Bogdan Lobonț se află în negocieri cu CSA Steaua: ”Nu ar fi un pas înapoi”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Bogdan Lobonț se află în negocieri cu CSA Steaua: ”Nu ar fi un pas înapoi”

Daniela Nicolescu   |   Publicat: 17.06.2023 19:25   |  Actualizat: 17.06.2023 21:45

Rămas liber de contract după experiența alături de România U20, Bogdan Lobonț (45 de ani), fostul mare jucător de la Rapid și Dinamo, negociază intens cu CSA Steaua. Fostul portar ar urma să preia grupa de juniori U18.

Bogdan Lobonț și-a încheiat cariera de fotbalist în 2018, iar la câteva luni distanță a ales calea antrenoratului, aflându-se pe banca tehnică a Universitătii Cluj pentru 19 etape, în sezonul 2018-2019.

Între 2021 și 2022 a fost și selecționer al echipei U20 a României. Rămas liber de contract, fostul mare portar nu duce lipsă de oferte.

Acesta se află în discuții cu Steaua București pentru a prelua echipa U18 a clubului, înscrisă la Liga de Tineret.

Ogăraru, despre venirea lui Lobonț la Steaua: ”Suntem în discuții”

George Ogăraru a confirmat discuțiile dintre Lobonț și ”roș-albaștrii” și este de părere că venirea fostului portar la club, nu ar fi un pas înapoi.

”Suntem în discuții. Antrenorii de la Copii și Juniori au ajuns la final de contract și urmează, perioada aceasta, să prelungim cu unii, cu alții nu. Nu ar fi un pas înapoi să vină la juniori.

Vă dau exemplul Frank de Boer: și-a încheiat cariera, a fost luat asistent de van Gaal la naționala Olandei, după a trecut la U13 la Ajax. A antrenat și U17 și, la seniori, când a fost numit, a luat patru campionate consecutive”, a declarat George Ogăraru, pentru Prosport.

Lobonț a evoluat la rivalele Stelei, Rapid București (1997-2000) și Dinamo (2001-2002, 2007-2010), dar a bifat experiențe și în străinătate, la echipe precum Ajax (2000-2006), Fiorentina (2006-2007) și Roma (2010-2018).

Chindia Târgoviște și FC Argeș, interesate de Lobonț

De asemenea, Chindia Târgoviște și FC Argeș, echipe din liga secundă, ar fi interesate de serviciile fostului mare portar.

Toni Petrea și-a încheiat aventura pe banca tehnică a celor de la Chindia, iar FC Argeș a renunțat la Bogdan Vintilă imediat după barajul cu Dinamo.

Bogdan Lobonț ar urma să dea un răspuns până la începutul săptămânii viitoare.

27 de meciuri, 16 victorii, 9 înfrângeri și 2 egaluri
Sunt cifrele lui Bogdan Lobonț, în scurta perioadă petrecută pe banca tehnică

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Cum ar putea promova Corvinul în Liga 1 la finalul sezonului. Bogdan Apostu: ”E un paradox”
Cum ar putea promova Corvinul în Liga 1 la finalul sezonului. Bogdan Apostu: ”E un paradox”
Cum ar putea promova Corvinul în Liga 1 la finalul sezonului. Bogdan Apostu: ”E un paradox”
Anunțul momentului în fotbalul din România. O echipă de tradiție e aproape să obțină dreptul de promovare
Anunțul momentului în fotbalul din România. O echipă de tradiție e aproape să obțină dreptul de promovare
Anunțul momentului în fotbalul din România. O echipă de tradiție e aproape să obțină dreptul de promovare
Mesajul lui Juan Bauza la despărțirea de FCU Craiova: "Ar fi frumos pentru mine să îmi pot încheia cariera la acest club"
Mesajul lui Juan Bauza la despărțirea de FCU Craiova: "Ar fi frumos pentru mine să îmi pot încheia cariera la acest club"
Mesajul lui Juan Bauza la despărțirea de FCU Craiova: "Ar fi frumos pentru mine să îmi pot încheia cariera la acest club"
Adi Petre va juca sezonul viitor tot în Liga 2. Cu ce echipă a ajuns să semneze
Adi Petre va juca sezonul viitor tot în Liga 2. Cu ce echipă a ajuns să semneze
Adi Petre va juca sezonul viitor tot în Liga 2. Cu ce echipă a ajuns să semneze
Echipele din România care ar putea primi investiții importante și de la statul maghiar, și de la cel român. Anunțul lui Marcel Ciolacu le vizează direct
Echipele din România care ar putea primi investiții importante și de la statul maghiar, și de la cel român. Anunțul lui Marcel Ciolacu le vizează direct
Echipele din România care ar putea primi investiții importante și de la statul maghiar, și de la cel român. Anunțul lui Marcel Ciolacu le vizează direct
OFICIAL | De abia plecat de la Dinamo, Deniz Giafer a semnat cu o altă echipă din România
OFICIAL | De abia plecat de la Dinamo, Deniz Giafer a semnat cu o altă echipă din România
OFICIAL | De abia plecat de la Dinamo, Deniz Giafer a semnat cu o altă echipă din România

