Suporterii Stelei cer schimbarea denumirii clubului la FRF. EXCLUSIV | Reacția clubului din Ghencea

Suporterii Stelei cer schimbarea denumirii pe care clubul a înregistrat-o la FRF Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): Suporterii Stelei cer schimbarea denumirii clubului la FRF. EXCLUSIV | Reacția clubului din Ghencea
Suporterii Stelei cer schimbarea denumirii pe care clubul a înregistrat-o la FRF

Valentin Vrabie   |   Publicat: 19.04.2024 14:45   |  Actualizat: 19.04.2024 18:16

Suporterii din AS47 cer conducerii clubului Steaua să înregistreze echipa la FRF cu numele de marcă, pentru a nu mai exista confuzii. Într-un răspuns pentru iAMsport.ro, clubul Steaua susține că va fi analizată cererea suporterilor. 

La FRF, echipa din Ghencea a fost înscrisă în competițiile oficiale cu denumirea clubului - CSA Steaua. Acest lucru a provocat mai multe nemulțumiri în rândul suporterilor.

Motivul? Deseori, câștigătoarea Cupei Campionilor Europeni din 1986 este denumită scurt, CSA, în timp ce fanii ar dori să fie utilizată denumirea de marcă, Steaua București.

Din această pricină, fanii din Asociația Steliștilor 1947 au trimis astfel o solicitare către club, în care au cerut să fie înregistrată la FRF denumirea de marcă, Steaua București.

Suporterii Stelei vor ca echipa să participe în competiții cu numele de marcă

În acest moment, echipa din Ghencea folosește în competițiile FRF denumirea clubului, CSA Steaua. Suporterii consideră însă că această denumire dăunează clubului în lupta pentru identitate.

”În ultimii ani, există o confuzie persistentă legată de numele și identitatea clubului nostru în presă și în conștiința publică. Această confuzie este generată de utilizarea numelui "Steaua" și "Steliști" când se referă la o altă entitate, respectiv "FCSB", în timp ce deținătorul mărcii este denumit doar "CSA", denumiri care creează confuzii și dispute nedorite în rândul suporterilor și al opiniei publice.

Această propagandă este promovată de către presă și de către cei de la FC FCSB, într-o încercare absurdă de a împărți identitatea clubului Steaua între FC FCSB și CSA, susținând că Clubul Armatei nu este Steaua și este doar CSA”, se arată în solicitarea trimisă de AS47 către clubul Steaua.

Suporterii cer astfel ca CSA Steaua să trimită mai departe o cerere către FRF prin care să solicite înregistrarea echipei cu denumirea de marcă, adică Steaua București:

”Pentru a pune capăt acestei confuzii și pentru a clarifica identitatea și tradiția clubului nostru, vă rugăm să considerați înregistrarea la FRF doar sub numele de marcă "Steaua București". Acest nume este iconic și reprezintă moștenirea bogată și realizările remarcabile ale clubului nostru în istoria sportului românesc”, se mai arată în solicitarea trimisă de AS47.

Ce spun reprezentanții Stelei

iAMsport.ro a solicitat un răspuns oficial din partea clubului Steaua cu privirea la cererea trimisă de suporteri.

Reprezentanții clubului din Ghencea ne-au transmis că cererea urmează să fie analizată și că o decizie va fi luată în săptămâna care urmează:

”Am primit solicitarea trimisă de suporterii din AS47. Ea va fi analizată și de departamentul juridic și săptămâna viitoare vom comunica oficial decizia”, este primit de iAMsport.ro de la departamentul de comunicare din cadrul CSA Steaua.

Ce spune regulamentul FRF

În Regulamentul de Organizare a Activității Fotbalistice, la articolul 2, la punctul 7, FRF arată condițiile în care poate fi înregistrată o echipă cu denumirea unei mărci pe care o deține:

”Cluburile pot solicita, respectând procedura prevăzută la articolul 4 din prezentul regulament, participarea în competițiile organizate de FRF/LPF sub denumirea unei mărci înregistrate, asupra căreia clubul respectiv deține dreptul de folosință”.

