A făcut un sacrificiu financiar să vină la Dinamo: ”Am dat 2 milioane de la mine, am plătit și avion privat să ajung mai repede”
![Ionuț Lupescu și-a început cariera profesionistă pe stadionul Dinamo](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F31%2F19641%2F1722428861542e5918.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Stan | Publicat: 31.07.2024 16:10 | Actualizat: 31.07.2024 18:07
Ionuț Lupescu (55 de ani) a câștigat cele mai multe trofee din carieră la Dinamo, însă regretă revenirea din 2000, una care s-a realizat cu aportul financiar al fostului mijlocaș central.
Fostul internațional român reprezintă un nume de referință pentru istoria clubului din Ștefan cel Mare, alături de care a câștigat 6 trofee.
Ultima campanie a lui Lupescu în tricoul ”alb-roșu” a fost 2000 - 2002, însă acum, la mai bine de două decenii de la această mutare, Lupescu afirmă că regretă alegerea.
Ionuț Lupescu: ”Am luat și avion privat”
”Kaiserul” a decis la începutul anilor 2000 să vină la formația din Capitală de la Bursaspor, unde era căpitan și avea, totodată, o imagine bună în fața suporterilor.
”După ce am plecat în 2000 de la Dinamo la Bursaspor s-a prăpădit Cătălin (n.r.Hîldan). Florentin (n.r. Petre) avea hepatita C... Dinamo a jucat cu Polonia Varșovia și nu s-a calificat și a început să mă sune conducerea lui Dinamo. Și asta a fost cea mai mare greșeală, că am renunțat acolo, cu toate că soția mea se simțea foarte bine.
Eram căpitan, aveam antrenor neamț, eram foarte bine văzut și când le-am zis că vreau să reziliez contractul și să le dau banii înapoi au rămas așa (n.r. mirați). Am luat și avion privat să ajung în cantonament, cu o zi înainte de meci. Exact înaintea meciului cu Foresta Fălticeni, când am pierdut cu 5-4, de a zis lumea că am venit să-l dau afară pe Dinu.
Și zic: 'Mi se pare cam mult să dau vreo 2 milioane de la mine, să plătesc și avionul de la mine și suma de transfer de 125.000'. Dinamo nu mi-a plătit nimic, că n-avea. Nici contractul nu era înregistrat la Ligă că se făceau multe șmecherii. Astăzi nu aș fi făcut această greșeală”, a spus Ionuț Lupescu în cadrul podcastului Las Vegas România.
Titlu pe muchie de cuțit
Ionuț Lupescu a venit într-o perioadă grea a ”câinilor”, însă a plecat din postură de campion de la această echipă.
La ultimul sezon în care a îmbrăcat tricoul dinamovist, bucureștenii și-au trecut în cont titlul în Liga 1, după o luptă acerbă cu FC Național.
După mai bine de 15 ani în fotbalul european, Ionuț Lupescu se transfera în vara anului 2002 la Al-Sadd, pentru care a jucat doar 5 meciuri înainte să se retragă.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Suporterii lui U Cluj s-au îmbulzit la casele de bilete pentru derby-ul cu rivala CFR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19705%2F1722524028830ba79f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Șumudică a dezvăluit oferta primită de la FCSB: ”Mi-a acceptat tot Becali”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19677%2F1722490558ea8e0a55.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Huiduit stagiunea trecută, aplaudat în acest început de sezon. Secretul unuia dintre cei mai în formă fotbaliști de la Dinamo: ”Încă nu este la nivelul său maxim!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19695%2Fc150-fd36f407-1722512233a0e249fd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Situația ireală cu care se confruntă Dinamo! Motivul pentru care jucătorii străini evită Superliga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19693%2F1722510996381766ca.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Zeljko Kopic o felicită pe FCSB după succesul cu Maccabi Tel Aviv: ”Victoria e foarte importantă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19690%2Fc150-2f5f58fd-1722505238a543c878.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mihai Stoica îl laudă pe Gigi Becali după calificarea FCSB: ”Dacă nu avea inspirația cu Popa și Baeten, nu știu ce s-ar fi întâmplat”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19680%2Fc150-2d13e659-1722492938dc987baa.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Chinezul care l-a învins pe Popovici, acuzat că a trișat! Brett Hawke: ”Nu îmi băgați pe gât victoria, nu e reală!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19683%2F17224958551dc72efb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scris presa din Ucraina despre Bernadette Szocs, după ce sportiva noastră i-a lăsat fără reprezentanți la tenis de masă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19587%2F172233328990e08908.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.300.000 pensii recalculate, trimise la Poștă. Șeful Casei de Pensii zice când ajung la pensionari](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FKn-TyApyVP5HqD7fxhQ5i6HpveAOzO4VaXEiTo30oAc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYWY3MzIzN2I1NjUyZWY3YTlmMjdkZGQ5NzlmYzZjNjMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine a fost primul antrenor al echipei naționale de fotbal? Câți selecționeri au stat pe banca ei?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FGmT9WnoHP0zW19g5vOhBN6VC1dj2f24vrT9PC1eAVko%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYzE3M2U0NmFhMzc1OWI3NWYxMTBmMjNmY2FmMmI5NzktMi5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sunt pensionari care vor primi 10 bani la recalculare. Care pensii cresc foarte puțin în septembrie?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FHFnJi2oh6hWhWtdkNl7KK6kpNFai65NG7WQeHD6U2qs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2JiNTZjZTJmZDRkNjQzMzIwYjFiMjRmNzAzODg2NmQ3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Maxim știe unde a pierdut Corvinul calificarea în turul 3 Europa League: ”E un joc al minții”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19719%2F172254656398846ea2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rijeka – Corvinul Hunedoara 1-0! Revelația României retrogradează în Conference League](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19685%2Fc150-42577376-17224972881632deb1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Suporterii lui U Cluj s-au îmbulzit la casele de bilete pentru derby-ul cu rivala CFR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19705%2F1722524028830ba79f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Neman Grodno - CFR Cluj 0-5. Retur perfect pentru vicecampioana României în Ungaria](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19696%2F1722513660f136c59e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Presa din Slovenia a reacționat după ce Maribor s-a calificat dramatic în fața Universității Craiova: ”A supraviețuit în România”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19713%2F1722541432f7b67e89.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Alex Mitriță, nervos după eliminarea Craiovei din Europa: ”Suntem supărați, frustrați. Calificarea s-a pierdut în tur”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19715%2Fc150-f41694ee-172254116664c06c48.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fenomenal! Aur și argint la canotaj, în mai puțin de 15 minute! Programul românilor la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19681%2F1722505055cca73752.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Universitatea Craiova - Maribor 3-2. Oltenii părăsesc dramatic Europa. Erorile defensive i-au costat pe oamenii lui Gâlcă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19684%2Fc150-514ef83f-1722535883adcfee31.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)