Neymar, ”curtat” de două cluburi din Premier League și Saudi Pro League. Ce spune atacantul despre un posibil transfer

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Neymar, ”curtat” de două cluburi din Premier League și Saudi Pro League. Ce spune atacantul despre un posibil transfer

Vlad Ionescu   |   Publicat: 27.06.2023 16:42   |  Actualizat: 27.06.2023 18:13

Neymar (31 de ani) este ultima țintă a cluburilor din Saudi Pro League. Chelsea este, de asemenea, interesată de un posibil transfer al brazilianului.

Conform informațiilor de la The Athletic, Arabia Saudită îl ”vânează” pe starul lui PSG. Statul din Golf a făcut o ofertă substanțială internaționalului brazilian, în timp ce există și un interes din partea lui Chelsea.

Publicația relatează că Neymar, care are un contract valabil până în vara anului 2025, este ultimul membru al fostului trio "MNM" de la PSG care atrage interesul altor cluburi. Având în vedere salariul său foarte mare, este dificil să găsești potențiali cumpărători care să aibă resursele financiare necesare pentru a încheia o tranzacție.

Cu toate acestea, Arabia Saudită, prin intermediul PIF (Fondul de Investiții Publice), a demonstrat deja că dispune de resurse financiare considerabile, prin achizițiile de marcă precum Cristiano Ronaldo, Karim Benzema și N'Golo Kanté. The Athletic raportează că Arabia Saudită a depus o "ofertă foarte mare" pentru fostul atacant al Barcelonei.

Chelsea a intrat pe fir pentru achiziția brazilianului

Există și un interes din partea lui Chelsea, iar PSG "speră" că banii obținuți din vânzarea unor jucători precum Kalidou Koulibaly și din viitoarele vânzări ale lui Kai Havertz, Mateo Kovacic și, eventual, Mason Mount, vor ajuta clubul de pe Stamford Bridge să facă o mișcare pentru Neymar.

PSG își dorește în continuare o sumă de transfer pentru jucător, iar cerințele salariale ale brazilianului vor fi substanțiale.

Aspectul financiar al tranzacției face ca transferul să fie dificil, conform raportului The Athletic. Pierderea lui Lionel Messi, precum și posibila plecare a lui Kylian Mbappé, pot complica și mai mult orice înțelegere, conform informațiilor de la L'Équipe.

Parizienii nu doresc să piardă toți cei trei atacanți în această vară, iar sosirea iminentă a lui Luis Enrique ca antrenor este, de asemenea, un semn bun. Cei doi au colaborat împreună la Barcelona.

Jucătorul însuși a devenit mai deschis către o plecare, în ciuda afirmațiilor repetate că dorește să-și onoreze contractul cu PSG.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Vestea momentului pentru fanii Petrolului! Acționarii turci s-au ținut de cuvânt înaintea startului Superligii
Vestea momentului pentru fanii Petrolului! Acționarii turci s-au ținut de cuvânt înaintea startului Superligii
Vestea momentului pentru fanii Petrolului! Acționarii turci s-au ținut de cuvânt înaintea startului Superligii
Ce meserie a avut tatăl lui Adi Mutu: ”M-a învățat să fiu corect și integru”. De ce l-a rugat ”Briliantul” să nu mai vină la meciurile sale
Ce meserie a avut tatăl lui Adi Mutu: ”M-a învățat să fiu corect și integru”. De ce l-a rugat ”Briliantul” să nu mai vină la meciurile sale
Ce meserie a avut tatăl lui Adi Mutu: ”M-a învățat să fiu corect și integru”. De ce l-a rugat ”Briliantul” să nu mai vină la meciurile sale
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
Farul - Unirea Slobozia 0-1. Superliga a debutat cu o surpriză de proporții! Ialomițenii au câștigat la debutul în primul eșalon
Farul - Unirea Slobozia 0-1. Superliga a debutat cu o surpriză de proporții! Ialomițenii au câștigat la debutul în primul eșalon
Farul - Unirea Slobozia 0-1. Superliga a debutat cu o surpriză de proporții! Ialomițenii au câștigat la debutul în primul eșalon
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă

