video exclusiv ”Sfatul” senzațional pe care Nicolae Dobrin îl oferea tinerilor fotbaliști: ”El a fost prins făcând-o și a fost eliminat. Și era jucător bun”

Foto 4/4 Galerie foto(4) Galerie foto (4 fotografii): ”Sfatul” senzațional pe care Nicolae Dobrin îl oferea tinerilor fotbaliști: ”El a fost prins făcând-o și a fost eliminat. Și era jucător bun”
Foto: iAMsport.ro  |  

Redactia   |   Publicat: 07.07.2024 12:12   |  Actualizat: 08.07.2024 16:01

Răzvan Raț (43 de ani) a fost invitat în cadrul podcastului iAM Ștucan și a povestit despre sfaturile pe care le dădea tinerilor Nicolae Dobrin.

Răzvan Raț a rememorat două dintre ”sfaturile” pe care legenda celor de la FC Argeș, Nicolae Dobrin, le oferea tinerilor jucători în perioada junioratului.

Unul dintre acestea era legat de masturbare și era mai degrabă o regulă decât un simplu sfat. Răzvan Raț a mărturisit că Dobrin le spunea să nu cadă în această ”capcană”, întrucât le-ar fi scăzut potențialul fizic.

Fostul jucător al celor de la Șahtior Donețk, care a crescut la școala de fotbal numită după Nicolae Dobin, unde și ”Gâscanul” avea un rol important, a explicat că în acea perioadă unul dintre juniori a fost dat afară după ce a fost prins în ”offside”.

Răzvan Raț: ”Eram niște băieți amărâți”

Răzvan Raț: Ceea ce făcea (n.r. Dobrin) era ca picătura chinezească: ”trebuie să faceți aia, nu aveți voie aia”. Aproape în fiecare zi eram în vestiar în ședință de pedagogie.

Costin Ștucan: Zi-mi un sfat pe care ți l-a dat și pe care l-ai repeta acum să îl vadă tinerii fotbaliști! Să nu faceți ce?

Răzvan Raț: Ne-a spus la un moment dat că avea o poveste în care spunea să muncești la fotbal și atunci când te murdărești ai o murdărie curată. Prima dată nu ne-am prins și ziceam: ”omul bate câmpii, e nebun”. Apoi ne explica: ”Știți ce înseamnă să te murdărești pe mâini?! Înseamnă să furi”. Vorbeam despre tot ce înseamnă educație global. Eram niște băieți amărâți și puteam să fim într-o anumită postură să ne te tenteze să punem mâna pe un suc, pe orice.

Foto 3/4

Ne-a spus să nu furăm pentru că atunci ești murdar pe mâini. Ne-a spus că atunci când ești murdar pe mâini de gazon, de noroi, înseamnă că muncești să crești. Ne povestea foarte multe despre fiziologie, biologia omului, tot ce înseamnă procesele care se petrec în corp cum că celulele se schimbă în corp între 10 și 2 noaptea, că trebuie să dormim devreme. Și lucrurile astea se întâmplau perpetuu. La 15-16 ani era partea cu masturbarea.

Costin Ștucan: Și ce vă spunea?

”Ne spunea că masturbarea e un consum mare de energie”

Răzvan Raț: Ne povestea că nu e bine, că e un consum mare de energie și toate lucrurile astea. A dat chiar și un exemplu pentru că s-a întâmplat lucrul ăsta în grup și jucătorul a fost eliminat.

Costin Ștucan: A fost prins masturbându-se?

Răzvan Raț: Da! Un jucător bun. Dar dacă mă întrebi acum, nu știu dacă e valabilă, dar nici nu conta pentru că ne spunea... erai foarte convins, adică eram ceas. Noi știam foarte bine: ne trezeam, mâncam, mergeam la școală, terminam orele, mergeam la masă, apoi somn obligatoriu. După aceea urmau două ore în clasă. Ne închidea în clasă ca să ne facem temele. Apoi urma o oră de engleză, mâncare și somn. La ora 10 se închidea lacătul astfel că orașul nu l-am văzut prea mult în doi ani.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
Gică Popescu a ales ce fundași au fost peste el. Cum s-a comparat cu Nesta, Terry sau Van Dijk: ”Niciodată nu am avut complexe”
Gică Popescu a ales ce fundași au fost peste el. Cum s-a comparat cu Nesta, Terry sau Van Dijk: ”Niciodată nu am avut complexe”
Gică Popescu a ales ce fundași au fost peste el. Cum s-a comparat cu Nesta, Terry sau Van Dijk: ”Niciodată nu am avut complexe”
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
”Decanul mi-a dat înainte toate întrebările!”. Cum terminau facultatea marii fotbaliști ai României înainte de '89
”Decanul mi-a dat înainte toate întrebările!”. Cum terminau facultatea marii fotbaliști ai României înainte de '89
”Decanul mi-a dat înainte toate întrebările!”. Cum terminau facultatea marii fotbaliști ai României înainte de '89
CSN „Arcul de Triumf” deschide porțile primului Cabinet de medicină sportivă
CSN „Arcul de Triumf” deschide porțile primului Cabinet de medicină sportivă
CSN „Arcul de Triumf” deschide porțile primului Cabinet de medicină sportivă

Cele mai citite

Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Diverse  |  19 Iulie 2024, 10:03
1.
Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
Special  |  20 Iulie 2024, 09:48
2.
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
Special  |  18 Iulie 2024, 19:08
3.
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
Știri de ultimă oră din sport
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 15:42
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Fotbal   |  21 Iulie 2024, 15:15
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
video Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 14:28
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Premier League   |  21 Iulie 2024, 13:55
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 13:38
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Special   |  21 Iulie 2024, 13:37
Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
exclusiv Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 12:54
Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
Cum arată piciorul lui Albion Rrahmani după meciul cu CFR Cluj! Atacantul kosovar a ieșit pe brațe de pe teren
foto Cum arată piciorul lui Albion Rrahmani după meciul cu CFR Cluj! Atacantul kosovar a ieșit pe brațe de pe teren
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 12:22
Cum arată piciorul lui Albion Rrahmani după meciul cu CFR Cluj! Atacantul kosovar a ieșit pe brațe de pe teren
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
exclusiv Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns...
SuperLiga   |  15:48
Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns nimic, pentru că riscam!"
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după...
SuperLiga   |  15:42
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
SuperLiga   |  15:32
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
exclusiv Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție
Liga 2   |  15:19
Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Fotbal   |  15:15
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Fotbalistul Universității Craiova, considerat ”cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani”
SuperLiga   |  14:46
Fotbalistul Universității Craiova, considerat ”cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani”
video Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu...
SuperLiga   |  14:28