OFICIAL | Marius Croitoru revine la FCU Craiova. Adrian Mititelu l-a dat afară în Superligă, dar l-a readus la echipă în Liga 2

Mititelu și Croitoru vor colabora din nou la FCU Craiova Galerie foto(3) Galerie foto (3 fotografii): OFICIAL | Marius Croitoru revine la FCU Craiova. Adrian Mititelu l-a dat afară în Superligă, dar l-a readus la echipă în Liga 2
Foto: Facebook/FCU Craiova  |   Mititelu și Croitoru vor colabora din nou la FCU Craiova

George Drafta   |   Publicat: 28.05.2024 17:16   |  Actualizat: 28.05.2024 18:27

Marius Croitoru (43 de ani) este noul antrenor al celor de la FCU Craiova, anunțul fiind făcut de oficialii clubului oltean pe contul oficial de pe o rețea de socializare.

Marius Croitoru va bifa al doilea mandat pe banca lui FCU Craiova, după ce a mai pregătit trupa din Bănie în sezonul 2022/2023. El a fost instalat la echipă în luna iunie a anului 2022, dar a rezistat doar trei luni și jumătate în Oltenia.

La plecarea tehnicianului, patronul a criticat activitatea acestuia și a dat de înțeles că mandatul său a fost un eșec total.

Ruptură cu scandal

Mititelu nu s-a ferit să îi facă mai multe reproșuri în spațiul public celui de care s-a despărțit la acea vreme dar cu care va relua colaborarea acum.

Marius Croitoru și-a început cariera de antrenor în iunie 2019

"Am dormit în papuci. Sunt puțin supărat pe unii că nu m-au pus în temă la timp cu anumite detalii. Era o debandadă în lot.

N-am absolut nimic cu Croitoru, nu sunt de rea credință, e un băiat extraordinar, pâinea lui Dumnezeu. Dar, ca antrenor, e o mare dezamăgire pentru mine. Mi-a adus echipa într-o stare lamentabilă.

A greșit total fizic, tactic. Nu-mi închipuiam că se poate așa ceva. El e responsabil sută la sută pentru ce s-a întâmplat.

A avut libertate cum numai Pițurcă a beneficiat aici, dar felul în care a administrat lucrurile a fost deplorabil. Adevărul e că am dat-o-n bară când l-am ales pe Croitoru", a fost declarația omului de afaceri la acea vreme pentru PlaySport, după ce drumurile celor doi se separaseră.

Marius Croitoru este un client fidel al arbitrilor, strângând multe etape de suspendare în urma avertiementelor primite sau chiar a eliminărilor

Mititelu și Croitoru, din nou prieteni: ”Bine ai revenit!”

Totuși, Mititelu l-a iertat între timp pe fostul antrenor de la FC Botoșani și FC Argeș, căruia vrea să îi mai dea o șansă chiar după retrogradarea lui FCU Craiova.

Dragoș Albu & Co au ajuns în liga secundă după un sezon încheiat cu Eugen Trică pe bancă.

"Bine ai revenit, Marius Croitoru! Marius Croitoru este noul antrenor principal al FCU 1948. Acesta a mai antrenat echipa în perioada 23 iunie 2022 - 10 octombrie 2022. El a semnat un contract valabil pentru 2 ani", a fost mesajul care a însoțit postarea urcată în mediul virtual.

La precedentul mandat al lui Croitoru la FCU Craiova, oltenii au avut 5 victorii, 3 remize și 6 înfrângeri. Antrenorul de 34 de ani era liber de contract din luna august a anului trecut atunci când s-a despărțit de FC Botoșani.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

EXCLUSIV | Florin Răsdan, revenire surprinzătoare. La ce echipă importantă își va continua cariera
EXCLUSIV | Florin Răsdan, revenire surprinzătoare. La ce echipă importantă își va continua cariera
EXCLUSIV | Florin Răsdan, revenire surprinzătoare. La ce echipă importantă își va continua cariera
Extaz pentru CSM Focșani, agonie pentru CS Dinamo! S-a decis ultima echipă promovată în Liga 2
Extaz pentru CSM Focșani, agonie pentru CS Dinamo! S-a decis ultima echipă promovată în Liga 2
Extaz pentru CSM Focșani, agonie pentru CS Dinamo! S-a decis ultima echipă promovată în Liga 2
Puștiul pe care Nicolae Dică l-a dorit insistent de FC Argeș a semnat cu piteștenii. A fost curtat și de FCU Craiova
Puștiul pe care Nicolae Dică l-a dorit insistent de FC Argeș a semnat cu piteștenii. A fost curtat și de FCU Craiova
Puștiul pe care Nicolae Dică l-a dorit insistent de FC Argeș a semnat cu piteștenii. A fost curtat și de FCU Craiova
Prețul fixat de Adrian Mititelu pentru Vladislav Blănuță. Atacantul are oferte din Germania și Ungaria
Prețul fixat de Adrian Mititelu pentru Vladislav Blănuță. Atacantul are oferte din Germania și Ungaria
Prețul fixat de Adrian Mititelu pentru Vladislav Blănuță. Atacantul are oferte din Germania și Ungaria
”L-am dat afară pentru că bănuim că a influențat anumiți jucători să nu-și apere corect șansele”. Acuzații extrem de grave la FCU Craiova! Cum se apără cel arătat cu degetul
”L-am dat afară pentru că bănuim că a influențat anumiți jucători să nu-și apere corect șansele”. Acuzații extrem de grave la FCU Craiova! Cum se apără cel arătat cu degetul
”L-am dat afară pentru că bănuim că a influențat anumiți jucători să nu-și apere corect șansele”. Acuzații extrem de grave la FCU Craiova! Cum se apără cel arătat cu degetul
CS Dinamo, un pas mai aproape de Liga 2
CS Dinamo, un pas mai aproape de Liga 2
CS Dinamo, un pas mai aproape de Liga 2

Cele mai citite

EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  20 Iunie 2024, 22:03
1.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
EURO 2024  |  18 Iunie 2024, 21:07
2.
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Echipa Națională  |  19 Iunie 2024, 17:25
3.
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Știri de ultimă oră din sport
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Diverse   |  21 Iunie 2024, 11:32
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
SuperLiga   |  21 Iunie 2024, 11:29
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Cât a ajuns să coste un bilet la Belgia - România. Tichetele sunt mult mai scumpe decât au fost la Spania - Italia
Cât a ajuns să coste un bilet la Belgia - România. Tichetele sunt mult mai scumpe decât au fost la Spania - Italia
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 10:47
Cât a ajuns să coste un bilet la Belgia - România. Tichetele sunt mult mai scumpe decât au fost la Spania - Italia
Belgienii știu cum va juca România: ”Vor face un joc compact”
Belgienii știu cum va juca România: ”Vor face un joc compact”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 10:28
Belgienii știu cum va juca România: ”Vor face un joc compact”
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 09:27
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
Englezii laudă un tricolor pentru prestația la EURO 2024: ”Demonul din România!”
Englezii laudă un tricolor pentru prestația la EURO 2024: ”Demonul din România!”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 08:53
Englezii laudă un tricolor pentru prestația la EURO 2024: ”Demonul din România!”
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
SuperLiga   |  21 Iunie 2024, 08:38
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”