Fostul președinte de la Rapid, semnal de alarmă pentru Hagi la națională: ”Mor de oftică”
Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): Fostul președinte de la Rapid, semnal de alarmă pentru Hagi la națională: ”Mor de oftică”
Alina Popa | Publicat: 28.06.2026 08:00 | Actualizat: 28.06.2026 08:00
Instalarea lui Gheorghe Hagi (61 de ani) pe banca echipei naționale a readus în prim-plan și discuția despre generația care trebuie să ducă mai departe fotbalul românesc. În opinia lui Grigore Sichitiu, fostul președinte de la Rapid, adevărata problemă nu se află pe banca tehnică, ci în lipsa jucătorilor capabili să atingă nivelul marilor fotbaliști ai României.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Fostul oficial susține că, după Hagi, România nu a mai produs un talent comparabil și consideră că, deși există sute de academii, fotbalul românesc nu mai oferă jucători care să facă diferența la cel mai înalt nivel.

Grigore Sichitiu: ”Avem vreo 400 de academii, nu găsim un Hagi”
În acest context, el îl dă ca exemplu pe Lionel Messi, pe care îl descrie drept un jucător dintr-o categorie aparte, un talent nativ care apare extrem de rar și care nu poate fi produs doar prin antrenament sau volum de muncă.
”E o mare problemă că tineretul nostru lipsește cu desăvârșire de la nivelul marii performanțe, atât la noi în campionat cât și în alte țări, nu găsești vreunul. Rareș Ilie dispare, ăla de la Viitorul a dispărut, la noi promit, iar când merg dincolo dispar. Am și eu niște cunoștiințe și mi-au spus: ”Grigore, nu pot să fugă, domne”. Uitați-vă la acest Mondial, arată un angajament total din partea jucătorilor, sunt super pregătiți.
Sun fan Messi pentru că îmi amintesc ce spunea nea Mircea Lucescu atunci când a venit Gică Hagi într-un cantonament, la Brașov. Seara mergeam la o miuță la sală, iar Nea Mircea vorbea cu Hagi: ”Gică, te rog frumos, nu dai mingea la nimeni, îi driblezi până înnebunești. Erau Ștefănescu, Gino Iorgulescu…”Păi ce facem, își bate ăsta joc de noi?”. ”Taci din gură, ăla care va știi cu mingea va fi cel mai tare jucător al țării”. Și a avut dreptate. Jucători ca Haaland, Cristiano Ronaldo, sunt rezultatul muncii. Messi e din altă galaxie, s-a născut fotbalist. Modul cum conduce mingea, cum rezolvă situațiile de meci, sunt de pe altă lume, nu aparțin jucătorilor. El e geniu, restul sunt fotbaliști.
Eu mor de oftică că, după Hagi, nu mai avem unul ca el, din categoria fotbaliști, avem doar jucători. Avem vreo 400 de academii, nu găsim un Hagi, Maradona, Messi. Se nasc rar, un Marcel Răducanu, un Dobrin, un Balaci, sunt excepții. În rest este rezultatul muncii, faci 2-3000 de atingeri la antrenamente, cu un jucător bun și îl creezi. Dar este diferență”, a spus Grigore Sichitiu la Sport Total FM.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






