Stadion nou pentru o echipă de tradiție din Liga 2! Investiție importantă: ”Costurile se ridică la 18 milioane de euro. Atunci ar putea fi gata”

Stadionul Mircea Chivu din Reșița Galerie foto(9) Galerie foto (9 fotografii): Stadion nou pentru o echipă de tradiție din Liga 2! Investiție importantă: ”Costurile se ridică la 18 milioane de euro. Atunci ar putea fi gata”
Foto: foto: GSP  |   Stadionul Mircea Chivu din Reșița

Cătălin Stroia   |   Publicat: 29.03.2024 17:01   |  Actualizat: 29.03.2024 17:01

Cristi Bobar, președintele celor de la CSM Reșița, a anunțat că-și dorește să facă investiții în stadionul ”Mircea Chivu” în următoarea perioadă. Acesta a explicat că și-ar dori să modernizeze arena din Valea Domanului.

CSM Reșița se bate cu Ceahlăul Piatra Neamț pentru supremația din grupa A de retrogradare, din eșaonul secund. Bănățenii au ratat în acest an play-off-ul ligii secunde, însă vor să modernizeze arena din Valea Domanului.

Președintele clubului, Cristi Bobar, a mărturisit că se lucrează la un proiect de modernizare a arenei, care are costuri totale în valoare de 18 milioane de euro.

Cristi Bobar: ”În trei ani ar putea fi gata”

Am depus și noi dosarul la CNI, trebuie să intre în Guvern... Nu este deloc așa ușor cum pare. Sunt tot felul de birocrații. Dar încercăm să facem.

Noi vrem să modernizăm stadionul. Costurile se ridică la 18 milioane de euro. Vom avea 12.500 de locuri. În 3 ani ar putea fi gata, dacă obținem toate aprobările.

Este greu să facem acum un stadion de la 0, sunt multe echipe care au deja aprobate astfel de proiecte: Farul, FC Argeș, Dinamo... Stadionul nostru nu arată deloc rău, nu trebuie demolat, avem și minihotel, o bază foarte bună”, a spus Cristi Bobar pentru GSP.

CSM Reșița are un titlu în palmares

Milanul din Banat a apărut pe harta fotbalului din România în 1926, prin fuziunea Clubului Sportiv al Munictorilor și Societatea Angajaților Uzinelor Reșița și a primit numele de UD Reșița. În sezonul, 1930-1931 a reușit să câștige titlul de campionă a României, după ce s-a impus în finala națională împotriva celor de la Prahova Ploiești și S.G. Sibiu

În 1954, rossoneri au produs surpriza și a reușit să câștige Cupa României, după ce a trecut pe rând de Știința Timișoara, Locomotiva Târgu Mureș, Locomotiva Timișoara, CCA București și în finală de Dinamo. Atunci a fost pentru prima dată în istoria competiției când Cupa a fost luată de un club din Liga 2.

Pe la CSM Reșița au trecut jucători precum: Cristi Chivu, Dudu Georgescu, Aurel Beldeanu, Ion Timofte, Vasile Deheleanu și Adalbert Deșu.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Gloria Buzău - CSC Șelimbăr 0-0. Ambele formații rămân fără victorie în play-off
Gloria Buzău - CSC Șelimbăr 0-0. Ambele formații rămân fără victorie în play-off
Gloria Buzău - CSC Șelimbăr 0-0. Ambele formații rămân fără victorie în play-off
Victor Pițurcă, discurs dezlănțuit la adresa CSA Steaua: ”Nu a existat niciun plan!” Care ar fi singura șansă pentru ca echipa să ajungă în Superligă
Victor Pițurcă, discurs dezlănțuit la adresa CSA Steaua: ”Nu a existat niciun plan!” Care ar fi singura șansă pentru ca echipa să ajungă în Superligă
Victor Pițurcă, discurs dezlănțuit la adresa CSA Steaua: ”Nu a existat niciun plan!” Care ar fi singura șansă pentru ca echipa să ajungă în Superligă
De abia revenită în Liga 2, o echipă de tradiție se află în pragul dezastrului: ”Iau în calcul să nu mai susțin financiar clubul” / ”Sunt datorii, restanțe”
De abia revenită în Liga 2, o echipă de tradiție se află în pragul dezastrului: ”Iau în calcul să nu mai susțin financiar clubul” / ”Sunt datorii, restanțe”
De abia revenită în Liga 2, o echipă de tradiție se află în pragul dezastrului: ”Iau în calcul să nu mai susțin financiar clubul” / ”Sunt datorii, restanțe”
”Noul Chivu” se ”călește” în Liga 2! Clubul său a refuzat deja trei oferte din Superligă: ”Va ajunge fotbalist mare!”
”Noul Chivu” se ”călește” în Liga 2! Clubul său a refuzat deja trei oferte din Superligă: ”Va ajunge fotbalist mare!”
”Noul Chivu” se ”călește” în Liga 2! Clubul său a refuzat deja trei oferte din Superligă: ”Va ajunge fotbalist mare!”
Fanii FCSB au atacat-o pe CSA Steaua la CNA! Din ce motiv cer ca ”militarii” să nu mai poată folosi București în denumire
Fanii FCSB au atacat-o pe CSA Steaua la CNA! Din ce motiv cer ca ”militarii” să nu mai poată folosi București în denumire
Fanii FCSB au atacat-o pe CSA Steaua la CNA! Din ce motiv cer ca ”militarii” să nu mai poată folosi București în denumire
Cine este tânărul jucător care a fost propus echipelor importante din Superligă: ”Mâine l-aș transfera!”
Cine este tânărul jucător care a fost propus echipelor importante din Superligă: ”Mâine l-aș transfera!”
Cine este tânărul jucător care a fost propus echipelor importante din Superligă: ”Mâine l-aș transfera!”

Cele mai citite

Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
SuperLiga  |  10 Aprilie 2024, 18:12
1.
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Diverse  |  10 Aprilie 2024, 14:40
2.
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Rapid pierde unul dintre  cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
Rapid pierde unul dintre cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
SuperLiga  |  11 Aprilie 2024, 08:00
3.
Rapid pierde unul dintre cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Știri de ultimă oră din sport
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 23:58
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 23:42
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 22:59
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 22:54
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Tenis   |  12 Aprilie 2024, 22:18
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Stranieri   |  12 Aprilie 2024, 22:03
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 21:54
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 21:28
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
Ucraina - România 2-0, în barajul Billie Jean King Cup! ”Tricolorele”, la un meci de eșec
Tenis   |  00:37
Ucraina - România 2-0, în barajul Billie Jean King Cup! ”Tricolorele”, la un meci de eșec
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
SuperLiga   |  23:58
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Ce fac stranierii români. Cosmin Olăroiu a pierdut Supercupa! Victorie uriașă pentru Metz și Ladislau Boloni în Ligue 1
Stranieri   |  23:54
Ce fac stranierii români. Cosmin Olăroiu a pierdut Supercupa! Victorie uriașă pentru Metz și Ladislau Boloni în Ligue 1
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
SuperLiga   |  23:42
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut...
SuperLiga   |  23:41
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut pe loc cu greu. Ce s-a întâmplat
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
SuperLiga   |  23:12
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații...
SuperLiga   |  23:10
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații grave la adresa lui ”Il Luce”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu...
SuperLiga   |  22:59
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Rezultate / Clasamente