Un club de tradiție din Liga 2, în pragul dezastrului! Deși a ratat la limită play-off-ul, riscă să se desființeze: ”Nu am putut garanta continuitatea”

Ceahlăul a promovat în Liga 2 la începutul acestui sezon Galerie foto (1 fotografii): Un club de tradiție din Liga 2, în pragul dezastrului! Deși a ratat la limită play-off-ul, riscă să se desființeze: ”Nu am putut garanta continuitatea”
Foto: Sport Pictures  |   Ceahlăul a promovat în Liga 2 la începutul acestui sezon

Gabriel Scarlat   |   Publicat: 18.05.2024 17:37   |  Actualizat: 18.05.2024 18:52

Cristi Pustai (56 de ani) a demisionat din postura de antrenor al Ceahlăului Piatra Neamț, iar echipa riscă să aibă probleme din sezonul viitor.

Ceahlăul Piatra Neamț a terminat actuala ediție de Liga a 2-a pe poziția secundă în grupa A din play-out, după ce a ratat calificarea în play-off la un punct, în favoarea Csikszeredei.

Dacă reușea să intre în play-off, ar fi disputat cel puțin barajul de promovare/menținere, din moment ce Corvinul Hunedoara și Șelimbar nu aveau drept de promovare.

”La Ceahlăul Piatra Neamț nu se știe exact ce va urma”

În schimb, la finalul acestui campionat, Cristi Pustai a decis să părăsească formația din județul Neamț, după ce nu i s-a garantat că vor exista suficiente resurse pentru sezonul viitor.

Sponsorul principal a declarat că echipa are probleme și viitorul acesteia este incert.

”A fost o înțelegere amiabilă, în condițiile în care la Ceahlăul Piatra Neamț nu se știe exact ce va urma. Cum nu i-am putut garanta continuitatea, l-am înțeles pe domnul Pustai că trebuie să caute un nou angajament. Îi mulțumim pentru tot ce a făcut la Ceahlăul, publicul a apreciat, dar viitorul este incert”, a declarat Anton Măzărianu, principalul sponsor al echipei prin firma Comes, la Metropola TV.

Măzărianu cere suport financiar

Luna trecută, Anton Măzărianu a spus că nu poate să susțină financiar echipa și o va părăsi dacă nu găsește o soluție. De altfel, acesta a cerut ajutor autorităților locale pentru a sprijini clubul.

”Dacă iau decizia de a mă retrage, înseamnă că nu voi mai susține financiar clubul. Asta nu înseamnă că nu se pot găsi alți investitori care să susțină activitatea mai departe.

Mă refer strict la susținerea financiară. Dar, deocamdată, nu trag nicio concluzie până nu analizez foarte bine lucrurile și cam într-o lună de zile voi lua decizia finală.

Depinde și de ce sprijin vom primi de la autoritățile locale, de la alți finanțatori privați. Dar va cântări foarte mult aportul autorităților locale și județene” a declarat Anton Măzărianu, conform Liga2.ro.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii” să atragă fotbaliști la echipă: ”Lumea se uită”
Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii” să atragă fotbaliști la echipă: ”Lumea se uită”
Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii” să atragă fotbaliști la echipă: ”Lumea se uită”
Variantă surpriză pentru Adrian Mititelu! Ar putea aduce la FCU Craiova un fost jucător de la FCSB și Dinamo
Variantă surpriză pentru Adrian Mititelu! Ar putea aduce la FCU Craiova un fost jucător de la FCSB și Dinamo
Variantă surpriză pentru Adrian Mititelu! Ar putea aduce la FCU Craiova un fost jucător de la FCSB și Dinamo
EXCLUSIV | Florin Răsdan, revenire surprinzătoare. La ce echipă importantă își va continua cariera
EXCLUSIV | Florin Răsdan, revenire surprinzătoare. La ce echipă importantă își va continua cariera
EXCLUSIV | Florin Răsdan, revenire surprinzătoare. La ce echipă importantă își va continua cariera
Extaz pentru CSM Focșani, agonie pentru CS Dinamo! S-a decis ultima echipă promovată în Liga 2
Extaz pentru CSM Focșani, agonie pentru CS Dinamo! S-a decis ultima echipă promovată în Liga 2
Extaz pentru CSM Focșani, agonie pentru CS Dinamo! S-a decis ultima echipă promovată în Liga 2
Puștiul pe care Nicolae Dică l-a dorit insistent de FC Argeș a semnat cu piteștenii. A fost curtat și de FCU Craiova
Puștiul pe care Nicolae Dică l-a dorit insistent de FC Argeș a semnat cu piteștenii. A fost curtat și de FCU Craiova
Puștiul pe care Nicolae Dică l-a dorit insistent de FC Argeș a semnat cu piteștenii. A fost curtat și de FCU Craiova
Prețul fixat de Adrian Mititelu pentru Vladislav Blănuță. Atacantul are oferte din Germania și Ungaria
Prețul fixat de Adrian Mititelu pentru Vladislav Blănuță. Atacantul are oferte din Germania și Ungaria
Prețul fixat de Adrian Mititelu pentru Vladislav Blănuță. Atacantul are oferte din Germania și Ungaria

