e4072b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Petrescu știe cine este potrivit să fie selecționerul naționalei: ”Ar putea să califice echipa la Cupa Mondială”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19081%2F172147261669e3182a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Verdictul lui Gică Popescu. Cine este singurul tricolor din Generația de Suflet care ar fi avut loc în Generația de Aur](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19032%2F1721385851c66b35d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F18%2F18971%2Fc150-6d8dfe72-1721282736327d7369.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F18%2F18986%2Fc150-c9a4ba83-17212969907c689732.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19146%2F17215640919b00ed89.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19073%2F1721458898a6115947.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Orașul de 67.000 de locuitori cu două stadioane moderne. Cum arată lucrările la arena care va costa 50 de milioane de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19089%2F172147548538986e1b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![„Tata mi-a promis că mă va conduce la altar în uniformă militară”. O poveste de viață](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FjLrvjjAv1Bl98ykY56ba_ofsoJXyxE1UDHXs2fgbIbU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2UxM2ZlOWNlMzM4YTdjOGRlZjJlYzFmYTZhMmQ4MjAwLmpwZWc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FHbpIxYljH-fh6ulz56-O3RxXCq5VSOOysmNNe7BObws%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzgzY2Y2NmRjODJiMGJlN2RiNTMwYjQ4NDZkZDE2MTZkLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FmSP_R0jIZvwocKJl-Ynkd-UPKd3rFYQyES3OlN_RNiE%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IwMTQ2YmU2NzIzOGFlZjgyNDE3YjM5OWM1OTRlYWYxLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fostul jucător de la FCSB, Rapid și Oțelul își începe cariera de antrenor la o echipă care își dorește să "renască"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19099%2F1721491384fa070985.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce prețuri au biletele pentru duelul FCSB - Maccabi Tel Aviv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19158%2F1721590383872ca2ea.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rusia boicotează Jocurile Olimpice după ce unii dintre jurnaliști au fost interziși](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19199%2Fc150-e7170b01-1721652636c114efb0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![O echipă de tradiție din Liga 2 transferă doi jucători din Superligă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19202%2Fc150-9602c0ee-17216526217919616c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![LPF reacționează după ce s-a scris că Rapid ar putea pierde meciul cu CFR Cluj la "masa verde"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19190%2F1721645144d7e28899.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gest remarcabil făcut de CFR Cluj înainte de duelul cu U Cluj. LPF a luat decizia așteptată de fani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19203%2F172165329705d54519.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Peste 4,000 de persoane au fost declarate interzise la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19198%2Fc150-27831c4f-1721650214b78ab64e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați - Farul Constanța, de la 22:00, pe iAMsport.ro. Dorinel Munteanu și Gică Hagi se întâlnesc într-un nou duel](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19185%2F17216402118e768802.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)