Cele mai citite

Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Special  |  10 Iulie 2024, 14:44
1.
Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Europa League  |  10 Iulie 2024, 15:33
2.
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
Europa League  |  12 Iulie 2024, 00:05
3.
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
Știri de ultimă oră din sport
Adrian Mihalcea, după ce Slobozia a debutat cu victorie în Superligă: ”Azi suntem bucuroși, de mâine ne pregătim”. Ce a spus marcatorul Purece
Adrian Mihalcea, după ce Slobozia a debutat cu victorie în Superligă: ”Azi suntem bucuroși, de mâine ne pregătim”. Ce a spus marcatorul Purece
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 20:53
Adrian Mihalcea, după ce Slobozia a debutat cu victorie în Superligă: ”Azi suntem bucuroși, de mâine ne pregătim”. Ce a spus marcatorul Purece
”O să fie cea mai strânsă finală din istorie!”. Ce îl așteaptă pe David Popovici la Jocurile Olimpice
”O să fie cea mai strânsă finală din istorie!”. Ce îl așteaptă pe David Popovici la Jocurile Olimpice
Natație   |  12 Iulie 2024, 19:50
”O să fie cea mai strânsă finală din istorie!”. Ce îl așteaptă pe David Popovici la Jocurile Olimpice
Cât costă biletele la returul dintre FCSB și Virtus, care se va disputa pe stadionul Steaua
Cât costă biletele la returul dintre FCSB și Virtus, care se va disputa pe stadionul Steaua
Champions League   |  12 Iulie 2024, 19:13
Cât costă biletele la returul dintre FCSB și Virtus, care se va disputa pe stadionul Steaua
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 18:56
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Diverse   |  12 Iulie 2024, 18:17
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 18:08
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 17:55
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 17:35
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
live score FC Hermannstadt – Universitatea Craiova, de la 21:30, pe iAMsport.ro. Prima confruntare Măldărășanu - Gâlcă
SuperLiga   |  20:57
FC Hermannstadt – Universitatea Craiova, de la 21:30, pe iAMsport.ro. Prima confruntare Măldărășanu - Gâlcă
Adrian Mihalcea, după ce Slobozia a debutat cu victorie în Superligă: ”Azi suntem bucuroși, de mâine ne pregătim”. Ce a spus...
SuperLiga   |  20:53
Adrian Mihalcea, după ce Slobozia a debutat cu victorie în Superligă: ”Azi suntem bucuroși, de mâine ne pregătim”. Ce a spus marcatorul Purece
Vestea momentului pentru fanii Petrolului! Acționarii turci s-au ținut de cuvânt înaintea startului Superligii
SuperLiga   |  20:40
Vestea momentului pentru fanii Petrolului! Acționarii turci s-au ținut de cuvânt înaintea startului Superligii
exclusiv Ce meserie a avut tatăl lui Adi Mutu: ”M-a învățat să fiu corect și integru”. De ce l-a rugat ”Briliantul” să nu mai vină la...
SuperLiga   |  20:16
Ce meserie a avut tatăl lui Adi Mutu: ”M-a învățat să fiu corect și integru”. De ce l-a rugat ”Briliantul” să nu mai vină la meciurile sale
”O să fie cea mai strânsă finală din istorie!”. Ce îl așteaptă pe David Popovici la Jocurile Olimpice
Natație   |  19:50
”O să fie cea mai strânsă finală din istorie!”. Ce îl așteaptă pe David Popovici la Jocurile Olimpice
Cât costă biletele la returul dintre FCSB și Virtus, care se va disputa pe stadionul Steaua
Champions League   |  19:13
Cât costă biletele la returul dintre FCSB și Virtus, care se va disputa pe stadionul Steaua
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
SuperLiga   |  18:56