Cele mai citite

Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Special  |  10 Iulie 2024, 14:44
1.
Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Europa League  |  10 Iulie 2024, 15:33
2.
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
Europa League  |  12 Iulie 2024, 00:05
3.
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
Știri de ultimă oră din sport
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 18:56
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Diverse   |  12 Iulie 2024, 18:17
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 18:08
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 17:55
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 17:35
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
”Nu minți?!”. Starul american care a făcut furori pe străzile din București, surprins când a aflat ce fost ”tricolor” îi semnase tricoul cu România
video ”Nu minți?!”. Starul american care a făcut furori pe străzile din București, surprins când a aflat ce fost ”tricolor” îi semnase tricoul cu România
Diverse   |  12 Iulie 2024, 16:44
”Nu minți?!”. Starul american care a făcut furori pe străzile din București, surprins când a aflat ce fost ”tricolor” îi semnase tricoul cu România
U Cluj știe la ce să se aștepte sâmbătă, cu FCSB. Chipciu are ”informatori” de nădejde: ”Mai vorbesc cu Pinti, cu Chiricheș, îmi mai spun ce lucrează”
U Cluj știe la ce să se aștepte sâmbătă, cu FCSB. Chipciu are ”informatori” de nădejde: ”Mai vorbesc cu Pinti, cu Chiricheș, îmi mai spun ce lucrează”
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 16:16
U Cluj știe la ce să se aștepte sâmbătă, cu FCSB. Chipciu are ”informatori” de nădejde: ”Mai vorbesc cu Pinti, cu Chiricheș, îmi mai spun ce lucrează”
Luis Suarez a recidivat! Gestul făcut de atacant la Copa America
Luis Suarez a recidivat! Gestul făcut de atacant la Copa America
Fotbal Internațional   |  12 Iulie 2024, 15:39
Luis Suarez a recidivat! Gestul făcut de atacant la Copa America
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Cât costă biletele la returul dintre FCSB și Virtus, care se va disputa pe stadionul Steaua
Champions League   |  19:13
Cât costă biletele la returul dintre FCSB și Virtus, care se va disputa pe stadionul Steaua
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
SuperLiga   |  18:56
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
Reacția emoționantă a unui copil după ce a fost sunat de Denis Drăguș: ”A crezut că sunt tatăl lui. Când a realizat...” / ”Mi...
EURO 2024   |  18:47
Reacția emoționantă a unui copil după ce a fost sunat de Denis Drăguș: ”A crezut că sunt tatăl lui. Când a realizat...” / ”Mi s-a făcut pielea de găină!”
live score Farul - Unirea Slobozia 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Fostul jucător al lui Hagi marchează primul gol din istorie pentru...
SuperLiga   |  18:34
Farul - Unirea Slobozia 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Fostul jucător al lui Hagi marchează primul gol din istorie pentru ialomițeni în Liga 1!
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru...
Diverse   |  18:17
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la...
SuperLiga   |  18:08
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”