Gigi Becali și MM Stoica, amendați de FRF: ”Ar trebui să plătesc cu bani de la Monopoly”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Gigi Becali și MM Stoica, amendați de FRF: ”Ar trebui să plătesc cu bani de la Monopoly”

Alexia Ciobanu   |   Publicat: 27.06.2023 11:55   |  Actualizat: 27.06.2023 14:59

Gigi Becali (65 de ani) și MM Stoica (58 de ani) au fost amendați de către Comisia de Disciplină și Etică FRF, iar managerul general al FCSB-ului a discutat pe tema motivelor sancțiunilor.

Comisia de Disciplină și Etică a Federației Române de Fotbal a decis ieri, 26 iunie, amendarea patronilor de club Gigi Becali și Nelu Varga. Nici MM Stoica, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, n-a scăpat nesancționat.

Cinci plângeri au fost adunate iar finanțatorii cluburilor au fost amendați atât de Federaţia Română de Fotbal, cât şi de Comisia Centrală a Arbitrilor. Pe de altă parte, MM Stoica a fost amendat doar de către CCA.

Nelu Varga a fost cel mai afectat financiar, cu o amendă de 50.000 de lei, Gigi Becali a ”scăpat” cu doar jumătate din suma finanțatorului CFR Clujului, 25.000. MM Stoica va trebui, și el, să plătească o sumă consistentă, însă doar de 5000 de lei.

Reacția lui MM Stoica după sancțiunile primite

MM Stoica nu este de acord cu amenda primită pentru acuzațiile aduse arbitrului prezent la meciul dintre Rapid și FCSB (1-0). După părerea lui, sancțiunea este primită pentru o discuție ”imaginară” care ar trebui tratată ca atare.

Am fost amendat pentru o convorbire imaginară. Ar trebui să plătesc cu bani de la Monopoly. Așa ar merita. Este, efectiv, ceva strigător la cer!

Am spus că Vidican vorbea singur: ’Băi, Vidicane, e de roşu. Ia să verific’. ’Hai, mă, nu e de roșu, o lăsăm aşa’. Şi pentru asta am fost amendat.

Mi se pare o chestie care nu are nicio noimă şi niciun temei, când am spus clar că e imaginar”, a declarat Mihai Stoica la Orange Sport.

Amenda lui Becali, la fel de ”inutilă”

Oficialul FCSB-ului nu a fost de acord nici cu amenda primită de Gigi Becali, care, în opinia lui, nu a zis ceva atât de grav. Aparent, MM Stoica înțelege atitudinea, obișnuită, a latifundiarului, care doar și-a exprimat o opinie personală.

Poate să-l depuncteze pe Gigi că a depășit bandă continuă şi să îi ia puncte, dar nu poate să depuncteze clubul pentru că, în afară de faptul că nu are funcție oficială la club, să spunem că e chestia aia cu asimilată, asociată, noi am avut arbitri femei acum câteva luni la meciuri amicale.

Noi când jucăm un meci amical în țară, în bază, la noi, facem o hârtie la CCA, solicităm arbitri, cărora le plătim barem, că aşa-i normal. Şi nouă ni s-a trimis brigadă feminină pe care am acceptat-o fără niciun fel de problemă.

Ce declaraţii, că a spus ’Uite, dom'le, o femeie la un joc de bărbaţi’. Asta e părerea lui. De parcă nu-l ştim pe Gigi, extraordinar acum”, a adăugat MM Stoica.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
Farul - Unirea Slobozia 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Fostul jucător al lui Hagi marchează primul gol din istorie pentru ialomițeni în Liga 1!
Farul - Unirea Slobozia 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Fostul jucător al lui Hagi marchează primul gol din istorie pentru ialomițeni în Liga 1!
Farul - Unirea Slobozia 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Fostul jucător al lui Hagi marchează primul gol din istorie pentru ialomițeni în Liga 1!
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru

Cele mai citite

Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Special  |  10 Iulie 2024, 14:44
1.
Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Europa League  |  10 Iulie 2024, 15:33
2.
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
Europa League  |  12 Iulie 2024, 00:05
3.
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
Știri de ultimă oră din sport
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 18:56
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Diverse   |  12 Iulie 2024, 18:17
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 18:08
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 17:55
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 17:35
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
”Nu minți?!”. Starul american care a făcut furori pe străzile din București, surprins când a aflat ce fost ”tricolor” îi semnase tricoul cu România
video ”Nu minți?!”. Starul american care a făcut furori pe străzile din București, surprins când a aflat ce fost ”tricolor” îi semnase tricoul cu România
Diverse   |  12 Iulie 2024, 16:44
”Nu minți?!”. Starul american care a făcut furori pe străzile din București, surprins când a aflat ce fost ”tricolor” îi semnase tricoul cu România
U Cluj știe la ce să se aștepte sâmbătă, cu FCSB. Chipciu are ”informatori” de nădejde: ”Mai vorbesc cu Pinti, cu Chiricheș, îmi mai spun ce lucrează”
U Cluj știe la ce să se aștepte sâmbătă, cu FCSB. Chipciu are ”informatori” de nădejde: ”Mai vorbesc cu Pinti, cu Chiricheș, îmi mai spun ce lucrează”
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 16:16
U Cluj știe la ce să se aștepte sâmbătă, cu FCSB. Chipciu are ”informatori” de nădejde: ”Mai vorbesc cu Pinti, cu Chiricheș, îmi mai spun ce lucrează”
Luis Suarez a recidivat! Gestul făcut de atacant la Copa America
Luis Suarez a recidivat! Gestul făcut de atacant la Copa America
Fotbal Internațional   |  12 Iulie 2024, 15:39
Luis Suarez a recidivat! Gestul făcut de atacant la Copa America
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Cât costă biletele la returul dintre FCSB și Virtus, care se va disputa pe stadionul Steaua
Champions League   |  19:13
Cât costă biletele la returul dintre FCSB și Virtus, care se va disputa pe stadionul Steaua
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
SuperLiga   |  18:56
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
Reacția emoționantă a unui copil după ce a fost sunat de Denis Drăguș: ”A crezut că sunt tatăl lui. Când a realizat...” / ”Mi...
EURO 2024   |  18:47
Reacția emoționantă a unui copil după ce a fost sunat de Denis Drăguș: ”A crezut că sunt tatăl lui. Când a realizat...” / ”Mi s-a făcut pielea de găină!”
live score Farul - Unirea Slobozia 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Fostul jucător al lui Hagi marchează primul gol din istorie pentru...
SuperLiga   |  18:34
Farul - Unirea Slobozia 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Fostul jucător al lui Hagi marchează primul gol din istorie pentru ialomițeni în Liga 1!
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru...
Diverse   |  18:17
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la...
SuperLiga   |  18:08
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”