Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
Galerie foto(4) Galerie foto (4 fotografii): Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
Vlad Stoica | Publicat: 27.06.2026 19:04 | Actualizat: 27.06.2026 19:12
Fostul atacant Claudiu Vaișcovici (63 de ani) a povestit un episod dramatic din perioada în care era antrenor secund la Oțelul.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Incidentul s-a petrecut la un meci cu Farul Constanța, din stagiunea 2003/2004, când i s-a făcut brusc rău pe marginea terenului.
Fostul fotbalist a fost preluat de ambulanță, iar medicii au constatat o problemă cardiacă severă, cu puls foarte ridicat. A fost transportat de urgență la spitalul din Constanța, unde a fost monitorizat și stabilizat.

Claudiu Vaișcovici: ”După 6-7 minute am avut un șoc”
Fostul mare atacant de la Dinamo și Oțelul a descris momentele ca fiind critice, spunând că a avut senzația că își pierde controlul și că a fost la un pas de un deznodământ tragic, însă medicii au intervenit rapid și i-au salvat viața.
”Când eram antrenor secund la Oțelul, în campionatul 2003/2004, în etapa a doua, la Farul, prin minutul 70 am căzut lat. Atunci a fost cea mai dură... M-a urcat până la urmă în salvare, pe tunel am zis să oprească salvarea, să nu mă ducă la spital și tot îmi lua pulsul.
Mi-a dat o nitroglicerină și, la un moment dat, vedeam așa cum se îngustează tunelul și vezi luminița de la capătul său, din ce în ce mai mică. Eram speriat. Când a văzut că era 230 pulsul, i-a zis șoferului: 'Dă-i drumul la sirenă'. M-au dus la spital la Constanța și mă așteptau cu aparatele afară.
După 6-7 minute am avut un șoc. Eram cu aparatele, dar nu îmi făceau nimic, mă monitorizau. Nu aveau ce să-mi facă că eram în fibrilația aia. Simți când îți revii, așa că m-am ridicat în fund și le-am zis zis mi-am revenit și a confirmat și asistenta, dar până atunci făceau alea ca naiba”, a spus Claudiu Vaișcovici la Orange Sport.
Claudiu Vaișcovici, cifre incredibile la Dinamo
Debutat în fotbalul profesionist în tricoul celor de la Sportul Studențesc, Claudiu Vaișcovici avea să se transfere la Dinamo în 1988.
În cele două sezoane petrecute pentru formația din Ștefan cel Mare, fostul atacant a reușit să marcheze 58 de goluri în 68 de apariții.
Cu zece selecții pentru prima reprezentativă, Vaișcovici avea să-și încheie cariera de fotbalist după o experiență la Dunărea Galați.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






