exclusiv Nu îl iartă pe Gică Hagi pentru că l-a interzis la națională: ”Nu am cum! E zero”
Galerie foto(13) Galerie foto (13 fotografii): Nu îl iartă pe Gică Hagi pentru că l-a interzis la națională: ”Nu am cum! E zero”
Vlad Stoica | Publicat: 25.06.2026 11:59 | Actualizat: 25.06.2026 11:59
Fostul atacant al celor de la Dinamo și Sportul Studențesc, Sorin Răducanu (63 de ani), recunoaște că încă îi poartă pică lui Gică Hagi (61 de ani) pentru un episod din urmă cu mai bine de 35 de ani.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Sorin Răducanu este de părere că a pierdut un ”tren” foarte important în 1989, din cauza lui Gică Hagi, într-un moment crucial al fotbalului românesc: duelul cu Danemarca din Ghencea, decisiv pentru calificarea la Campionatul Mondial din Italia.
Atacantului i s-a transmis că va fi convocat și că are șanse mari să joace, însă convocarea nu a mai venit niciodată.

Sorin Răducanu îi poartă pică lui Gică Hagi
În opinia lui Sorin Răducanu, convocarea nu a mai venit deoarece Gică Hagi s-ar fi implicat direct în alcătuirea lotului și l-ar fi influențat pe Emeric Ienei să nu-l convoace.
- România avea să învingă cu scorul de 3-1, prin golurile lui Ioan Ovidiu Sabău și Gabi Balint - dublă, și să se califice la Campionatul Mondial din 1990.
Fostul atacant este sigur că Gică Hagi a girat pentru bunul său prieten Gabi Balint, care în acea perioadă nu se afla în cea mai bun formă sportivă a sa.
Ironia sorții, lui Gică Hagi i-a ieșit ”pariul”, Gabi Balint marcând apoi un gol și la Campionatul Mondial din Italia, împotriva Argentinei lui Diego Armando Maradona.

”(n.r. - Vă place Gică Hagi ca antrenor?) Ca antrenor e zero. Am spus asta de nu știu câte ori. A fost un fotbalist extraordinar de bun, dar antrenor e zero.
Domnul Ștucan îl suportă, eu nu-l suport. Nu, domne, nu. Chestia aia cu Danemarca, eu nu am cum să-l uit. Nu am cum. Nu am cum. Nu mi-a spus oricine, mi-a spus Mircea Sandu, cel care răspundea de copii și juniori.
«Băi, ai grijă, taie tot. Acasă după antrenament, nu ieși, nu te mai duci nicăieri. S-ar putea să joci cu Danemarca».
L-am ascultat, da. A venit după o săptămână, zece zile și mi-a zis: «A căzut!» / «Cine?» / «Nu pot să spun» / «Cine, domne, spune-mi cine!» / «Nu pot, nu pot să spun și gata!». Și asta este, ducă-se.
Păi, cine a jucat vârf și a dat două goluri? Gabi Balint. Și cine era prietenul lui Gabi Balint? Și atunci?”, a povestit Sorin Răducanu la iAMsport LIVE.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