Articolul din ROAF care permite unui club să joace cu denumirea de marcă


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Florin Talpan, supărat pe CSA și FRF: ”De ce nu mi-au mulțumit? Am câștigat atâtea procese!” / ”Burleanu nu vrea să pună în aplicare”
Florin Talpan, supărat pe CSA și FRF: ”De ce nu mi-au mulțumit? Am câștigat atâtea procese!” / ”Burleanu nu vrea să pună în aplicare”
Florin Talpan, supărat pe CSA și FRF: ”De ce nu mi-au mulțumit? Am câștigat atâtea procese!” / ”Burleanu nu vrea să pună în aplicare”
Se desființează FCU Craiova după retrogradare? Adrian Mititelu a făcut anunțul mult așteptat de fani
Se desființează FCU Craiova după retrogradare? Adrian Mititelu a făcut anunțul mult așteptat de fani
Se desființează FCU Craiova după retrogradare? Adrian Mititelu a făcut anunțul mult așteptat de fani
Florin Talpan a dat verdictul în privința dreptului de promovare: ”Ce pot să fac? Comandantul e în concediu” / ”Pe mine mă interesează doar să câștig dosarele”
Florin Talpan a dat verdictul în privința dreptului de promovare: ”Ce pot să fac? Comandantul e în concediu” / ”Pe mine mă interesează doar să câștig dosarele”
Florin Talpan a dat verdictul în privința dreptului de promovare: ”Ce pot să fac? Comandantul e în concediu” / ”Pe mine mă interesează doar să câștig dosarele”
Prima reacție a lui Lăcătuș după ce Steaua a lansat ofensiva împotriva FCSB: ”Un lucru bun! Sunt curios ce se întâmplă”
Prima reacție a lui Lăcătuș după ce Steaua a lansat ofensiva împotriva FCSB: ”Un lucru bun! Sunt curios ce se întâmplă”
Prima reacție a lui Lăcătuș după ce Steaua a lansat ofensiva împotriva FCSB: ”Un lucru bun! Sunt curios ce se întâmplă”
Un club de tradiție din Liga 2, în pragul dezastrului! Deși a ratat la limită play-off-ul, riscă să se desființeze: ”Nu am putut garanta continuitatea”
Un club de tradiție din Liga 2, în pragul dezastrului! Deși a ratat la limită play-off-ul, riscă să se desființeze: ”Nu am putut garanta continuitatea”
Un club de tradiție din Liga 2, în pragul dezastrului! Deși a ratat la limită play-off-ul, riscă să se desființeze: ”Nu am putut garanta continuitatea”
Schimbări mari la FCU Craiova, după retrogradare. Când este așteptat Adrian Mititelu să anunțe noul antrenor
Schimbări mari la FCU Craiova, după retrogradare. Când este așteptat Adrian Mititelu să anunțe noul antrenor
Schimbări mari la FCU Craiova, după retrogradare. Când este așteptat Adrian Mititelu să anunțe noul antrenor

