exclusiv Cum a obținut Cătălin Oprișan șortul unui finalist de la Sevilla '86: ”Roșcatul ăsta e dat mă-sii” + A primit semnătura legendarului Romario înainte de Revoluție: ”Ești nebun, ne ia Securitatea”
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19708%2Fc150-dd72a404-17225284747aa25aed.jpg&w=960&h=640&c=1)
Radu Bordei | Publicat: 01.08.2024 18:48 | Actualizat: 01.08.2024 20:17
Invitat în cadrul podcastului ”iAM Ștucan”, cunoscutul jurnalist Cătălin Oprișan a explicat cum a ajuns să susțină Steaua, dar și Barcelona. Totodată, acesta a relatat și un episod savuros, de dinainte de Revoluție, când a corespondat în secret cu una din fostele rivale ale Stelei, din Cupa Campionilor.
- Episoade noi ale podcastului iAM Ștucan by iAMsport.ro sunt publicate în fiecare joi, de la ora 19:00, pe canalul de Youtube iAMsport. Cel cu Cătălin Oprișan este disponibil acum.
Cum a ajuns Cătălin Oprișan să țină cu Steaua, iar apoi cu Barcelona
Jurnalistul este cunoscut pentru iubirea lui pentru Barcelona, care a izvorât din pasiunea pentru Steaua.
Costin Ștucan: De când asta cu Barcelona?
Cătălin Oprișan: După finala de la Sevilla, atunci din 86
Costin Ștucan: Serios? Păi tu erai stelist, nu?
Cătălin Oprișan: Asta cum e cu stelistul, că toată lumea zice să îl omorâm pe ăla. Tata, fiind ofițer, primul meci m-a dus pe Ghencea, dacă era la CFR mă ducea la Rapid, dacă era la Miliție mă ducea la Dinamo. Dacă ar fi fost frizer mă ducea la Progesul. M-a dus la meci cu Chimia Rm Vâlcea, în 1984. Acum se făcea echipa aceea mare.
Apoi am prins pe teren meciul cu Honved, acel 3-0 cu Anderlecht, ”notre respect Anderlecht”, și am mai prins acel 1-0 de aici cu Eindhooven, gol Lăcătuș
Costin Ștucan: Când în retur a fost 5-1, de le-a băgat iarbă în fund Romario la vreo 4 jucători.
Cătălin Oprișan: Și a mai fost cu Vejle, era Alan Simonsen, acolo am intrat pe teren și la instalția de megafonie era domnul Țopescu, parcă, a zis ”Atenție, avem printre noi un Balon de Aur”. Erau vreo 10.000 de ostași cu bonetă iar noi lăudam un imperialist. Și el anunțat că era Simonsen printre noi, să îl aplaudăm. Era altceva
Costin Ștucan: Văd că tot la Barcelona tragi, ți-a plăcut ție așa de mult?
Cătălin Oprișan: Da, mi-a plăcut echipamentul
Episod incredibil cu PSV Eindhoven
Cătălin Oprișan a recunoscut că a fost fermecat și de echipa ”de aur” a lui PSV Eindhoven, campioană a Europei în 1988, cu brazilianul Romario
Costin Ștucan: Mie mi-a plăcut Eindhoven, că a bătut Steaua
Cătălin Oprișan: Să știi că le-am scris, fără să știe tata, le-am scris că sunt un copil sărac din România, dacă îmi pot trimite o vedere și am primit-o în 10 zile.
Costin Ștucan: Du-te de aici
Cătălin Oprișan: O am și acum acasă, cu Romario semnătură, Lerby, Valia. Tata când a aflat mi-a spus ”Băh, ești nebun, zic ăștia că vorbim cu străinii”.
Am rămas cu Barcelona și a venit reeditarea meciului, în 96, m-am dus la Victor și i-am zis că v-am iubit de mic copil. Gărzile de corp să mă gonească, dar el le-a zis să mă lase: ”Esto de pero rojo e de putra madre”, adică Roșcatul e dat mă-sii.
