Ședință de urgență la Hermannstadt: finanțatorul ar fi decis să renunțe la echipă! Viitor incert pentru sibieni în Liga 2
Galerie foto(3) Galerie foto (3 fotografii): Ședință de urgență la Hermannstadt: finanțatorul ar fi decis să renunțe la echipă! Viitor incert pentru sibieni în Liga 2
Gabriel Scarlat | Publicat: 28.06.2026 10:20 | Actualizat: 28.06.2026 10:28
Hermannstadt traversează o perioadă dificilă după retrogradarea în Liga 2, existând semne de întrebare în privința participării în sezonul viitor.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Hermannstadt a retrogradat la finalul SuperLigii în Liga 2, după ce a pierdut barajul de menținere în fața celor de la FC Voluntari.
Retrogradarea reprezintă o nouă lovitură pentru sibieni, care se confruntă deja cu probleme financiare, clubul aflându-se în insolvență din 2021.
Odată cu căderea în liga secundă, Hermannstadt pierde și banii din drepturile TV, astfel că rămâne fără o sursă importantă de finanțare.

Hermannstadt ar urma să rămână fără un acționar
Claudiu Rotar și Ștefan Băcilă, principalii finanțatori ai clubului sibian, se vor întâlni luni, 29 iunie, cu ceilalți cinci membri ai Consiliului de Administrație al clubului pentru a decide viitorul echipei, potrivit Ora de Sibiu.
Potrivit sursei citate, din cauza retrogradării în Liga 2, Ștefan Băcilă ar fi decis să părăsească acționariatul lui Hermannstadt.
În cazul în care conducerea clubului nu va găsi soluții pentru redresarea situației financiare, prezența în următoarea ediție a eșalonului secund este incertă, mai scrie sursa menționată.

După retrogradare, Hermannstadt s-a despărțit de mai mulți jucători, iar banca tehnică a rămas vacantă după plecarea lui Dorinel Munteanu.
Hermannstadt a rămas fără finanțare de la Primăria Sibiu
Pe lângă pierderea finanțării din drepturile TV, Hermannstadt nu va mai primi în noul sezon nici bani de la autoritățile locale. Primăria Sibiu a respins solicitarea de finanțare de 7,7 milioane de lei depusă de club prin Agenda Sportivă.
Conducerea sibienilor a purtat ulterior discuții cu primarul municipiului privind acordarea unei finanțări mai mici, însă, potrivit sursei citate, este puțin probabil ca aceasta să se concretizeze.
O sursă importantă de venit pentru club ar putea fi vânzarea unor tineri de perspectivă, precum Kevin Ciubotaru și Luca Stancu. În plus, sibienii mai au de încasat peste 1,5 milioane de euro din transferurile de anul trecut ale lui Ianis Stoica și Tiago Goncalves.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