Cele mai citite

EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  25 Iunie 2024, 00:31
1.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Dinamo Kiev, ofertă clară pentru un fotbalist român, chiar în timpul EURO 2024. Ce scrie presa din Ucraina
Dinamo Kiev, ofertă clară pentru un fotbalist român, chiar în timpul EURO 2024. Ce scrie presa din Ucraina
Stranieri  |  24 Iunie 2024, 12:20
2.
Dinamo Kiev, ofertă clară pentru un fotbalist român, chiar în timpul EURO 2024. Ce scrie presa din Ucraina
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
SuperLiga  |  23 Iunie 2024, 21:11
3.
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
6.300 lei pensie la recalculare deși nu a muncit nici 40 de ani. Cât ia în plus? Când s-a pensionat?
6.300 lei pensie la recalculare deși nu a muncit nici 40 de ani. Cât ia în plus? Când s-a pensionat?
6.300 lei pensie la recalculare deși nu a muncit nici 40 de ani. Cât ia în plus? Când s-a pensionat?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Știri de ultimă oră din sport
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
EURO 2024   |  25 Iunie 2024, 14:31
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
Franța - Polonia / Olanda - Austria, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Meciurile care decid cine merge în optimi din Grupa D
live score Franța - Polonia / Olanda - Austria, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Meciurile care decid cine merge în optimi din Grupa D
EURO 2024   |  25 Iunie 2024, 13:45
Franța - Polonia / Olanda - Austria, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Meciurile care decid cine merge în optimi din Grupa D
Partenerele fotbaliștilor fac furori la Euro 2024! Imagini fabuloase din tribune
Partenerele fotbaliștilor fac furori la Euro 2024! Imagini fabuloase din tribune
EURO 2024   |  25 Iunie 2024, 13:41
Partenerele fotbaliștilor fac furori la Euro 2024! Imagini fabuloase din tribune
Mesajul lui Dan Șucu cu ocazia aniversării de 101 ani a clubului Rapid
Mesajul lui Dan Șucu cu ocazia aniversării de 101 ani a clubului Rapid
SuperLiga   |  25 Iunie 2024, 13:28
Mesajul lui Dan Șucu cu ocazia aniversării de 101 ani a clubului Rapid
Marius Ștefănescu le-a răspuns acționarilor de la Rapid, după acuzațiile de ”blat” cu FCSB: ”Răutăți!”
Marius Ștefănescu le-a răspuns acționarilor de la Rapid, după acuzațiile de ”blat” cu FCSB: ”Răutăți!”
SuperLiga   |  25 Iunie 2024, 12:40
Marius Ștefănescu le-a răspuns acționarilor de la Rapid, după acuzațiile de ”blat” cu FCSB: ”Răutăți!”
I-a cerut lui Dan Șucu să îl lase să plece de la Rapid! Ce l-a nemulțumit pe unul dintre jucătorii de bază ai giuleștenilor
I-a cerut lui Dan Șucu să îl lase să plece de la Rapid! Ce l-a nemulțumit pe unul dintre jucătorii de bază ai giuleștenilor
SuperLiga   |  25 Iunie 2024, 12:33
I-a cerut lui Dan Șucu să îl lase să plece de la Rapid! Ce l-a nemulțumit pe unul dintre jucătorii de bază ai giuleștenilor
Andrei Rațiu, dorit de două cluburi importante din Europa: ”S-au interesat de el!” Cu cine a fost comparat fundașul de către presa internațională
Andrei Rațiu, dorit de două cluburi importante din Europa: ”S-au interesat de el!” Cu cine a fost comparat fundașul de către presa internațională
Stranieri   |  25 Iunie 2024, 11:55
Andrei Rațiu, dorit de două cluburi importante din Europa: ”S-au interesat de el!” Cu cine a fost comparat fundașul de către presa internațională
Ioan Varga, reacție vehementă după plecarea lui Cristi Manea la Rapid: ”I-am oferit 300.000 la semnătură!” / ”A declarat unele lucruri care nu sunt adevărate”
Ioan Varga, reacție vehementă după plecarea lui Cristi Manea la Rapid: ”I-am oferit 300.000 la semnătură!” / ”A declarat unele lucruri care nu sunt adevărate”
SuperLiga   |  25 Iunie 2024, 11:25
Ioan Varga, reacție vehementă după plecarea lui Cristi Manea la Rapid: ”I-am oferit 300.000 la semnătură!” / ”A declarat unele lucruri care nu sunt adevărate”
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Scandal pe străzile din Leipzig! Croații, atac violent asupra fanilor italieni
EURO 2024   |  15:25
Scandal pe străzile din Leipzig! Croații, atac violent asupra fanilor italieni
Editorial Ștefan Beldie: ”La mulți fani, Rapid!”
Editorialisti   |  15:09
Editorial Ștefan Beldie: ”La mulți fani, Rapid!”
Corespondență EURO Dinamo, ”prezentă” la EURO 2024! Cum au fost amintiți ”câinii” pe durata Campionatului European de către germani
Echipa Națională   |  14:59
Dinamo, ”prezentă” la EURO 2024! Cum au fost amintiți ”câinii” pe durata Campionatului European de către germani
exclusiv ”Nu ai voie să îl ataci!” Ce fotbalist român a fost numit de Bănel Nicoliță ”icoana noastră”
Starurile fotbalului   |  14:46
”Nu ai voie să îl ataci!” Ce fotbalist român a fost numit de Bănel Nicoliță ”icoana noastră”
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
EURO 2024   |  14:31
Vești bune despre jucătorul care care a fost scos cu targa din teren la Euro 2024: ”A trecut cu bine peste operație”
exclusiv Fostul antrenor al Rapidului, mesaj savuros de ziua clubului: ”Dinu 'Vamă' mi-a zis că vom avea 15 jucători. Am avut 7. Apoi...
SuperLiga   |  13:55
Fostul antrenor al Rapidului, mesaj savuros de ziua clubului: ”Dinu 'Vamă' mi-a zis că vom avea 15 jucători. Am avut 7. Apoi am câștigat în Ghencea prima etapă. Ce poate fi mai frumos?”
live score Franța - Polonia / Olanda - Austria, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Meciurile care decid cine merge în optimi din Grupa D