Mi-a zis că nu avea șortul, dăduse tot la spălat dar avea șortul. Și eu am acasă șortul original al lui Victor Munoz.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Cătălin Oprișan, întrebat despre cine este adevărata Steaua: ”Eu asta am zis”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19711%2F1722532902646b6e47.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Niță a devenit cetățean de onoare al județului Ilfov + O echipă importantă din Liga 1 l-a ofertat](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19600%2Fc150-30f624d9-1722345714201b63d5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![La mulți ani, Mircea Lucescu! Antrenorul român împlinește 79 de ani. Surpriza de care poate avea parte cu ocazia aniversării sale](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19520%2F17222522577317ee23.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Canada, prinsă ”în offside” la JO ca România lui Anghel Iordănescu pe vremuri! Episod memorabil povestit de Costin Ștucan, cu ”Tata Puiu” protagonist](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19472%2F1722174428f5ea19a7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Conflictul neștiut dintre Gică Popescu și Anghel Iordănescu! ”Baciul” dezvăluie: ”S-a întâmplat după 'Dosarul Transferurilor'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19380%2F172200760876dd88d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![A fost lansată licitația pentru stadionul de 570.000.000 de lei din România. Unde va fi construită ”bijuteria” de 30.000 de locuri](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19373%2F1721988805ad847751.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Chinezul care l-a învins pe Popovici, acuzat că a trișat! Brett Hawke: ”Nu îmi băgați pe gât victoria, nu e reală!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19683%2F17224958551dc72efb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scris presa din Ucraina despre Bernadette Szocs, după ce sportiva noastră i-a lăsat fără reprezentanți la tenis de masă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19587%2F172233328990e08908.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.300.000 pensii recalculate, trimise la Poștă. Șeful Casei de Pensii zice când ajung la pensionari](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FKn-TyApyVP5HqD7fxhQ5i6HpveAOzO4VaXEiTo30oAc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYWY3MzIzN2I1NjUyZWY3YTlmMjdkZGQ5NzlmYzZjNjMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine a fost primul antrenor al echipei naționale de fotbal? Câți selecționeri au stat pe banca ei?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FGmT9WnoHP0zW19g5vOhBN6VC1dj2f24vrT9PC1eAVko%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYzE3M2U0NmFhMzc1OWI3NWYxMTBmMjNmY2FmMmI5NzktMi5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sunt pensionari care vor primi 10 bani la recalculare. Care pensii cresc foarte puțin în septembrie?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FHFnJi2oh6hWhWtdkNl7KK6kpNFai65NG7WQeHD6U2qs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2JiNTZjZTJmZDRkNjQzMzIwYjFiMjRmNzAzODg2NmQ3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Neman Grodno - CFR Cluj 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Muhar sparge gheața după 17 minute de joc](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19696%2F1722513660f136c59e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FC Argeș și-a prezentat noile tricouri pentru sezonul care începe sâmbătă. Cum arată echipamentele în care piteștenii vor să promoveze](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19704%2F172252476875dc81a6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sorana Cîrstea l-a auzit pe David Popovici și a reacționat: ”Condițiile sunt umilitoare. Suntem folosiți politic!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19701%2Fc150-3caeea75-1722516436e9364991.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Surpriză uriașă la Jocurile Olimpice! Iga Swiatek, eliminată în semifinale](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19703%2F1722521860c3afcd42.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Sandu a rupt tăcerea, după ce Adrian Mititelu a anunțat că ”nu mai scapă de pușcărie”: ”Ce ar mai fi de zis?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19700%2F17225193155f559d99.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Huiduit stagiunea trecută, aplaudat în acest început de sezon. Secretul unuia dintre cei mai în formă fotbaliști de la Dinamo: ”Încă nu este la nivelul său maxim!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19695%2Fc150-fd36f407-1722512233a0e249fd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Toată lumea aştepta aurul de la noi!”. Simona Radiș și Ancuța Bodnar, în lacrimi după ce au cucerit medalia de argint la JO](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19699%2F17225149761f3766a0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România are un nou selecționer! Cine e antrenorul care a bătut palma cu Răzvan Burleanu, ce salariu va încasa și pe câți ani va semna](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19698%2F1722514913285d5828.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)