Cele mai citite

Cu ce se ocupă copiii lui Florin Răducioiu: ”Nu trebuie să le fie rușine. Îmi doream mai mult pentru ei...”
Cu ce se ocupă copiii lui Florin Răducioiu: ”Nu trebuie să le fie rușine. Îmi doream mai mult pentru ei...”
Special  |  17 Mai 2024, 11:02
1.
Cu ce se ocupă copiii lui Florin Răducioiu: ”Nu trebuie să le fie rușine. Îmi doream mai mult pentru ei...”
Câți bani a cheltuit Răducioiu în cei 10 ani petrecuți la Monaco: "Regret! Viața era foarte scumpă acolo..."
Câți bani a cheltuit Răducioiu în cei 10 ani petrecuți la Monaco: "Regret! Viața era foarte scumpă acolo..."
Special  |  16 Mai 2024, 21:54
2.
Câți bani a cheltuit Răducioiu în cei 10 ani petrecuți la Monaco: "Regret! Viața era foarte scumpă acolo..."
Presa internațională, reacție dură la adresa Simonei Halep după ce n-a fost invitată la Roland Garros: ”Au avut dreptate să nu îi acorde wildcard”
Presa internațională, reacție dură la adresa Simonei Halep după ce n-a fost invitată la Roland Garros: ”Au avut dreptate să nu îi acorde wildcard”
Tenis  |  17 Mai 2024, 12:44
3.
Presa internațională, reacție dură la adresa Simonei Halep după ce n-a fost invitată la Roland Garros: ”Au avut dreptate să nu îi acorde wildcard”
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
RECALCULARE Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie, deși s-au pensionat înainte de 60 ani?
RECALCULARE Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie, deși s-au pensionat înainte de 60 ani?
RECALCULARE Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie, deși s-au pensionat înainte de 60 ani?
În ce an UE trimite trupe în Ucraina? „Dați apărare aeriană ori militari”! De ce e criticată România
În ce an UE trimite trupe în Ucraina? „Dați apărare aeriană ori militari”! De ce e criticată România
În ce an UE trimite trupe în Ucraina? „Dați apărare aeriană ori militari”! De ce e criticată România
Știri de ultimă oră din sport
Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu rezervele pe Giulești. Echipele de start
live score Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu rezervele pe Giulești. Echipele de start
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 19:40
Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu rezervele pe Giulești. Echipele de start
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 18:54
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 18:13
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Ce fac stranierii români. Adrian Rus și Vlad Dragomir au câștigat cupa în Cipru. Tătărușanu, fără replică în fața vedetelor lui Al Ahli
Ce fac stranierii români. Adrian Rus și Vlad Dragomir au câștigat cupa în Cipru. Tătărușanu, fără replică în fața vedetelor lui Al Ahli
Stranieri   |  19 Mai 2024, 17:40
Ce fac stranierii români. Adrian Rus și Vlad Dragomir au câștigat cupa în Cipru. Tătărușanu, fără replică în fața vedetelor lui Al Ahli
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 17:03
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB
Oțelul Galați - U Cluj 0-2. ”Șepcile roșii” trec de Oțelul și joacă ultimul act pentru Conference League cu Universitatea Craiova
Oțelul Galați - U Cluj 0-2. ”Șepcile roșii” trec de Oțelul și joacă ultimul act pentru Conference League cu Universitatea Craiova
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 16:29
Oțelul Galați - U Cluj 0-2. ”Șepcile roșii” trec de Oțelul și joacă ultimul act pentru Conference League cu Universitatea Craiova
”Bocciu” i-a vizitat pe rapidiști după eliberare și a postat o imagine din care lipsește un om de bază din Giulești: ”La luptă, tată!”
foto ”Bocciu” i-a vizitat pe rapidiști după eliberare și a postat o imagine din care lipsește un om de bază din Giulești: ”La luptă, tată!”
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 15:05
”Bocciu” i-a vizitat pe rapidiști după eliberare și a postat o imagine din care lipsește un om de bază din Giulești: ”La luptă, tată!”
Un jucător de la Rapid, pe lista de achiziții a celui mai titrat club din Europa! Giuleștenii vor în schimb vedeta lui FCU Craiova
Un jucător de la Rapid, pe lista de achiziții a celui mai titrat club din Europa! Giuleștenii vor în schimb vedeta lui FCU Craiova
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 14:19
Un jucător de la Rapid, pe lista de achiziții a celui mai titrat club din Europa! Giuleștenii vor în schimb vedeta lui FCU Craiova
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
live score Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu rezervele pe Giulești. Echipele de start
SuperLiga   |  19:40
Rapid - FCSB, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Campionii, cu rezervele pe Giulești. Echipele de start
video Imagini emoționante pe Anfield Road unde Liverpool și-a luat adio de la Jurgen Klopp. Antrenorul a plâns când a auzit pentru...
Premier League   |  19:20
Imagini emoționante pe Anfield Road unde Liverpool și-a luat adio de la Jurgen Klopp. Antrenorul a plâns când a auzit pentru ultima dată ”You will never walk alone”
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a...
SuperLiga   |  18:54
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu, la Galați: ”A fost frumos”. Măsurile anunțate pentru sezonul viitor
SuperLiga   |  18:26
Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu, la Galați: ”A fost frumos”. Măsurile anunțate pentru sezonul viitor
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
SuperLiga   |  18:13
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Alex Chipciu recunoaște discuțiile cu FCSB: ”Nu pot să neg”. Când va lua decizia